fonradar

2011 mart smmm yeterlilik hukuk sınavı yeni kanunları kapsar mı?

Merhabalar,
Yeni üye oldumda belki daha önce konu başlığı açılmış olabilir fakat ben göremedim. Mart dönemindeki hukuk sınavı yeni ticaret kanunu ile borçlar kanununu da içerirmi bilgisi olanlar yazarsa sevinirim Teşekkürler

Ynt: 2011 mart smmm yeterlilik hukuk sınavı yeni kanunları kapsar mı?

tam emin olamam ama bence yürürlük tarihi 2 kanunun da temmuzda başlayacağı için bu dönem kapsamayabilir diye düşünüyorum ama kurs hocalarından daha net bilgi alabilirsin.

yürürlük 2012 temmuz diye biliyorum daha baya var.. kapsamaz..

MADDE 1534- (1) Kenar başlıkları metne dâhil olan bu Kanun 1/7/2012 tarihinde; geçici 2 nci ve geçici 3
üncü maddeler ise bu Kanunun yayımı ile birlikte yürürlüğe girer. 1524 üncü madde, bu Kanunun yürürlüğe
girdiği tarihten itibaren bir yıl sonra yürürlüğe girer. Türk Ticaret Kanununun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli
Hakkında Kanun hükümleri saklıdır.
(2) Bu Kanunun Türkiye Muhasebe Standartları ile ilgili hükümlerinin yürürlüklerine aşağıdaki hükümler
uygulanır. Bu Kanun;
a) 1523 üncü maddenin birinci ve ikinci fıkralarında tanımlanan büyük ölçekli sermaye şirketleri ile bunların
konsolidasyon kapsamına giren bağlı şirketleri, iştirakleri ve şirketler toplulukları,
b) Sermaye Piyasası Kanununa göre, ihraç ettikleri sermaye piyasası araçları borsada veya teşkilatlanmış
diğer bir piyasada işlem gören şirketler, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri ve konsolidasyon kapsamına
alınan diğer işletmeler,
c) Bankacılık Kanununun 3 üncü maddesinde tanımlanan bankalar ile bağlı ortaklıkları,
d) 3/6/2007 tarihli ve 5684 sayılı Sigortacılık Kanununda tanımlanan sigorta ve reasürans şirketleri,
e) 28/3/2001 tarihli ve 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanununda tanımlanan
emeklilik şirketleri,
bakımından 1/1/2013 tarihinde yürürlüğe girer.
(3) Küçük ve orta ölçekli sermaye şirketleri ile bu maddenin ikinci fıkrasında sayılanlar dışında kalan her
ölçüdeki gerçek ve tüzel kişi tacirler için yayımlanan ve yayımlanacak olan özel Türkiye Muhasebe Standartları
1/1/2013 tarihinde yürürlüğe girer.
(4) Bu Kanunun anonim şirketlerin denetlenmesine ilişkin 397 ilâ 406 ncı maddeleri 1/1/2013 tarihinde
yürürlüğe girer.
Yürütme
MADDE 1535- (1) Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Yok ağa ne yaptın? Yeni komisyon şeker gibi. Onlar yeni mevzuattan bihaberdir. Sayelerinde hukuktan ortalama yapıyoruz Allah başımızdan eksik etmesin. Hukuk yine bilinen klişe konular dışına çıkmaz. (Tacir olmanın sonuçları, İdari Yargı, Kişiliği sona erdiren haller v.s.v.s.)