fonradar

2017/1 Dönem Yeterlilik Sınavına Hazırlık

Biri açar başlığı diye bekledim ama kimse açmayınca sanırım tek ben hazırlanıyorum bu dönem diye kormaya başladım. Bir ay kaldı, hukuklara henüz hiç bakamadım sayılır. Tecrübeli arkadaşlar öneriniz var mı yetişir mi yetişmez mi diğer dersleri mi kuvvetlendireyim?

Ben 2016/3. dönem sınavında 7/6 yaptım. Ders çalıştın mı derseniz 20 günlük bir süreçte akşamları 2 şer saat çalışma ile. Biraz şans işi şöye anlatayım;

Finansal muhasebe : Mali müşavirlik ofisinde çalışan biri bu dersi yevmiye maddelerinde yanlışlar yapsa bile ve bu hatalar kar/zararı etkilese de sonuç odaklı bakmıyorlar. Sizin hangi hesapları nasıl çalıştırdığınızı görmeleri yeterli. kapanış kayıtlarını vs.. bilirseniz geçersiniz. Bu dersten muhasebe ofisinde çalışıpta kalanı görmedim. 50 aldım

Finansal tablolar: 2016/3 .dönem sınav sorularında yeterli açıklama yapmadıkları için şikayet maillerine maruz kaldılar. Bu sebeple hatalarını anlayıp 30 alan birini bile itiraz sonucu geçirdiler. 39 aldım itiraz sonrası 50

hukuk: Sorular sizi korkutmasın. Bütün kitabı ezberlemenize gerek yok. Biraz mantığınızı kullanarak ve yorum yaparak sordukları 4 sorunun minimum 3 ünü yaparsınız. Yazdığınız cevap çok saçma şeyler içermiyorsa puan veriyorlar. 50 beklerken 75 aldım

Maliyet : Nasıl olsa kalırım diye düşündüğüm için hiç çalışmadım. Diğer derslere baktım. Sınava yarım saat kala maliyet kitabını açtım ilk konu Satılan malın maliyeti tablosuna bir göz attım, Sınavda 60 puanlık soruydu. onu yaptım 60 aldım.

Muhasebe Denetimi: Aklınıza ne geliyorsa yazın en kötü 50 alırsınız.

Meslek Hukuku : Çok zorlanacağınız bir ders değil. Bir kaç gününüzü bu derse ayırsanız halledersiniz.

Vergi: En çok çalıştığım dersti, sadece bundan 40 ile kaldım. Vergi de yorum şansı pek bırakmıyorlar. Onun için bu dersi sıkı tutmak gerek.

(Hiç kitap açmamış Muhasebe bürosunda çalışan biri en az 4 ders verir)

Ben şu derse çalışmadım o sınava girmiyeyim diye bir hataya sakın düşmeyin, En büyük örneği 2016/3.DÖNEMDEKİ maliyet muhasebesidir.

2016/3 soruları gerçekten genel olarak kolaymış. En kolayı da dediğiniz gibi maliyet muhasebesiymiş. 2 sene yarı zamanlı daha sonraki 3 senedir ise tam zamanlı çalışıyorum. Çekindiğim konu bildiğim şeyleri komisyonun istediği tarzda cevaplayamamak. Yoksa bahsettiğiniz gibi çıkmış sorulara baktığımda genel olarak mali müşavirlik ofisinde çalışan birinin en az 4 5 dersten 50 ve üzeri alabileceği sorular. Hukukta dönüp dolaşıp belli periyotlarla aynı soruları sormuşlar. Ben de çok ayrıntıya inmeden o düzeyde çalışıyorum. Vergiye ve Meslek hukukuna henüz hiç bakamadım.

Finansal muahsebede çekindiğim yevmiyeden kebire aktarırken ya da hesapları kapatırken bir hesabı unutmam atlamam sonucu geri kalan her şeyin zincirleme yanlış gitmesi.

Cevap için teşekkür ederim

Finansal muhasebe de dediğim gibi korkmanıza gerek yok, önemli olan örneğin hangi hesabın borç/alacak çalıştığıyla ilgili bir hata yapmazsanız mutlaka geçiyorsunuz. Rakamlar yaptığınız hatalardan farklı çıksa da önemli olan kapanış kayıtlarınız doğru mu vs.. yansıtmaları yapmış mı bunlara bakıyorlar.

Şahsi fikrim, Maliyet muhasebesi çok zor geçecek. Geçen sınav çok basitti. Finansal tablolarda geçen karışıktı bu dönem daha anlaşılır gelir.

Vergi de zaten %100 Gelir vergisi gelecek en az 40 puanlık olur

yasin4820 bey sınav komisyonunun soruları hangi kaynaktan hazırladığını biliyor musunuz. bazı sorular var hukukta nerden buldular nerden çıkardılar bilemiyorum.

Finansal muhasebe de dediğim gibi korkmanıza gerek yok, önemli olan örneğin hangi hesabın borç/alacak çalıştığıyla ilgili bir hata yapmazsanız mutlaka geçiyorsunuz. Rakamlar yaptığınız hatalardan farklı çıksa da önemli olan kapanış kayıtlarınız doğru mu vs.. yansıtmaları yapmış mı bunlara bakıyorlar.

Şahsi fikrim, Maliyet muhasebesi çok zor geçecek. Geçen sınav çok basitti. Finansal tablolarda geçen karışıktı bu dönem daha anlaşılır gelir.

Vergi de zaten %100 Gelir vergisi gelecek en az 40 puanlık olur

yasin4820 bey sınav komisyonunun soruları hangi kaynaktan hazırladığını biliyor musunuz. bazı sorular var hukukta nerden buldular nerden çıkardılar bilemiyorum.

Aslında bakarsanız hukuk ta bazı soruların cevaplarına bende rastlamamıştım bu durumda yapmanız gereken şey soruyu boş bırakmamanız çok önemli. Hukuk çok geniş bir konu olduğu için mutlaka rastlamadığınız konular gelecektir. Bu gibi durumlarda mantığınızı kullanarak 3-5 cümle bir şeyler yazmak. Yeterki komisyon okurken puan verebileceği bir şeyler görmesi gerekiyor.
Emin olun stajı başlatma sınavı yeterlilikten daha zor. Klasik olması bizim avantajımıza çünkü cevabınız bire bir tutmasa da tam puan verebiliyorlar rahat olun.

Finansal muhasebe ye gireceklere bir önerim; sınava başlar başlamaz defter-i kebir kayıtlarını doldurmanız ve her yaptığınız yevmiye maddesindeki hesapları hemen defter-i kebir kayıtlarına geçirin. Açılış bilançosunu düzenlemenizi istiyorsa onu unutmayın. kdv mahsubunu komisyon yapın demese bile siz kdv mahsubunu unutmayın.

Yoksa ben gibi hiç örnek monografi de çözmemişseniz ilk nerden başlıycam diye bir sağınıza bir solunuza millet nerden başladı diye bakmak zorunda kalırsınız :):):)

2016/3.dönemdeki finansal tablolar sorularını görmüşsünüzdür. Sınavda ne sorduklarını hangi yöntemi kullanacağımı anlamadığım için az daha boş kağıt verip çıkacaktım. Daha sonra dedim bir kaç satır yazayım bir şeyler sonuç 39. itirazla 50 (ya itiraz etmeseydim o kadar konuyu bir daha çalış)

Yeterlilik sınavına hazırlanan arkadaşlar 2017/1 dönemi için düşüncelerini aktarırsa memnun oluruz. Dersler hakkında ne düşünüyorsunuz

yeterliliğe hazırlık için ****nın 2016 basım ders kitapları var. sadece bu kitaplardan çalışıp çıkmış sınav sorularını çözerek sınavı geçtim.
uygun fiyata verebilirim.
[email protected]

Biri açar başlığı diye bekledim ama kimse açmayınca sanırım tek ben hazırlanıyorum bu dönem diye kormaya başladım. Bir ay kaldı, hukuklara henüz hiç bakamadım sayılır. Tecrübeli arkadaşlar öneriniz var mı yetişir mi yetişmez mi diğer dersleri mi kuvvetlendireyim?

ben de hazırlanıyorum . nasıl olacak ne yapacaz günler yaklaştıkça stres bastı

Dersaneyle mi yoksa bireysel mi hazırlanıyorsunuz. Bireysel hazırlanıp da 7 de 7 yapan var mı acaba. Yoksa ümitlenmiyelim mi :(

dershaneyi gitmiyorum , bireysel hazırlanıyorum..iş sonrası bide üstüne dershane çekilmez diye düşünüyorum.7 de 7 için biraz şans gerekli.bazı dönemlerde sorular kolay oluyor bazı dönemlerde zor oluyor.geçen dönem maliyet çok kolaydı mesela..derslerle ilgili düşünce ve bilgilerimizi paylaşırsak faydalı olabileceğini düşünüyorum .

dershaneyi gitmiyorum , bireysel hazırlanıyorum..iş sonrası bide üstüne dershane çekilmez diye düşünüyorum.7 de 7 için biraz şans gerekli.bazı dönemlerde sorular kolay oluyor bazı dönemlerde zor oluyor.geçen dönem maliyet çok kolaydı mesela..derslerle ilgili düşünce ve bilgilerimizi paylaşırsak faydalı olabileceğini düşünüyorum .

çalışırken şu meşhur dershanenin kitaplarını kullanıyorum. sadece vergi için Necdet KAMAN'ın kitapları var içlerinde uygulama örnekleri de mevcut onlardan da faydalanıyorum. ama 15 gün kaldı bütün dersleri yetiştirmemin imkanı yok gibi gözüküyor.

Ankarada girecek olan arkadaşlar antepten geleceğim aşti otogardan nasıl ulaşırım sınav yerine bi yardımcı olun lütfen

Sınava çok az kaldı bu saatten sonra yapılacak en güzel şey çıkmış sorulara bakmak.

Son 15-20 günlük çalışmayla 7/6 yaptım. çok strese gerek yok

sınav giriş belgeleri açıklandı mı acaba? ben mi bakmasını beceremedim, yoksa bir kaç gün kala mı açıklanıyor. tecrübeli arkadaşlar nedir durum?

Merhaba arkadaşlar;

Ben de 2016/3 te ilk kez sınava girdim. 7/6 yaptım. Tanıdığım bir çok kişi gibi ben de Vergiden 45 puanla kaldım.
İtiraz etmedim.
2017/1 de tek dersten sınava gireceğim. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Çalışmalarımızın, gayretimizin karşılığını alabilmeyi nasip etisn.

Sınava ilkkez girecek arkadaşlara tavsiyelerim olacak haddim olmayarak;
Öncelikle hiç stres yapmayın. Sizler Mali müşavir olabilmek için zorlu bir sürece azmetmiş insanlarsınız.
size sorulacak sorulara mutlaka cevap vermeye çalışın. Komisyonun size puan vereceği birşeyler mutlaka olsun.
Tabiki mevzuatı ezberleyip kitap cümleleriyle cevap verebilmeniz imkansız derecesinde zor. ama takdir edersiniz ki mesleki terminolojiye hakim olduğunuzu göstermeniz de gerekli. mümkün olduğunca bu terimleri cümlelerinizde kullanmaya çalışın. Soru da sorulan konudan haberdar olduğunuzu bir şekilde belirtin.

Maliyet dersi geçen sınav çok kolaydı çünkü 2016/2'de hatalı soru problemi olmuş forumdan öğrendiğim kadarıyla. 2016/3te daha önce çıkmış bir sınavın aynısı soruldu. benim de maliyetle ilgili en iyi bildiğim 2 konu satılan mamül maliyeti tablosu ve matematiksel dağıtım konusu gelince 100 aldım.
Yine puanlara takılmamanızı tavsiye ederim.
çok yoğun bir stres altındayız. hepimiz çalışan insanlarız ve işimiz muhasebe yani hataya yer yok. sorumluluğu ağır. bir de bu sınava hazırlanmak çok yıpratıcı.
arkadaşlar 2 kerede 3 kerede de geçseniz bir kayıp değil. canınızı sıkmayın böyle şeylere. gönül ister ki tek seferde bitsin. İnşallah gönlünüze göre bir sınav olur ve hepimiz geçeriz.
bu sınava girebilmeyi başarmak bile bence bu meseleğin icrası adına çok önemli.
Hepinize başarılar dilerim.

Dersaneyle mi yoksa bireysel mi hazırlanıyorsunuz. Bireysel hazırlanıp da 7 de 7 yapan var mı acaba. Yoksa ümitlenmiyelim mi :(

ben bireysel hazırlandım. dershaneye de gitsen bireysel olarak performans harcamadığınız da yeterli olmuyor.
ben sabahları 05.00'te kalkıp 07.00'ye kadar çalışıyordum. Cumartesi pazar da ortalama 6-7 saat çalıştım Eylül 15 ile Aralık 3 arası.