2009 Yılı Gelir Vergisi Dilimi

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar,
2009 yılı için mesela aylık 1,500 tl brüt maaşı olan bir kişi için her ay için ayrı ayrı %15 gelir vergisi mi hesaplanır yoksa ayları üstüste toplayıp 8,700 ü aştığında aşan kısım için yılsonuna kadar %20'den mi hesaplanır?

Ynt: 2009 Yılı Gelir Vergisi Dilimi

yıl başından bu yana bu işyerindeki gv matrahı ile bordro hazırladığınız ayın gv matrahı toplamına göre yani kümüle gv matrahına göre.

Fakat bizim personel programımız %15 e göre. Ben bunu %20 yapabilirim fakat bu kez de hepsini %20 den hesaplıyor. Oysa benim matrahımın bir kısmı %15 bir kısmı %20 bu durumda ben vergiyi değiştirdiğimde net ödenen de değişiyor ve durum iyice içinden çıkılmaz hal alıyor. Ne yapmalıyım?

GV dilimlerini ve oranlarını girebileceğiniz bir parametresi yok ise o personel programını çöpe atın.

Lutfen bir program temin edin bana o halde TURKO

GV dilimleri en köklü parametredir ki günümüzde başta bir çok teşvik kanunu olmak üzere değişik bordrolar hazırlanmaktadır. En basit exel ortamında hazırlanan bordroda dahi uygulanabilirken GV dilimlerine göre vergi hesaplayamayan bir şeye program diyemem. Alomaliye'ninki de dahil piyasada bir çok program var. Kulanım alışkanlıklarınıza göre birini seçip kullanmalısınız.