270 Saat Mesai

elifbe

Katkı Sunan Üye
İş kanunu senede 270 saatten fazla mesai yapılamaz demekte. İşçinin kendi rızası da olsa bu durum aynı mıdır? Yani işçi kendi rızasıyla 270 saatten fazla mesaiye kalabilir mi?

İyi çalışmalar.

Ücreti ödenmesi koşuluyla , kalabilir elbette.
Ancak buna rağmen denetimlerde sıkıntı yaşamanız ihtimali oldukça yüksektir.

katılıyorum,
bu noktaya(270 saat sınırlamasına)yapılan işin mahiyeti ve özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde,iş kazası ile meslek hastalığı yönünden,ayrıca fazla çalışma yaptırılamayacak işciler ve fazla çalışma yapılmayacak işler gibi noktalara,
azami dikkat etmekte yarar var.

Merhaba,4 yıldır kurumsal bir firmada analist olarak çalışıyorum yaptığımız fazla mesailer yıllık 270 saatin çok üstünde. Ayda 45-70 saat arası fazla mesai yapmaktayım, fazla mesai ücreti veriyorlar fakat ben artık bu tempoya dayanamadığım için istifa edeceğim. Bu nedenle istifa etmem kıdem tazminatı hakkı doğurur mu? Uzun süreli bilgisayar başında oturmam nedeniyle bel ve boynumda rahatsızlıklar ortaya çıktı. Kıdem tazminatı için mahkemeye başvursam raporlarım mahkemece kabul görür mü? Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Durumunuz tam net degil. Uzman bir doktordan bu rahatsizliklarinizin, meslek hastaligi olduguna dair rapor alabilirseniz, bu raporu isvereninize sunup tazminat talep edebilirsiniz. Verirse ne ala. Ama burda bahsettiginiz isyerinin verecegini sanmiyorum ben. Dava yolu acik olmakla birlikte, kesin alirsiniz diye de birsey yok. Bir avukata danisirsiniz.

Cevabınız için teşekkür ederim konuyu biraz daha araştıracağım çünkü her gece 11-12 den önce işten çıkamıyorum. Bu durum hiç insani değil psikolojik baskı bir yandan fiziksel rahatsızlıklar bir yandan birde yıllardır işleyişin bu şekilde devam etmesi ve düzelmeyecek olması maalesef işten ayrılma yoluna itiyor beni.