2010 Temmuz Denetim Sınavı

gulpembe

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar Mart dönemi Denetim sınavından bende çoğu kişi gibi kaldım.Hemde70-75lik bir not beklerken 27 ile. Ortada Hasan Türedinin yeni kitabı var. Bu sınavda ben tekrar oradan çıkabilir düşüncesiyle o kitabı aldım. Ama kimleri o sonuç faciasından sonra tekrar Ömer Dumanın kitabından cevapların kabul edileceği düşüncesinde. Dersaneler ise kendi anlatım politikaları yönünde cevaplanması kanaatinde. Siz ne düşünüyorsunuz? siz nerelerden çalışıyorsunuz?

Ynt: 2010 Temmuz Denetim Sınavı

temuzda ılk defa gireceğim hasan türedinin kitabını falan almadım..ömer duman ve ortaya karışık notlar devam:)) mart dönemı komısyonun kafasını ıyıce şişirdiler bırde sık -bırak yapıyor tesmer muhtemelen bu donem standart soracaklar genel bılınen denetim ana hatlarıyla çıkacak geçmiş yıl sorularını çözduysen korkacak bişey yok derim denetim dışında yıldızı parlayan fınansal muh yusuf surmen umarım oda bu kadar kasacak bişeyın olmadığının farkına varmıştır .. zaten saçma sapan olan bu sınav sistemını daha fazla çirkef hale sokmazlar

Ben hasan türedinin kitabından çalışıyorum. Çalışmamda şöyle kitabın çoğu yeri ömer dumanın kitabıyla aynı ancak örneğin denetimin planlaması aşaması ömer dumanın kitabında 8 madde hasan türedinin kitabında 6 madde veya bağımsız denetimi gerekli kılan nedenler ömer dumanın kitabında 6 madde hasan türedinin kitabında 3 madde bende tuttum bu farklılıkları birleştirerek özet çıkardım yaklaşık 80 sayfa yazdım şunuda belirteyim arkadaşlar öyle yada böyle hasan türedinin kitabı daha sade ve anlaşılır ömer dumanınki kadar karışık ve sıkıcı değil ancak sınavlarda çıkıpta hasan türedinin kitabında olmayanda bayağı bir konu var kısacası bence hasan türedinin kitabına çalışıp kitapta olmayan konularıda ömer dumandan çalışırsak bu iş olur diye tahmin edeiyorum . Temmuz sınavına gelince kolay bekliyoruz bende 70-80 beklerken 28 aldım ama şöyle bir durum var mart sınavında sorulan sözel 4 soruyuda hasan türedinin kitabından çalışmış olsak çok kolay ve basit sormuş o kitaptan çalışanın en az 80 alması için hiç bir neden yok. Temmuz sınavındada kolay soracak ama sıkıntı dediğim gibi ömer dumanda 3 madde vermiş hasan türedide 6 madde var açıklamalar farklı. Kısacası Allah Yardımcımız Olsun

arkadaşlar Hasan türediye göre çıkması muhtemel soru benim beklediğim.

1-Muhasebe kayıtlarındaki hatalar
a)günlük defterde yapılan hatalar
b)diğer defterlerde yapılan hatalar
c)mali tablolarda yapılan hatalar

2- bağımsız denetimi gerekli kılan nedenler
a)mali tabloları kullanan çıkar gruplarının artması
b)mali tablolardaki bilgilerin güvenilir olmama ihtimali
c)güvenilir bilgiye olan ihtiyaç

3-Denetim türlerini sayınız ve kısaca açıklayınız (hepsini yada bir kaçıda olabilir tabi)
a)amacına göre (mali tablo-uygunluk-faaliyet-özel amaçlı denetim)
b)kapsamına göre (genel denetim-özel denetim)
c)yapılma nedenine göre (yasal denetim-isteğe bağlı denetim)
d)uygulanma zamanına göre (sürekli denetim-ara denetim-son denetim)
e)statüsüne göre (bağımsız-içdenetim-kamu denetimi)

4-Denetimde örneklemeyi tanımladıktan sonra örnekleme çeşitlerini ve yöntemlerini yazınız
a)önce tanım(tanımlarını size bırakıyorum tabi)
b)örnekleme çeşitleri iradi örnekleme-istatistiki örnekleme
c)örnekleme yöntemleri
c1) niteliklerine göre örnekleme yöntemleri
*nitelik tahmin örneklemesi
*kabul örneklemesi
*keşif örneklemesi

c2) niceliklerine göre tahmin örneklemesi
*nicelik tahmin örneklemesi
*parasal birim örneklemesi

5-İç kontrol yapısını tanımladıktan sonra iç kontrol yapısına etki eden unsurları açıklayınız.

tanım size bırakıyorum
içkontrol yapısına etki eden unsurlar RİSK ve Maliyet

6-Çalışma kağıtlarını tanımladıktan sonra çalışma kağıtlarının yararlarını ve türlerini yazınız.

7-vergi denetimii kapsamında yapılan çalışmalar ve hangi denetimler yapılır.

vergi denetiminde yapılan çalışmalar (yoklama-inceleme_içdenetim)
yapılma amacı (hata denetimi-hile denetimi-mevzuata uygunluk denetimi)
8-denetçinin görevlendirilmesi sürecini sayınız ve herbirini kısaca açıklayınız

a)müşteri işletme hakkında bilgi toplama-en önemlisi önceki denetçi ile görüşmedir.
b)kalite kontrol politika ve ilkeleri ile işletmeyi değerlendirme
c)denetim teklifi veren kişi yada işletme ile görüşme
d)denetim işinin kabulü ve denetim anlaşma mektubunun imzalanması

9) Denetim proğramının yararları ve sakıncalarını açıklayınız.

10- denetim raporunun taşıması gereken özellikleri yazınız
11- denetimin amaçlrını yazarak herbinini açıklayınız

12-iç kontrol türleri nelerdin kısaca açıklayınız

a)yönetim kontrolları
b)muhasebe kontrolları

13-içkontrol yapısının ana unsurları nı yazınız ve açıklayınız.
a)iyi bir örgüt yapısı
b)iyi bir muhasebe sistemi
c:yeterli sayıda ve kalitede eleman
2 tane daha var aklıma gelmiyor.

arkadaşlar benim favorilerim bunlar bu aradahepsini kitaba bakmadan yazdım bayağı bi kapmışım galiba :D belki hasan türedinin kitabı olmayan arkadaşlara ay çok farklı gelebilir ama malesef bunların hepsi o kitabın içinde var umarım hepinize yararlı olurlar.
aklıma gelmeyen farklılıklarıda en kısa zamanda yazmaya çalışıcam
iyi çalışmalar

Serkank arkadaşım paylaşımın için çok teşekkürler... Sen bu işi bitirmişsin :)

rica ederim. bu işi bir bitirebilsemde kurtulsam hepimiz kurtulalım tabi tek dersim bu ya.

serkanK Benim Denetimden son hakkım mümkünse bana çıkardığın notları gönderirmisin veya faklı bulduğun yerleri belirtirmisin teşekkürler.

bu akşam farklılıkları not alır yarın yazarım. Ama elimdeki notlar deftere yazdığım notlar pc de yüklü değil yüklü olsa inan gönderiridim. olsun ama ben sana farklı ve önemli yerleri not eder yarın yazarım.

serkanK ' Alıntı:
bu akşam farklılıkları not alır yarın yazarım. Ama elimdeki notlar deftere yazdığım notlar pc de yüklü değil yüklü olsa inan gönderiridim. olsun ama ben sana farklı ve önemli yerleri not eder yarın yazarım.

Bende kaldım 70 beklerken hemde,
Vergi meslek denetim ve finansal muhasebeden 2. kez gireceğim.
Mart ilk hakkımdı.
Deha nın denetim kitabından çalıştım bu sefer.
Serkan k bana da yollarmısın farklı noktalar varsa.
Teşekkürler

serkan abi naaptın sen. bende denetimi bitirdim sanıyordum. İnanın artık kafayı yemek üzereyim. SMMM yoluna girdiğim için lanet okuyorum. Böyle bi ortam böyle saçmalıkların olduğunu bilsem inanın girmezdim bu yola.

Hala kitaplarında İç kontrol'ün bileşenlerini 3 tane olarak yazan (ki Dünyada ki uygulamalarda 2001'den beri 5 tane olduğu kabul görmüştür) kitaplardan çalışıyor ve bunu böyle bilen insanlar tarfından imtihan ediliyoruz.

arkadaşlar bu kadar kafanız bulandırmaya gerek yok ben daha önce sınava giren birinin özellikle murat dersanesinin denetim notlarına çalıştm geçtim 4 soru tam yaptım 50 aldım .çevrenizde varsa özelikle muratdersanesnegiden o notlara çaışın taravyıcım olsaydı paylaşrdım notları birsoruuun tam cevabı vardı muh çalışmaları ve dent çaışmaları arasındaki farklar allahtan varmış yoksabende kalmıştım . mart sınavında allah yardmcınız olsun

Arkadaşlar aşağıdaki soruların cevaplarını yazarak çalışırsanız bence çok çok faydalı olacaktır. Soruların 23 ve 24.sorular hariç tamamı hasan türedinin kitabına göre çıkarılmıştır.
Bu sorulara dün yazdığım sorularıda ekler ve cevaplandırırsanız yeterli olur arkadaşlar keşke vaktim olsa cevaplarınıda yazardım ama bulamadığını cevap olursa foruma yazın cevaplamaya çalışırım.

Sorulabilecek bazı sorular

1-denetim standartlarının tanımı ve özellikleri
2-vergi incelemsi türleri incelenenin ve inceleyenin uyması gereken kurallar
3-vergi denetiminde yapılan çalışmalar
4-denetim çalışmasının aşamaları
5-denetim planlama aşamaları
6-denetim proğramının yarar ve sakıncaları
7-bağımsız denetçi ve iç denetçiler hangi işlemleri yaparlar.
8-etkin bir muhasebe içkontrol yapısı iin temel ilkeler nelerdir?
9-iç kontrol yapısının değerleme nedenleri
10-iç kontrol yapısının gözden geçirilme safhaları
11-içkontrol yapısını inceleme ve değerlendirmede uygulanan yöntemler nelerdir?
12-denetim tekniklerini yazınız her birini açıklayınız.
13-çalışma kağıtlarının yararlarını sayınız her birini açıklayınız.
14-örneklemenin tanımı ve örnekleme neden gereklidir?
15-örnekleme çeşitleri nelerdir?
16-örnekleme yöntemleri nelerdir?
17-istatistiki örneklemenin iradi örneklemeye göre üstünlükleri nelerdir?
18-muhasebe denetiminde kullanılan istatistiki örnek seçme teknikleri nelerdir.
19-denetim raporunun tanımı ve önemi
20-görüş çeşitleri ve hangi görüş neden verilir?
21-kısa şekilli denetim raporunun tanımı ve bölümleri hakkında kısaca bilgi veriniz.
22-denetim raporu yazma ilkeleri
23-denetimin tamamlanma çalışmaları
24- işlem uygunluk ve maddi doğruluk testlerinin tanımı

serkan peki bu soruların cevaplarını hasan türedinden mi bakıcaz yoksa ömer dumanın kitabında da varmı???bende hasan türedinin kitabı yok çünküü

Bu soruların cevapları ömer dumanın kitabında olanda var olmayanda ancak ömerle hasanın kitabındaki tanım ve açıklamalar arasındada çok fark var. mümkünse hasanın kitabından çalışın bence tabiki.

cevahirin espirilerine maruz kalasıca herifler. denetim tekdir yahu hocadan hocaya denetimmi olurmuş. mart sınavına girerken hatta sınavdan çıktıktan sonra bile acaba bile demedım denetime. kesın diyodum ama çaktık :) ayrıca serkank arkadaşı tebrık edıyorum donanımını gösteriyor. allah yardımcımız olsun

hasan türeinin kitabını almadım geçmiş yıl sorularına bakın derım ozelıkle 98-2002 arsı değrlendirin çıkmış tum soruları derlediğim bır not umarım işinize yarar ayrıca serkan k verdiğin sorular için tşk ancak onları hasan turedı den cevaplayıp yazarsan çok guzel olur tabı zamanın varsa yoksada canın sağolsun

http://rapidshare.com/files/402459917/DENETae_M___IKMI___T__M_SORULAR1997-2009.pdf.html

gireceğim 2 sınavımdan biri denetim , bu sınava Test çözerek çalışıyorum nedense sözel okumak zor geliyor bana , umarım bir işe yarar test sorusu çözmek :)

buka linki tekrar kontrol edermisin, hata veriyor

Arkadaşalar Hasan Türedinin kitabından çalışan arkadaşlar hem tekrar etmıs olursunuz hatalar*denetım turlerı*kanıt toplama guvenılırlıgını ve sayısını etkıleyen unsurlar nelerdır o kıtaba gore normal calsıtıklarımız arasında bı fark var mı acaba??? bu konulara agırlık vermem gerektıgı yonunde his var ıcımde yardımcı olabılır mısınız ? Şimdiden teşekkürler...

bu soru banada çıkacakmış gibi geliyor :) cevabınıda verelimde tam olsun

TOPLANACAK KANITLARIN SAYISINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER
? İncelenecek kalemlerin önemliliği
? İncelenecek kalemlerin taşıdığı risk
? Kanıtın niteliği
? Kanıtın elde edilmesi için katlanılan maliyet

KANITLARIN GÜVENİRLİĞİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER
? Kanıtın denetim amacıyla ilgili olması
? Kanıtın kaynağı
? Kanıtın ilgili olduğu dönem
? Kanıtın objektifliği