fonradar

2012 / 1. Dönem Finansal Muhasebe Sorusu

Arkadaşlar merhaba;
18 Mart 2012' de yapılan SMMM yeterlilik Finansal muhasebe sınavında sorulan bir soru ile ilgili bir karmaşa yaşadım. Soru şu: 05.01.2011 tarihinde aktife kayıtlı bedeli 6.000 TL ve değer düşüklüğü karşılığı 500 TL olan hisse senetleri 5.400 TL sına nakit olarak satılmıştır. Cevap ise ;

100 Kasa 5.400 TL
119 MK Değ. Düş karş. 500 TL
655 MK Satış Zarar 100 TL

110 Hisse Senetleri 6.000 TL

Buradaki sıkıntım 119 nlu hesap borçlandırılarak kapatılıyorken neden 644 konusu kalmayan karşılılar hs. alacaklandırılmıyor?

Ynt: 2012 / 1. Dönem Finansal Muhasebe Sorusu

Konusu Kalmayan Karsiliklar hesabi daha once ayrilmis olan karsiliklarin iptali icin kullanilir. Hisse senetlerini satmasaydiniz ve sadece degerleseydiniz ve degeri de yukselmis olsaydi, o zaman daha once ayirdiginiz karsiliklari iptal ederdiniz.

Burada degerde bir yukselme soz konusu degil, hisseleri satiyorsunuz. Yapmaniz gereken satisla ilgili kar veya zarari muhasebelestirmek.

Benim esas anlamadigim Turkiye'de hisse senetlerindeki deger dusuklukleri icin karsilik ayrilip ayrilmadigi, ben uygulamada pek gormedim ama yanlisim varsa lutfen duzeltin. Hisse senetleri icin degerleme TFRS'de var ama suan mevcut uygulamalarda yapiliyor mu ki?

Hisse senetleri VUK md.279'a göre alış bedeli ile değerlenir. Bu nedenle vergisel açıdan dönem sonundaki borsa değeri her ne olursa olsun ayrılan değer düşüklüğü karşılığı KKEG, değer artış hesabı ise vergiye tabi olmayan gelirdir.

Konuya IFRS/TMS açsından baktığımızda ise TMS-39 paragraf 48/A'ya göre diğer finansal varlıklar gibi hisse senetleri de değerleme günündeki gerçeğe uygun değerleri ile değerlenir.

Ayrılan karşılıktan daha fazla zararına satıldığı için bu şekilde oluyor.