2008 Yılına Ait Kesilen Fatura

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan meduzam
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

meduzam

Katkı Sunan Üye
11/2008 ayına ait kesmiş olduğumuz fatura sehven işlenmemiştir.
1.250,00 + kdvsi 225,00 ytl olmak üzere toplam satış faturası 1.475,00 ytl. Şimdi bunun için ne gibi işlemler yapmam lazım. 2009 yılına işlemem mümkün olabilir mi...ACİLLL
Ne gibi cezalar yeriz.

Ynt: 2008 Yılına Ait Kesilen Fatura

Beyannameyi düzeltmeniz gerekir kdv beyannamesini hem 11.ay hemde 12.ay
bu düzeltmeler için 80 tl*2 =160 tl usülsüzlük cezası gelir eğer ödeme çıkıyorsa çıkmasada 371 ile pişmanlık ile verilirse vergi ziyaı cezası yemezsiniz
-sadece çıkan ödeme varsa faizi ile birlikte ödersiniz
-eğer geçici matrahında %10 dan fazla oynama yapıyorsa geçici bynıda değişmeniz gerekir onun içinde usülsüzlük eğer ödeme çoğalırsa 371 ile vergi ziyaı kesilmez sadece faizi ile vergi aslını ödersiniz ben yerinizde olsam geçiciyi hiç karıştırmam sadece kdv leri düzeltirim kurumlarda beyan ederim faturayı

2008/11 dönemi kdv beyannamesi zamanında verilmişse sehven kayıtlara alınmamış faturadan dolayı verilecek pişmanlıkla düzeltme beyanında usulsüzlük cezası olmaz.
2008/11 döneminde ödenecek kdv çıktıysa düzeltme neticesinde 225,-tl lik kdv farkını pişmanlık zammı ile beraber ödersiniz.2008/11 de ödeme olduğu için 2008/12 dönemi kdv beyannamesini sadece kümülatif hasılat toplamı kaleminden dolayı düzeltmeniz gerekir.
2008/11 de devreden kdv var ise ve düzeltmeden sonra da devreden kdv durumu devam ediyorsa ödeme çıkan döneme kadar kdv beyannamelerinin düzeltilmesi gerekir.(01/2009 ve 02/2009 dönemleri dahil)
Geçici vergi beyannamesini düzeltmenize gerek olmaz diye düşünüyorum (%10 luk hata payından dolayı)
Nihai durumu kurumlar beyannamesi ile beyan edersiniz.

Not:2008/11 dönemi bs formunun limitaltı satışlar kaleminin düzeltilmesi gerekir,ama bence düzeltmeye kalkıp boşuna ceza yemeyin :)

sayın Poseidon biz yaptık ceza kesildi başıma geldi

sayın kızıldereli,
ben de çalıştığım firmanın fatura sirkülasyonunun fazla olmasından dolayı ve 4 farklı şirket olması münasebetiyle yılda en az 3-4 kesz benzer nedenlerle düzeltme yapıyorum ve hiç ceza yemedim.
Yanlışlıkla KSS-DZL kullanıyor olabilir misiniz?

PoSeiDoN ' Alıntı:
sayın kızıldereli,
ben de çalıştığım firmanın fatura sirkülasyonunun fazla olmasından dolayı ve 4 farklı şirket olması münasebetiyle yılda en az 3-4 kesz benzer nedenlerle düzeltme yapıyorum ve hiç ceza yemedim.
Yanlışlıkla KSS-DZL kullanıyor olabilir misiniz?
Kss-Dzl kullanılsa bile ceza kesilmez. Tabi Kss-Dzlt seçeneğinden sonra gelen ekranda VUK'un 344. maddesine göre kesilecek cezadan indirim talep eden bir kutucuk var, onu tıklamazsanız. Tıklamazsanız sadece Damga Vergisi alınır.