2013 Yılının Sonunda İşveren Bazlı Tek Sicil Numarası Hayata Geçecek

Üyelik
6 Eyl 2005
Mesajlar
1,802
Konum
İstanbul
ANKARA (AA) - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sigorta Primleri Genel Müdürü Cüneyt Olgaç, prim alacaklarının takibini sağlamak ve bürokrasiyi azaltmak istediklerini belirterek, ''2013 yılının sonunda işveren bazlı tek sicil numarasını hayata geçirmiş olacağız'' dedi.
Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) tarafından Ankara Sheraton Otel'de, ''İnşaat Sektöründe Sosyal Güvenlik Sorunları ve Çözüm Önerileri'' konulu konferans düzenlendi.
Konferansta konuşan Sigorta Primleri Genel Müdürü Cüneyt Olgaç, Genel Müdürlüğünün 2012 çalışmaları ve 2013 yılı hedeflerinden bahsederek, ''2013 yılında bürokrasiyi azaltmak, prim alacaklarının etkin ve kolay takibini sağlamak, gelir idaresiyle paralellik göstermek ve işverenlerin ile iş yerlerinin aynı anda görülebilmesini sağlamak amacıyla tek bir iş yeri sicil numarasını hayata geçirmiş olacağız dolayısıyla 2013 yılının sonunda işveren bazlı tek sicil numarasını hayata geçirmiş olacağız'' diye konuştu.
Prim toplama maliyetleri hakkında 2012 yılında bir çalışma yaptıklarını belirten Olgaç, 100 lira prim toplamanın maliyetini 0,88 lira olarak tespit ettiklerini kaydetti
Olgaç, kayıt dışı istihdam ile mücadele kapsamında yoğun çalışmalar yaptıklarını ve bu konuda kurumlar arası işbirliğini hedeflediklerini kaydederek, ''2008'den bu yana kayıt dışı olan 1 milyon 200 bin kişiyi ve 81 bin iş yerini kayıt altına aldık'' ifadesini kullandı.
-Mevzuatı halkın anlayacağı hale getirdik-
SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü İşveren Prim Daire Başkanı Dr. Mehmet Bulut ise mevzuat yapılarının vatandaşlar tarafından anlaşılıp yorumlanmasının zor olduğuna dikkati çekti.
Bu konuda çalışmalar yaptıklarını ifade eden Bulut, ''Anlaşılması zor yaklaşık 450 sayfalık mevzuatı, 45 sayfaya düşürdük. Bu sayede vatandaşlar mevzuatı daha kolay anlayabiliyorlar'' dedi.
Bulut, İşveren Prim Daire Başkanlığı olarak İl Müdürlüklerinden, sigortalılardan ve işverenlerden kuruma gelen sorunları istatistiksel olarak sınıflandırdıklarını bildirerek, ''En fazla karşılaştığımız sorun, teşviklere ilişkin sorunlar oldu. İkinci sırada ise çok ilginçtir inşaat sektörüne ilişkin ilişkisizlik belgesi olduğunu gördük. Bu anlamda bu konferans çok faydalı oldu'' şeklinde konuştu.
-Kamu ile sektörü bir araya getiriyoruz-
Konferansa ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan, İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu da yaklaşık 10 yıldır düzenlenen toplantılarda kamunun ilgili yöneticileri ile sektör temsilcilerini bir araya getirdiklerini söyledi.
Konferanslarda dile getirilen sorunlar ve bunlara yönelik çözüm önerilerinin ilgili kurum ve kuruluşların yöneticileriyle paylaşıldığını kaydederek, konferanslar sayesinde kamu temsilcilerinin sorunları doğrudan birinci kişiler tarafından duyma imkanı bulduklarını ifade etti.
Konferansın moderatörlüğünü Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç gerçekleştirdi.
 
Üst