fonradar

3 Ayda Bir Ödenen Primim Bu Ay Ödenmedi. Böyle Keyi Kesinti Yapılabilir Mi?

3 Ayda Bir Ödenen Primim Bu Ay Ödenmedi. Böyle Keyfi Kesinti Yapılabilir Mi?

1 yıldır çalıştığım iş yerinde 3 ayda bir ödenen primler bu ay herkese ödenmişken 8-9 kişi ile beraber benim primim ödenmedi. Brim yöneticim iş sözleşmemizde böyle bir maddenin olmadığı (pirim) ve bizim "problemli personel" olmamız gerekçesi ile şirket yönetiminin kararı doğrultusunda bu karara varıldığı söylendi. Tarafıma herhangi bir tutanak uyarı vb. sözlü yazılı bildirilmeden "sorunlu personel" olarak damgalanmamız ve böylece prim mesai maaş zammı verilmemesi gibi birtakım haklarımızdan mahrum bırakılmamız mümkün mü? (not: problemli olarak nitelenmemin sebebi işe girerken sözlü olarak anlaştığımız maaş zammını şirketin yapmamakta ısrar etmesi ve benim her fırsatta bunu hatırlatmam. )

Son düzenleme:
Prim uygulaması sözleşmede belirtilmemiş olsa dahi,yazılı olmayan işbu uygulama artık çalışma koşulu haline gelmiştir. Eğer gerçekten böyle olmuş/anlaşmışta verilmemişse"maaş zammı"noktasında haklısınız (lakin alacağınız yok:)yazılı olmayanı ispat etmek çok zor,bazende mümkün olmayabilir,bu konuda ısrarcı olmuş olmanız sizin "problemli personel"olduğunuzu göstermez ve işveren/ve veya vekilinin ifadesiyle bu manada "problemli personel"olmanız primin ödenmesine engel teşkil etmez,verilmemesinin haklı geçerli bir nedeni olmalı,zira primin verilmesine dair kriterler olmalı ve bu kriterler objektif ölçülebilir olmalı,sizin bu kriterlere veya bu kriterlerden bazılarına uygun davranış veya çalışmanız olmamış ise ancak o zaman tamamı veya bir kısmi ödenmeyebilir,böyle bir durum yok ise (yok olduğu anlaşılıyor)dolayısıyla işveren keyfi olarak vermiyorum diyemez.yine maaş zammı/ücret artışı noktasında güya "problemli personel"olmanız verilmesine engel değil,herkese zam verilipte size verilmemesine ilişkin, bu ayrımı haklı kılan bir neden olmalı,yok ise işverenin bu uygulaması da yanlış,her iki konuda da muhtemelen alacaklı durumda olabilirsiniz!..

Son düzenleme: