fonradar

2009 Temmuz Mali Tablolar Analizi "Kalırım" Diyenler

Sizce Hesap Grubu, Hesap Sınıfı ayrımı nedir?

• Dönen varlıklar, duran varlıklar vs.

Kullanılan: 0 0.0%
  • hazır değerler, alacaklar vs.

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    0
Ynt: 2009 TEMMUZ MALİ TABLOLAR ANALİZİ "KALIRIM DİYENLER"

mesela ben hesap sınıfı olarak hazır değerler vs. yazdım ama öyle değilmiş. sırf bu yanlış yüzünden kaldım galiba.

Ynt: 2009 Temmuz Mali Tablolar Analizi "Kalırım" Diyenler

analiz öyle bir sınavdı ki geçen 3 güne rağmen neyin doğru neyin yanlış olduğunu hala kimse bilmiyor.beklemekten başka çare yok.ama kalacakmışım gibi geliyor.

aslında bu soru gerçekten insana ya bende bunu bilmiyorum bide mali müşavirlik sınavındayım dedirten cinstendi. Ben şöyle biliyordum. Hesap grubu dönen varlık duran varlık vs .. Hesap sınıfı ise 10 hazır değer 11 Menkul kıymet.

Ama değilmiş. Sınavda şöyle bi yol izledim sorulara tahmini zaman ayarladım sonra döndüm baktım dedim ki mümkün degil tek tek hesaplar olması sormazlar dedim. Hiç yapmamaktan iyidir 15 puan dedim kendime başladım dönen duran bilanço toplamına oranlamaya. Doğruymuş ancak ben illa YÜZDE İNDİRGENMİŞ diye gözüme gözüme sokulunca iki hane açtım birine normal dikey yüzdelirini diğerine ise yüzde indirgenmiş deyip 100 ile çarpılmamış halini yazdım ;D

Artık Tesmerin eline kaldım yani:)

Sorun değil ama analizi her halükarda veririm ben. İlk sınav stresi beni öldürdü çünkü. İnanın yok soru sırasına dikkat edin yok 12 ye bölüncek görmedim eve gelince gördüm. :) Velhasıl Allah başka dert vermesin arkadaşlar.

A- Tek Düzen Hesap Çerçevesi

Tek Düzen Hesap Çerçevesi, Hesap Sınıflarını Ve Hesap Gruplarını Şu Şekilde Belirlemiştir.

Hesap Sınıfları

1. Dönen Varlıklar
2. Duran Varlıklar
3. Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklar
4. Uzun Vadeli Yabancı Kaynaklar
5. Özkaynaklar
6. Gelir Tablosu Hesapları
7. Maliyet Hesapları
8.
9. Nazım Hesaplar

Hesap Grupları
1. Dönen Varlıklar
10. Hazır Değerler
11. Menkul Kıymetler
12. Ticari Alacaklar
13. Diğıer Alacaklar
14
15. Stoklar
16.
17. Yıllara Yaygın İnşaat Ve Onarım Maliyetleri
18. Gelecek Aylara Ait Giderler Ve Gelir Tahakkukları
19. Diğer Dönen Varlıklar
?

Tam ters biliyor muşum. Zaten herşeyim terstir :)

aturkan ' Alıntı:
A- Tek Düzen Hesap Çerçevesi

Tek Düzen Hesap Çerçevesi, Hesap Sınıflarını Ve Hesap Gruplarını Şu Şekilde Belirlemiştir.

Hesap Sınıfları

1. Dönen Varlıklar
2. Duran Varlıklar
3. Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklar
4. Uzun Vadeli Yabancı Kaynaklar
5. Özkaynaklar
6. Gelir Tablosu Hesapları
7. Maliyet Hesapları
8.
9. Nazım Hesaplar

Hesap Grupları
1. Dönen Varlıklar
10. Hazır Değerler
11. Menkul Kıymetler
12. Ticari Alacaklar
13. Diğıer Alacaklar
14
15. Stoklar
16.
17. Yıllara Yaygın İnşaat Ve Onarım Maliyetleri
18. Gelecek Aylara Ait Giderler Ve Gelir Tahakkukları
19. Diğer Dönen Varlıklar
?

Aslında 3. sorudan uyanmamız gerekirdi. Dikey yüzde sorusunda bize sadece hesap sınıfı toplam verileri ile analiz edin diyordu... Gerçi ben de yanlış yaptım bu durumda... :(

ben hesap sınıfı olarak sizin yaptığınız gibi 10 hazır değerler diye biliyordum. hesap sınıfı toplam verileride 10+11+12+13+15+17+18+19 toplamı olan yani 1-dönen varlıklardır dedim. soruda hesap sınıfı toplam verileri diince. dönen varlık bu hesap sınıflarının toplamı olan hesap grubudur dedim. 3 ün c sinide dikey analizi dön. v. dv. aktif toplamı diye yaptım. 2 soru kafamı karıştırdı. niye iki tane aynı soruyu sormuşlar dedim. var bişi dedim. ikisinede aynı şey yazılmazki dedim. yanlış düşünerek nasıl doğruyu yapmaya karar verdim ki acaba.

aturkan ' Alıntı:
Aslında 3. sorudan uyanmamız gerekirdi. Dikey yüzde sorusunda bize sadece hesap sınıfı toplam verileri ile analiz edin diyordu... Gerçi ben de yanlış yaptım bu durumda... :(

Analiz çok canımı sıkıyor moralim alt üst oldu 30 puanlık soru yaptım nakit akım ve çalışma sermayesine aklımdakileri yazdım 50 alabilirmiyim yoruma 20 verirlermi acaba ??? ??? ??? ???

Analizde en can sıkıcı yer dikkat kısmıydı.Orayı okuyup düşünürken bildiklerimide unuttum hele birde soru sırasına göre cevap verin demiş ya hepten bittim.Şimdi okuyanın psikolojisinin iyi olması için dua etmekten başka yapacak birşeyim yok.

bunlar bizimle dalga geçiyor ..soru sırasına göre cevaplayın orayı okuyunca zaten sinirlerim altüst oldu .hangi soruyu istersem ordan başlarım böle bir mantıksızlık olmaz ..karşılarında ilkokul öğrenci var sanıyorla sanırım..

zeyneb ' Alıntı:
bunlar bizimle dalga geçiyor ..soru sırasına göre cevaplayın orayı okuyunca zaten sinirlerim altüst oldu .hangi soruyu istersem ordan başlarım böle bir mantıksızlık olmaz ..karşılarında ilkokul öğrenci var sanıyorla sanırım..

Ben o soru sırasına dikkat edin uyarısını eve gelince gördüm :) O yüzden bende hiç etkili olup morul bozmadı :)