fonradar

3 ay içinde ihraç edilemeyen ihraç kayıtlı mallar?

selam herkese,

benim sorunum şu an ihraç kayıtlı almış olduğumuz mallardan bir kısmını süresinde ihraç edemedik, şimdi yapmam gereken bu malların kdv sini ödemek bunu biliyorum ama bunu ben nereye ödeyeceğim,yani anladığım kadarıyla imalatçı firma şu an muhattap bu konuda vergi dairesiyle, onlar mı vergi dairesine tahakkuk ettirip bizden tahsil etmeli yoksa biz yani ihracatçı firma mı tahakkuk ettirmeli, ve bu durumda ödemiş olduğum kdv nin kaydını nasıl yapmalıyım ve dikkat etmem gereken başka hususlar var mı ? Saygılarımla...

Ynt: 3 ay içinde ihraç edilemeyen ihraç kayıtlı mallar?

siz ihraç kayıtlı firmaya ödeyeceksiniz (çünkü ihraç kayıtlı değil normal satış olur)
ihraç kayıtlı satan firmada vergi dairesine ödeyecek (çünkü ihraç kayıtlı satış olmadığından dolayı)
ki zaten belgeleri getirmeden ihraç kayıtlı kdv borç olarak gözükür (imalatçı için)

ya bu ay (3 ay sonra yani)
191..................
320....................
320........
102...............
yapacaksınız ve bu dönem kdv beyanından indireceksiniz

yada ilgili ayda düzeltme yapacaksınız
bence vergi dairesine sorun
ama ben 1.şıkkı yapardım sonuçta indirilecek kdv nin geç beyanı önemli değildir

teşekkür ederim verdiğiniz cevap için, bencede 1.şık daha iyi olur yoksa 3 aylık beyan değişmesi gerekecek devreden kdvden dolayı

mücbir sebepten dolayı vergi dairesinden ek süre alabilirsin.bu kanuni hakkındır.benimde aynı olay başıma gelmişti.1 aylık ek süre alıp malı yurtdışı edebliyorsun.ancak verg dairesine 3 aylık süre bitmeden müracat etmen gerekiyor.

bu arada küçük bir düzeltme yapayım.3 ay değil 90 günlük bir süre mevcut.
aman bunlara dikkat edelim