fonradar

2013 yılı SM, SMMM ve YMM Asgari Ücret Tarifesi

iş yükü ve sorumluluk bu kadar artarken ücret tarifesinin bu kadar az artması düşündürücü!!!! Daha adil bir tarife bekliyordum

imalatçı 10 işçiden fazla AŞ ye bile 500 tl fiyat çekmişler biz millete kızıyorduk bunlar daha beter olun demeye getirmişler geçtik gene dağın öteki yakasına

Tarife tavan değil taban rakamlardır. Siz kriterlerinize göre ücret belirlemelisiniz.

10 işçiden fazla atıyorum 500 işçili bir Aş nin tabanı 500 TL mi olmalı üstat yapma etme tarifeyi adam gibi bir seviyeye getirirler adam gibide millete makbuzunu kestirirler sonrasında bu piyasa artık kaç yıl sürerse anca düzelir yoksa bu düzen devam ettikçe 50 TL ye ltd 100 TL ye aş de tutulur 10 tl ye işletmede

Serbest çalışan değilim.Asgari fiyatlara baktığımda gerçekten çok komik rakamlar.3 işçili limited şirket için 280 TL fiyat biçmişler.İthaalat yapıyor.Akreditifidir gümrüğüdür antreposudur uzatmak mümkün bu şimdi 280-TL ye tutulabilirmi ya.Ben bağımsız olmadığımdan fiyat listesinimi anlayamıyorum.
Allah bağımsız çalışanlara kolaylık versin.Bu liste öyle durdukça işleri çok zor.
Sanırım Türkiyedeki meslek odaları arasında en pasif oda Türmob tur.Üyesi olduğumuzudan kabahat bizdedir aynı zamanda.Bütün odalar dediklerini bakanlıklara kabul ettiriken bizim oda nedense pek kaale alınmıyor.En basit örneği bir kaç ay önce maliye bakanının "muhasebeciler kusura bakmasın"diye başlayıp devam eden konuşması idi.Gülmüştü hatta.Orada mesleki anlamda ne kadar itibarsızlaştırılmaya çalışıldığımızı düşünmüştüm
Bu itibarla suç bizdedir.Oturduğumuz yerden oda neden yapmıyor etmiyor diyoruz ama.Yönetimleri değiştirmek için veya girmek için en ufak çaba sarfetmiyoruz.Komisyonlara bile aday olmuyoruz.O yüzden oda yönetimleri hep aynıdır nedense değişmiyor kolay kolay.
Hakikaten yurtdışında ki mali müşavirlik mesleği ile bizdekini kıyasladığımızda içler acısıyız.Beğenmediğimiz Rusya da muhasebeciler sadece normal 1 defter için 1000-usd alıyorlar.Bağımlı çalıştıramıyorlar çok pahalıya mal oluyor firmalara.Kaldıki resmi memur muamelesi görüyorlar.
Ne yapmalı?

Şirket bünyesinde tutulan muhasebe evrakları ve kayıtları olan bir firma mali müşavire ne kadar ücret ödemeli.anonim şirketi 4 kişi çalışan var.Mali müşavirin sorumlulukları nelerdir.Beyannameleri şirkette çalışanlar hazırlıyor.