2011/1. Dönem Özel SMMM Hk.

2011/1. Dönem Özel SMMM (10 Nisan 2011) sınav sonuclarının ne zaman acıklanacagı,
sınavda cıkan soru cevapları nereden bulabileceğim hakkında bilgisi olan varmı

Ynt: 2011/1. Dönem Özel SMMM Hk.

oztgng ' Alıntı:
2011/1. Dönem Özel SMMM (10 Nisan 2011) sınav sonuclarının ne zaman acıklanacagı,

Ticaret Lisesi soru cevaplarında vardır. Aşağı yukarı aynı zorlukta geliyor sorular.

oztemiz80 ' Alıntı:
oztgng ' Alıntı:

Ticaret Lisesi soru cevaplarında vardır. Aşağı yukarı aynı zorlukta geliyor sorular.

:)

oztgng ' Alıntı:

öncelikle tesmerin yapmış olduğu bu adaletli ve eşitlik abidesi sınava girdiğiniz için tebrik ederim.

2+2=? tarzındaki zorluk derecesi çok yüksek olan bu sınavın linki tuklayın;

http://www.tesmer.org.tr/sorular/

oztemiz80 ' Alıntı:
oztgng ' Alıntı:

HA HA HA.
KOMIK ŞEY

Soru 6- Ay sonunda; ?190 Devreden KDV? hesabının borcunda 20.000 TL, ?191 İndirilecek
hesabının borcunda 25.000 TL ve ?391 Hesaplanan KDV? hesabının alacağında 65.000 TL olduğu
belirlenmiştir.

Asıl komik olan bu ben değilim. Adam KDV rakamlarını bile vermiş özel SMMM lerimize, bizde 3 dönem boyunca elektrik santralini komşuya kullandıran şirket muhasebesinden soru gördük.

[öncelikle tesmerin yapmış olduğu bu adaletli ve eşitlik abidesi sınava girdiğiniz için tebrik ederim.

[/quote]
ONCELIKLI OLARAK TEŞEKKUR EDIYORUM.
2+2 ANCAK SIZ NASIL ISTERSENIZ SONUCU CIKARTAN MESLEKTASLARIMIZ ICIN GECERLI. HER ISIN BI ZORLUGU VARDIR ELBET. GONDERMIS OLDUGUNUZ ADRESİ ONCE KENDINIZ KONTROL ETSEYDİNİZ DAHA IYI OLURDU. ZİRA TESMER TARAFINDAN ACIKLANAN BIRSEY YOK.
BU KANUN CIKTIGINDA BIZ BU ADALETLI VE ESITLIK ABIDESI TÜRÜNDEN LAFLARI YETERI KADAR DUYDUK.
Sorunun cozumu olamıyorsanız , sorunun bir parçasınızdır.

oztemiz80 ' Alıntı:
Soru 6- Ay sonunda; ?190 Devreden KDV? hesabının borcunda 20.000 TL, ?191 İndirilecek
hesabının borcunda 25.000 TL ve ?391 Hesaplanan KDV? hesabının alacağında 65.000 TL olduğu
belirlenmiştir.

Asıl komik olan bu ben değilim. Adam KDV rakamlarını bile vermiş özel SMMM lerimize, bizde 3 dönem boyunca elektrik santralini komşuya kullandıran şirket muhasebesinden soru gördük.
:) evet komıkmıs. Üniversitelerde görmüşmüydünüz bu tür soruları. malum biz oku-ya-ma-yan-lardanız.
Tabii görmekte önemli değil. Neyse ,muhasebe sadece 191-391 den ibaret olsaydı eminim bunun için gidip 4 yıl okumazdınız.

ilkokul mezunu mali müşavir
kulağa hoş geliyor (!)
sorular zor haklısınız .(ali topu tut. Tut ali tut ya da 'ahmet okula koş' tarzı olmalıydı.....)

ARKADASLAR KONUYU UZATIP DURMANIN ANLAMI YOK.
... ÜRÜR KERVAN YÜRÜR.
SORUMA CEVABINIZ VARSA ALAYIM YOKSA UZATMAYALIM.
OKUMAK CEHALETI ALIR, ESSEKLIK BAKI KALIR.
BIZ OKUDUKDA ALDIK TURU KONUSLARI ES GECELIM LUTFEN.

Mesaj içeriğinde büyük harf kullanmayınız.

Konu okuyup okumamak değil, sorulan soruların adaletsizliği

Bir tarafta , 4 dönem boyunca ortalıkta doğru cevabı bile olmayan saçma sapan sorular (612-760 gibi) diğer tarafta ise armut piş ağzıma düş tarzı sorular. Karar sizin.

Yanıtınız da burda

Allah kolaylık versin.

oztgng ' Alıntı:
[öncelikle tesmerin yapmış olduğu bu adaletli ve eşitlik abidesi sınava girdiğiniz için tebrik ederim.

ONCELIKLI OLARAK TEŞEKKUR EDIYORUM.
2+2 ANCAK SIZ NASIL ISTERSENIZ SONUCU CIKARTAN MESLEKTASLARIMIZ ICIN GECERLI. HER ISIN BI ZORLUGU VARDIR ELBET. GONDERMIS OLDUGUNUZ ADRESİ ONCE KENDINIZ KONTROL ETSEYDİNİZ DAHA IYI OLURDU. ZİRA TESMER TARAFINDAN ACIKLANAN BIRSEY YOK.
BU KANUN CIKTIGINDA BIZ BU ADALETLI VE ESITLIK ABIDESI TÜRÜNDEN LAFLARI YETERI KADAR DUYDUK.
Sorunun cozumu olamıyorsanız , sorunun bir parçasınızdır.
[/quote]

o kadar dikatli bir kişsiniz ki size direk linki verdim orda zaten seçenekler var özel smmm tıklayıp 2011/1 dönemi özel smmm sınav soru ve cevapları var pdf formatında.

demek sizde smmm olacaksınızı Allah bize kolaylık versin bu sınavı düzenleyen arkadaşları ahirette iki elim yakasında olacak bana sorduğu maliyet sorusunu cevabı profösör tarzı 4 sayfa çözümü var ki sizde maliyet muhasebebsi dersi dahi yok zaten olsa hiç biriniz bu dersi geçemezdiniz.

bu arada .. ürür kervan yürür sözünü size söyletenlere ve size yazıklar olsun diyorum.

Ben mi anlatamıyorum.
Siz mi anlamıyorsunuz. Soru sorduguma pişman ettiğiniz için hepinize teşekkür ederim.
2011/1. Dönem soru-cevapları tesmer henüz yayınlamadı. Tesmer'in sitesini gün içerisinde
zaten kontrol ediyorum.
Yazıklar olsuna gelince, söyleyene değil söyletene bakın.
Maliyet konusunda'da iyiyimdir.

2011/1.DÖNEM
SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVLARI
MALİYET MUHASEBESİ
13 Mart 2011-Pazar 16:00-17:30
SORULAR
SORU 1: ?Zirve? A.Ş. plastik ev ve sanayi malzemeleri üreten bir işletmedir. Üretim A ve B esas gider
yerlerinde gerçekleştirilmekte, yardımcı gider yerleri ise Bakım-Onarım (BO), Fabrika İdare Amirliği (FİA) ve
Yemekhanedir (YMH). Aralık 2010 dönemine ilişkin maliyet bilgileri aşağıdaki gibidir:
? İlk Madde ve Malzeme Giderleri: (Not: İşletme üretime veya tüketime sevk edilen İMMG?nin
izlenmesinde FİFO yöntemi uygulanmaktadır.)
 Hammadde ve Malzemeler
- Dönem Başı Stokları: 1000 kg x 1,60 TL/kg = 1.600 TL
- 2.12.10?da çek düzenlenerek alış: 500 kg x 1,80 TL/kg = 900 TL
- 5.12.10?da senetli alış: 800 kg x 2,00 TL/kg = 1.600 TL
- 8.12.10?da A gider yerine sevk ? 700 kg
- 10.12.10?da B gider yerine sevk ? 500 kg
 Çeşitli Yardımcı Malzemeler
- Dönem Başı Stokları: 500 TL
- Dönem İçi Alışlar: Yok
- Birimlerde Kullanılan Stoklar:
- Fabrika İdaresince Kullanılan: 83 TL
- Bakım Onarımda Kullanılan: 34 TL
- Yemekhanede Kullanılan: 128 TL
? İşçilik Giderleri: (Not: İşletme esas üretim gider yerlerinde çalışan işçilere ait işveren kesintilerini
?direkt? gider olarak izlemektedir.)
- A ve B gider yerlerinde çalışan işçilerin toplam Brüt Ücreti: 1.800 TL (1.200 DİS x 1,5 TL)
- Yardımcı gider yerlerinde çalışan işçilerin toplam Brüt Ücreti: 1.000 TL (800 DİS x 1,25 TL)
- Kesintiler; *İşçi Payları: % 14 SSK, % 1 işsizlik sigortası, %15 Gelir Vergisi, ?6 Damga
Vergisi; *İşveren Payları: % 20 SSK, % 2 işsizlik sigortası
? Diğer Giderler:
- Ay içerisinde çalışanlara ilk yardım konusunda eğitim verilmiştir. Eğitim ücreti olan 204
TL peşin ödenmiştir.
- Tahakkuk eden fabrika elektrik giderlerinin tutarı 400 TL?dir.
- Fabrika binasının amortismanı 200 TL?dir
? Birinci ve İkinci Dağıtımda Kullanılacak Dağıtım Anahtarları: (Not: GÜG?nin ikinci dağıtımında
Kademeli Dağıtım Yöntemi kullanılmakta ve dağıtıma I.dağıtım sonrasında maliyeti en yüksek
olan birimden başlanmaktadır.)
? Üçüncü Dağıtımla İlgili Bilgiler:
- A gider yerinde 8000 adet ?XX? plastik ev araç-gerecinin üretimine başlanmış ve yarısı
tamamlanmıştır. Dönem sonu yarı mamul stoklarının tamamlanma derecesi DİMMG açısından %100, DİG ve
GÜG (Şekillendirme, Dönüştürme) açısından % 25?tir. Tamamlanan mamullerin tamamı 2 TL/adet
fiyatından, yarısı peşin yarısı veresiye satılmıştır.
- B gider yerinde ?QQ? ve ?ZZ? plastik inşaat malzemeleri ortak ürün niteliğinde elde edilmektedir.
Dönemde 150 adet ?QQ? ve 250 adet ?ZZ? çeşidi plastik kalıp üretilmiştir. Birleşik maliyet, ?üretim miktarları
yöntemine? göre ürünlere dağıtılmıştır. Her iki ürün çeşidinin yarısı % 150 karla çek alınarak satılmıştır.
İstenenler:
1. ?Zirve? işletmesinin Aralık-2010 toplam ve birim maliyet hesaplayınız. Bunun için I. ve II.
Dağıtım tablolarını düzenleyiniz, III. Dağıtıma ilişkin hesaplamalarını açıkça gösteriniz.
2. Aralık ayı muhasebe kayıtlarını yapınız. (Not: Hesaplama kolaylığı için KDV oranını % 10 olarak
alınız. Dönem sonu kapatma kayıtlarının yapılması gerekmemektedir.)

tablo ve verilerde şu şekilderi.

A EÜGY B EÜGY FİA BO YMH Toplam
DİS 700 500 200 200 400 2000
KWS 130 150 100 70 50 500
M2 240 200 160 80 120 800
Makine Saati 300 267 10 3 20 600
Personel Sayısı 25 20 5 5 5 60

HAadi maliyette çok iyiymişiniz çözünde görelim.....

Arkadaşlar, "oztgng" nickli kullanıcı basit bir soru sordu. Bence bu kadar tepki vermeniz aşırı kaçtı. Bu soru provakatif de olabilir. Sonuçta bu sorunun yeri "Stajyer Sorunları" değil, ancak soru samimi ise de, konu bu arkadaşla değil, direk sistemle alakalı. Hepiniz haklısınız, ama herkes kendi yolunda yürüyor. Bu konuda ilgili arkadaşın bir kusuru yok. Bu tip durumlarda gaza gelmeyelim.
(Ayrıca söylenen link çalışmıyor. Muhtemelen cevaplar henüz yüklenmemiş.)

İyi çalışmalar diliyorum.

Madem bu özel sınava bu kadar tepkilisiniz bu kanunu çıkaranlara seçimde gerekeni yaparsınız.

atakansah ' Alıntı:
oztgng ' Alıntı:

öncelikle tesmerin yapmış olduğu bu adaletli ve eşitlik abidesi sınava girdiğiniz için tebrik ederim.

atakansah ustad sen ne yaptın yahu ?

arkadaş bir soru sormuş deyim yerindeyse sorduğuna pişman etmişsiniz arkadaşı,

hayır sorun nedir yani bu arkadaşımız " smmm " olduda senin müşterilerine mi göz dikti müşterinimi aldı elinden ki öyle bile olsa iki medeni insan gibi tartışamazmıyız ama hep aynı bi laf sokma telaşı yani nedir bu bizim meslekteki birbirini çekememezlik anlamıyorum sizi...

FeaR Of DaRKNeSS ' Alıntı:
atakansah ' Alıntı:
oztgng ' Alıntı:

hayır sorun nedir yani bu arkadaşımız " smmm " olduda senin müşterilerine mi göz dikti müşterinimi aldı elinden ki öyle bile olsa iki medeni insan gibi tartışamazmıyız ama hep aynı bi laf sokma telaşı yani nedir bu bizim meslekteki birbirini çekememezlik anlamıyorum sizi...

eşitlik olark sen memnumsan sorun yok şahsen ben yazmam smmm özel sınavı için bu kadara basit bir sınnv yapanada yazıklar olsun diyorum.

önceki sayfada soruğum maliyet soruunu özel smmm olacak arkadaş çok iyiy biliyormuş ama hala çözemedei.

sanırım sen çözecek kadar bu belgeyi hak ediyorsun?

atakansah ' Alıntı:
atakansah ' Alıntı:
oztgng ' Alıntı:

eşitlik olark sen memnumsan sorun yok şahsen ben yazmam smmm özel sınavı için bu kadara basit bir sınnv yapanada yazıklar olsun diyorum.

önceki sayfada soruğum maliyet soruunu özel smmm olacak arkadaş çok iyiy biliyormuş ama hala çözemedei.

İyide arkadaşın suçu ne burada yargı yolu açıktı, gidip dava açsaydınız ya güzel kardeşim
burada soruyorum sana o arkadaşı yerin dibine sokma hakkın varmı ?
bende yüksek lisans mezunuyum " smmm " yim ama sen adamı resmen aşağılıyorsun
olmaz.
birazcık sağduyu lütfen

atakansah ' Alıntı:
atakansah ' Alıntı:
oztgng ' Alıntı:

İyide arkadaşın suçu ne burada yargı yolu açıktı, gidip dava açsaydınız ya güzel kardeşim
burada soruyorum sana o arkadaşı yerin dibine sokma hakkın varmı ?
bende yüksek lisans mezunuyum " smmm " yim ama sen adamı resmen aşağılıyorsun
olmaz.
birazcık sağduyu lütfen

senin dediklerini dikkate alacağım. yargı yolundan hiçbirşey çıkmayacağını smmm olduysan biliyor olman gerek.

benimde 1 dersim kaldı maliyetten sen o soruyu çözen bir kişiysen takstir ediyorum seni.