fonradar

252 Binalar Hesabı Hakkında

veli

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar bir şahıs firması mülkiyeti kendisine ait olan dükkanda inşaat malzemeleri alım satım işi ile iştigal etmektedir.2016 yılından önceki yıllarda işletme defteri tutulmaktaydı.2016 yılında bilanço usulu 1. sınıf defter tutulmaya başlandı.Mülkiyeti kendisine ait olan ticari faaliyetini yürüttüğü dükkanı 252 binalar hesabına almam gerekir mi ? gerekirse hangi fiyatı baz alacağım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Mükellefiyet ayrı şahsın malı ayrıdır. Tapu işletme adına değil ise 252 Hs alınamaz.

Mükellefiyet ayrı şahsın malı ayrıdır. Tapu işletme adına değil ise 252 Hs alınamaz.

Meslektaşım işletme zaten şahıs işletmesi bu işletmenin ticari faaliyetini yaptığı dükkanın mülkiyeti de şahısın adına .. işletmede A.. şahsına kayıtlı mülkiyette A...şahsının durum bu

A şahsı ayrıdır onun sahip olduğu x ticaret ayrıdır. x ticaretin hukuki durumu ile a şahsının hukuki durumu farklıdır. X işletmesine alınan mal x işletmesinin malıdır a şahsının malı değildir.

Arkadaşlar bir şahıs firması mülkiyeti kendisine ait olan dükkanda inşaat malzemeleri alım satım işi ile iştigal etmektedir.2016 yılından önceki yıllarda işletme defteri tutulmaktaydı.2016 yılında bilanço usulu 1. sınıf defter tutulmaya başlandı.Mülkiyeti kendisine ait olan ticari faaliyetini yürüttüğü dükkanı 252 binalar hesabına almam gerekir mi ? gerekirse hangi fiyatı baz alacağım. Yardımlarınızı bekliyorum.
252 hesaba alıp amortisman ayırabilirsin. Sonuçta kendi iş yeri adamın, kira stopajı ödemeyeceksin 252 hesabında kendi yeriniz olduğu görünsün

Hangi fiyatı baz alacağına gelince Belediyeden Emlak Beyan Değeri çıkart ve o değer üzerinden kayıt altına al.
Muhasebe kaydında da Şahsı alacaklandır. Sonuçta tapu şahıs adına , tapu devrine gerek yok.

Aktifte görünmesinin ne zararı var ?
Birinci sınıf bir işletme sahibi iş yeri satın aldığında aktife aldığımız gibi burda da mükellefiyet türü değiştiği için bir tapu devri söz konusu olmasa da aktife almakta bir sıkıntı olmaz.Ayrıca adam kendi iş yeri için Kira Stopajı ödemeyeceğine göre aktifte olması gerekir. Aktife almazsa Kira Stopajını ödeyecek.
İşletme Tüzel Kişilik olsaydı tapunun mutlaka tüzel kişiliğin adına devri olmalıydı ama şahıs firması.Amortisman yazar, bankada aktifinde taşınmaz görünür... gibi faydaları olur

Emsal bedeli ile envanter kaydina alin. Iktisap tarihi ile birlikte amortismana tabi tutun.