fonradar

2018 Ocak Ayına Ait Yurtdışı Gider Faturası

Merhabalar;

2017 aralık ayında yurtdışına otel ön ödemesi yaptım , 2018 ocak ayında geri kalan otel ödememi yaptım ve hizmeti aldım. . Faturayı 2018 yılına kesecekler sanıyordum fakat Aralık ayında yaptığım ön ödemeyi faturalaştırmışlar bu da elime şubat ayında geçti. 2018 ocak ayında hizmeti de verdiğim için müşteirlerime faturalarımı ocak 2018 de kestim. Ama bu 2017 yılındaki giderleri nasıl işleyeceğim. Aslında 2018 yılının giderleri kafam karıştı.

Hepsini 689 a atsam yine Kurumlarda ödeme olarak karşıma çıkacak.

Yardımlarınızı rica ediyorum .

Merhaba
Anlattığınızdan hiçbirşey anlamadım.Ama son cümlenize cevaben;

Gelen fatura 2017 tarihli ise ve hepsini 689'a atarsanız neden kurumlarda ödeme olarak çıksın ki?
689'u kkeg amaçlı yazdıysanız,önce gidere sonra kkeg olarak matraha ekleneceği için hesap zaten nötrleşecektir.

2018 yılında aldığım hizmet , ödemelerime göre faturalandırılmış. 2017 aralık ve 2018 ocak olarak .. 2017 yılı yaklaşık 4000 euro yu 689 a mı atayım . yüklü de bir fatura . 1 Dönem geçiçi yazmak isterken kurumlar yazmışım geçiçi vergide ödeme olarak bu tutar karşıma çıkmayacak mı ?

Merhaba
Birinci yöntem,kaydı 2017 yılına kkeg olarak atın.Geçiciyi karıştırmadan kurumlarda beyan edin.B formu sıkıntısının haricinde başka bir sıkıntı çakacağını sanmam.Gider dengeniz bozulacaktır ama mali kar/zararda değişme olmayacaktır.
İkinci yöntem,2017 yılını karıştırmada faturayı 2018'e kkeg olarak kaydedin.
Ancak B formu sıkıntısı her iki yöntemde de olacaktır.
Bunlardan birini tercih edeceksiniz artık.

fatura üzerinde konaklama dönemi olarak ocak 2018 bilgisi varsa, fatura tutarını 180 hesaplara alıp, ocak 2018 de hizmetten gerçekten yararlandığınız dönem ocak 2018 de giderleştirebilirsiniz.