2011 ağustos Spk bağımsız denetim soru ve cevapları ( Bağımsız Denetim Bölümü )

Merhaba arkadaşlar,

Bugun yapılan sınava giren arkadaşlar soruları burada paylaşalım mı? Ben bu konuyu sadece sınavın bağımsız denetim bölümü için açtım. İsteyenler farklı başlıklarda mevzuat ve standartlarıda paylaşabilirler. Herkes hatırladığı soruları kısa kısa yazarsa 25 soruya ulaşabiliriz sanırım. Onaylarsanız başlayalım!

Ynt: 2011 ağustos Spk bağımsız denetim soru ve cevapları ( Bağımsız Denetim Bölümü )

Ben bi 10 tane yazıyorum.

1 Şıklarda hesap verilebilirlik olan soru ( Doğru cvp bu olması gerekir kanımca)
2 Bilgi sistemleri ile ilgili cevabı Yama
3 Bilgi sistemleri ile ilgili ben LAN(Local area network) yaptım. Doğrumu emin değilim
4 Raporlama ile ilgili görüş bildirmekten kaçınılan durumda raporda hangi değişiklik yanlıştır
5 Çalışma kağıtları ( 60 gün )
6 ALACAKLAR-DOĞRULAMA MADDİ D.V.- FİZİKİ İNCELEME , STOKLAR-GÖZLEM
7 Sorumlu ortak 10 yıl kıdemli 8 yıl demiş. Bu şık olucak
8 3 ve 9 aylık denetim. emeklilik yat. fonları
9 Raporun kesinleştiği tarih sorumlu ortağın imzaladığı tarih olucak. ayın 14 ü sanırım
10- Kontrol riski vardı sanırm cevap olarak.

Ynt: 2011 ağustos Spk bağımsız denetim soru ve cevapları ( Bağımsız Denetim Bölümü )

Mevzuat sorularini da paylasilimmi?
1) 56 yas 10 yil
2) 26
3) kamuyu aydinlatma
4) siklardan biri 3 yil vardi
5) 1 ve 2
6) icra mahkemesi
7) ise yeni birinin alinmasi
8) is egrisi
9) blokaj
10) likidite duser sermaye yeterlilik ayni olur
11)operasyonel riskli olan bir sik vardi

12) factoringli olan sorunun cevabida vadelerinden once alacak borc
13) birlesme olan soruda ise hepsi zorunlu yaziyordu bir tanesinde yazmiyordu o sikki isaretledim.
14) ozkaynak isaretledim.
Aklima gelenler bu....

herkes lisansı almış heralde:) kimse sallamıyor

MEVZUATTA
aracı kurum , iç kont ve prs işleyip işmediğini yıllık özel amaçlı bağımsız denetim yaptırmak zorundadır ben : çalışan sayısı 50 olanı işaretledim
- özkaynak olanda ödenmiş sermayedir diyorlar cevabına
- bilanço açığı ?
-birleşme ile soru vardı ben cevabına genel kurul sonrası fin tb değişiklikler etkilemezi işartledim
-kurumsal yönetimde cevap kamuyu aydınlatma
-kurumsal yön - 2 yıl bağımsız den yapan kişinin kuurm sal yön yer alması şıkkını yaptım
- okun yasası
-a.ş. TTTk ya göre sermaye art ile ilgili sermaye ödenmeden serm art yapılmazı yaptım
- cavaplarda yedek akçelerle ilgili şıklı olan soru varrdı hatırlayamıyorum
- altın borsa ile ilgili koşul değildir danışmanlık sözleşmesi imzalamasını yaptım.
-bankalarla ilgili denetleme yanlıştır diyordu spk yapar
-finansal sitemin amacı değildir. gelir dengesi yaratmak gibi birşık vardı onu yaptım
- yatırım fonlarından 2 tane
- yatırım ortaklığından 1 tane soru vardı ama hatırlamıyorum

-emeklilik fonu ile igili bir soru vardı

Mevzuatta Kurumsal Yönetim İlkeleri İle ilgili bir soru vardı cevabı sanırım şu paragraf:

KAMUYU AYDINLATMA VE ŞEFFAFLIK

"Faaliyetleri nedeniyle şirket ile ilgili gizli bilgilere erişebilecek durumda olan bağımsız denetim kuruluşu,danışmanlık hizmeti veren kişi ve kuruluşlar ,derecelendirme kuruluşları ,sendikalar gibi kurumlar bu kuralın istisnasını oluşturur.Bu durumda bilgiye ulaşanlar sözkonusu bilgiyi ticari sır prensibi ve etik kurallar çerçevesinde gizli tutarlar." Sorularda bu cümleyi değitirip,bu kişiler bilgileri kamuya açıklarlar yazıyordu.Dolayısı ile doğru şık bu şık olmayacak.

Bankalar halka arz aşamasında BDDK dan izin alırlar yazıyordu,bu SPK olması gerekmiyormu arkadaşlar.

Lorenz Eğrisi, çoğunlukla gelir dağılımını açıklamakta kullanılan, her iki ekseninde de yüzde değer bulunan eğri. 1905 yılında Max Otto Lorenz tarafından gelir dağılımının ifade edilmesi amacıyla geliştirilmiştir.
Eğride x eksenindeki değerin y eksenindeki dağılımın yüzde kaçına sahip olduğu yine yüzde ile gösterilir.

Sanırım gelir dağılımı ile ilgili eğri Lorenz eğrisi olacaktı.

Ödenmiş Sermaye;Bankaların fiilen ve her türlü muvazaadan ari olarak ödenmiş ve Türkiye'ye ayrılmış ve ödenmiş sermayelerinden,bilançoda görülen zararın yedek akçelerle karşılanmayan kısmı düşüldükten sonra kalan tutardır.

Ödenmiş sermaye şıkkı doğruydu.

İcra Mahkemsinin görevleri:
Kendisine bağlı icra ve iflas dairelerini denetlemek:
-İcra ve iflas dairelerinin işlemlerine karşı yapılacak şikayet ve itirazları inceleyerek karara bağlamak,
-Kanunla verilen diğer görevleri yapmak,

Şikayetler icra mahkemesine yapılır .İcra mahkemesi şıkkı doğruydu.

Faktoring ile ilgili soruyu ne yaptiniz arkadaslar?

Holding yuzde 90 olan soru vardi? Ben likidite azalie sermaye yeterligi tabani degismez dedim.
26 vardi
56 yas ile 10 yil

Sorular bu dönem daha mı zordu yoksa bana mı öyle geldi :(

1 Şıklarda hesap verilebilirlik olan soru ( Doğru cvp bu olması gerekir kanımca)
2 Bilgi sistemleri ile ilgili cevabı Yama
3 Bilgi sistemleri ile ilgili ben LAN(Local area network) yaptım. Doğrumu emin değilim

Bende böyle yaptım

merhaba arkadaşlar,
denetim raporunun kesinleşmesi diye bi soru vardı -sorumlu ortak baş denetçi tarafından imzalandığı tarih,14'lü bi tarihdi

FORFAITING
Bir defaya mahsus bir işlemdir
Alacak geri dönüşsüz olarak alınır
Poliçe ya da senet gereklidir
Alıcının kabulünden sonra poliçenin iskonto edilmesi ile finansman sağlanır
Kabul kredili mal mukabili, Kabul kredili vesaik mukabili ve Akreditifli işlemlerde uygulanir
6 aydan 7 yıla kadar uzanan vadeler vardır
Daha çok yatırım mallarinin finansmanına yöneliktir, bazen tüketim mallarının finansmaninda da kullanılır
Faiz iskonto yöntemi ile hesaplanır
Firma açisindan risk ?0? dir
Özel bir anlaşma (sözleşme) yoktur

FACTORING
Devamlı bir işlemdir
Alacaklar geri dönüşsüz olarak alınır
Fatura karşılığında finansman kullandırılır
Yükleme sonrasinda %80?e kadar finansman sağlar
Açık hesap işlemlerine yöneliktir
Vade en fazla 3 ay olabilir
Tüketim mallarının finansmanına yöneliktir.
Faiz, cari hesaplar yöntemi ile hesaplanır
Firma tarafindan riskin %10?u üstlenilir
Genel bir sözleşme yapılır

aokten ' Alıntı:
İcra Mahkemsinin görevleri:
Kendisine bağlı icra ve iflas dairelerini denetlemek:
-İcra ve iflas dairelerinin işlemlerine karşı yapılacak şikayet ve itirazları inceleyerek karara bağlamak,
-Kanunla verilen diğer görevleri yapmak,

Şikayetler icra mahkemesine yapılır .İcra mahkemesi şıkkı doğruydu.

Selamlar,

İcra dairelerinin işlemlerine karşı yapılacak şikayet icra mahkemesine yapılır. Bunu biliyordum. Hatta sınavdan bir gün önce teyit etmiştim bu bilgiyi.

Ancak soruda "sıra cetveli" ile ilgili bir bölüm vardı. Kafamı çok karıştırdı. Normalde "icra dairesi işlemlerine karşı yapılacak şikayet" sorusunun cevabından yüzde yüz emindim. Ancak sıra cetveli için de mahkemeye itiraz yapılır mı açıkçası emin olamadım.

Sıra cetvelinin önemini tam olarak bilemediğim ve soruda bir şaşırtmaca aradığım için bu itirazın İcra Dairesine yapılacağını düşündüm.

Hala emin değilim cevaptan.

Denetim soruları
1. Bağımsız denetim raporu tarihinden sonraki kaç gün içerisinde tüm çalışma kağıtlarının bir araya getirilmesi zorunludur?
A)30
B)7
C)60
D)45
Doğru Yanıt:c
2. Bağımsız denetim çalışma kağıtları ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?
Çalışma kağıtları denetim tamamlandıktan sonra düzenlenir.
3. Aşağıdakilerden hangisi programların eskimesi veya yenilenmesi için yapılan değişikliğe denir?
Versiyon veya yama ama emin değilim..
4. Münferit ya da diğer yanlışlıklarla birlikte toplulaştırılmış olarak, işletme yönetiminin sunduğu bilgi ve belgelerin ve yaptığı açıklamalardaki önemli bir yanlışlığın, işletmenin iç kontrol sistemi tarafından zamanında engellenememe veya tespit edilip düzeltilememe olasılığına ne ad verilir?
A) Yapısal risk
B) Sistematik risk
C) Kontrol riski
D) Tespit edememe riski
Cevap:C
5) Denetim raporu nezaman kesinleşir ?
Sorumlu Baş Denetçi İmzaladığında.
6) Bilgi sistemlerinde bilgisayar ağı ?
LAN
7 Şıklarda hesap verilebilirlik olan soru
8 Raporlama ile ilgili görüş bildirmekten kaçınılan durumda raporda hangi değişiklik yanlıştır
9 ALACAKLAR-DOĞRULAMA MADDİ D.V.- FİZİKİ İNCELEME , STOKLAR-GÖZLEM
10 kıdemli 8 yıl demiş. Bu şık olucak
11 Şıklarda hesap verilebilirlik olan soru ( Doğru cvp bu olması gerekir kanımca
12) 3 ve 9 aylık denetime tabi kuruluş ?
Emeklilik Fonları

25 soruda benim hatırlaya bildiğim sorular bunlar yinede insan çok az soru hatırlıyor demekki sınav zordu
diğer arkadaşlar aklına gelen soruları lütfen bizimle paylaşsın.