29 Yaşaltı Gelir Vergisi Muafiyeti

Üyelik
27 Mar 2016
Mesajlar
7
Konum
istanbul
21 yaşındayım bir e ticaret sitesi kurdum.muhasebecime 29 yaş altı muafiyetini söyledim.O da bilgi sahibi olmadığını söyledi.19.01.2017 tarihinde beykoz vergi dairesi işe başlama bildirimi ile birlikte bir şahış işletmesi kurmak için başvurdum.29 yaş altı vergi muafiyetinden nasıl yararlanırım diye sordum.Onu zamanı gelince bildirecekseniz,ayrıca yoklama memuruna gelince iletin dedi.Ve başvuruma 29 yaş altı vergi muafiyetiyle ilgili birşey yazmadı.yoklama memuru geldiğinde ise bildirdim o ise sicil servisine sorun benim bilgim yok dedi.Ben ne yapmalıyım.Bunun uygulaması nasıl gelir vergisi döneminde mi bildirmem gerekiyor?şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,682
Konum
İSTANBUL
Söz konusu konuya ilişkin 6663 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişik Yapılmasına Dair Kanunun 10 Şubat 2016 gün 29620 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış olup, Kanunun konuya ilişkin birinci maddesi aynı gün yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Buna göre aşağıdaki şartları taşıyan genç girişimciler ;

1)İşe başlamanın kanuni süresi içinde bildirilmiş olması,
Bilindiği üzere Vergi Usul Kanununun 168/1 maddesi gereği olarak, gerçek kişilerde işe başlama bildirimleri, işe başlama tarihinden itibaren on gün içinde kendilerince veya Avukatlık Kanununa göre ruhsat almış avukatlar veya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunlarına göre yetki almış Meslek mensuplarınca, şirketlerin kuruluş aşamasında işe başlama bildirimleri ise işe başlama tarihinden itibaren on gün içinde ticaret sicili memurluğunca ilgili vergi dairesine yapılmaktadır.
2) Kendi işinde bilfiil çalışması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi (çırak, kalfa veya yardımcı işçi çalıştırmak yada seyahat, hastalık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak işinde bilfiil çalışmamak bu şartı bozmayacaktır.)
3) Faaliyeti adi ortaklık veya şahıs şirketi bünyesinde yapılması halinde tüm ortakların işe başlama tarihi itibariyle bu maddedeki taşıması,
4) Ölüm nedeniyle faaliyetin eş ve çocuklar tarafından devralınması hali hariç olmak üzere, faaliyeti durdurulan veya faaliyetine devam eden bir işletmenin ya da mesleki faaliyetin eş veya üçüncü dereceye kadar (bu derece dahil) kan veya kayın hısımlarından devir alınmamış olması,
5) Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması, gerekmektedir.
İstisna kapsamındaki faaliyetlerinden kazanç elde edilmemesi veya istisna haddinin altında kazanç elde edilmesi hallerinde dahi yıllık beyanname verilmesi zorunludur. Diğer yandan bu istisnanın, Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesi uyarınca tevkif suretiyle ödenecek vergiye sümülü(etkisi) yoktur.

Yapılan yeni düzenleme ile istisna; faaliyete başlanılan yıl dahil olmak üzere, faaliyete başlamayı izleyen üç yıl uygulanacak olup örneğin 2016 yılının Eylül ayında faaliyete başlayan ve ticari faaliyet sahibi bir genç müteşebbis 2016, 2017 ve 2018 kazançlarının 75 biner lirası vergiden istisna edilmiş olacaktır.

Yukarıdaki açıklamalara göre Bağlı olduğunuz Vergi Dairesinin Sicil Servisine bir dilekçe ile bu kanundan yararlanmak istediğinizi belirtin.
 
Üyelik
20 Tem 2016
Mesajlar
56
Konum
İstanbul
herhangi bir şey yapmanıza gerek yok gelir vergilerinizde yapılacak bu işlem.muhasebecinizle uzlaşın bu konuda çünkü o yapıcak yoksa yok yere vergi ödeyebilirsiniz
 
Üst