24 Saat Çalışma 48 Saat İzin Düzeni

Üyelik
13 Tem 2011
Mesajlar
68
Konum
İSTANBUL
Merhaba,
Başlıkta da bahsettiğim gibi 24 Saat Çalışma ve akabinde kesintisiz 48 saat izin verilerek yaptırılan bir çalışma yasal mıdır?
Örneğin; kişi pazartesi sabah 06:00'da işbaşı yapıyor, salı sabah 06:00'ya kadar çalışıyor ve salı günü mesaisinden sonra aralıksız 48 saat izin kullanıyor.
Bu düzen işverenin değil, çalışanların talebidir ancak yasal olup olmadığı konusunda tereddütteyim, çünkü iş kanununda her ne sebeple olursa olsun günlük çalışma süresi olarak 11 saatten fazlasına müsaade edilmiyor.
Görüşlerinizi merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler.
 
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Başka bir yönden bu uygulamaya bağlı olarak,4857/madde.63(dayanak "çalışma süreleri yönetmeliği madde.4"Günlük çalışma süresi her ne şekilde olursa olsun 11 saati aşamaz"hükmünden hareketle)madde 104 gereği,işveren için para cezası sözkonusu olacaktır.
24 saatlik iş süresine bağlı olarak, fazla çalışma sözkonusu olacağından/doğacağından,"Fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma Yönetmeliği"hükümleri kapsamında "fazla çalışma yapılamayacak işler"ile"fazla çalışma yaptırılamayacak işciler"e ilişkin noktalara da riayet edilmelidir.
 
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Cevaplar parça parça oldu/olacak ama konumuz çerçevesinde,olayın net olarak ortaya konması açısından;
bu şekil çalışma sisteminin,iş sağlığı ve güvenliği yönünden de ele alınması gerekir ki,bu bağlamda çalışma süresinin uzunluğu nedeniyle iş kazası ve meslek hastalığı riskinin de artabileceği,bu riskin doğması(meydana gelmesi)halinde, işverenin kusurlu duruma düşmesi yüksek ihtimaldir.
 
Son düzenleme:
Üst