fonradar

3 günlük evlilik izni

serhat durmus

Katkı Sunan Üye
3 günlük evlilik izni bordroda nasıl yapılır ssk gününü 3 gün eksikmi gösterilir,

Ynt: 3 günlük evlilik izni

evlilik izni çalışılmış gibi sayılır herhangi bir kesinti yapılmaz

iş kanunu

Madde 46 - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.

Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir.

Şu kadar ki;

a) Çalışmadığı halde kanunen çalışma süresinden sayılan zamanlar ile günlük ücret ödenen veya ödenmeyen kanundan veya sözleşmeden doğan tatil günleri,

b) Evlenmelerde üç güne kadar, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi gereken izin süreleri,

c) Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri,

Çalışılmış günler gibi hesaba katılır.

çalışılmış gün gibi parasını ödücez , ama sgk gün kesintisi yapılcakmı

Parasını ödediğiniz her gün için ( raporlu da olsa, izinli de olsa) sgk primini ödemeniz gerekmiyor mu zaten kanunen?

emansur ' Alıntı:
evlilik izni çalışılmış gibi sayılır herhangi bir kesinti yapılmaz
...
Yanlış ! İşv. isterse keser isterse öder. İş kanunu maddelerini okurken başlığı ile birlikte bir bütün olarak okunup değerlendirilmesi gerekir. İlgili md hafta tatilinin hesaplanması ile ilgilidir.

Yorum yaparken "sözleşme"hükümleride önem taşır,ödeneceğina dair hüküm ve işyerinde uygulma var ise kesin,yok ise işverenin takdiridir diye düşünüyorum.sn.müfettişin makalesini de okudum,doğru açık hüküm yok,hassas bir konu.

benim yorumum ücretsiz izne girer. iş kanunu çalışma yoksa ücrette yoktur demektedir tabi bunun istisnaları var yıllık ücretli izin ( adı üstünde ücretli zaten ), süt izni ve iş arama izni gibi zaten bunlar açıkca belirtilmiş çalışılmış gibi sayılır diye. fakat doğum, yol, evlenme, ölüm gibi izinler ücretsiz izne girmesi gerekir.
Üstadın yorumundan gidersek ;
"İş Kanunu?nun, 46 ve 55.maddesine göre hafta tatiline ve yıllık izine hak kazanmak için çalışılmış sayılacaktır. Dolayısıyla ölüm ve evlenme izinleri de ücretli izin olarak yorumlanmalıdır. Diğer bir ifadeyle ölüm ve evlenme iznine giden işçiye ücreti kanaatimce ödenecektir."

1 haftaya kadar verilen ücretsiz izinlerde hafta tatiline hak kazanmak için çalışılmış sayılır. o zman mazaret izinleride ücretli izin olur !
raporlu hasta işçi de aynı şekilde prim ve ücretinden kesilir fakat hafta tatili ve yıllık izne hak kazanır.

bu örnekleri dahada çoğaltabiliriz doğum izni vsr.
benim nacizane yorumum ücretsiz izne gireceği, prim ve ücreti eksik ödenir.

Doğrusu bende sizin gibi düşünüyorum,evet ortada işci yönünden haklı neden var,işveren izin vermek zorundadır,ancak bu iznin ücretli mi,ücretsiz mi olacağı tartışılıyor.Yasada da açık hüküm yok.
Evlenme ve ölüm izninin, asgari süreler altına düşülmeden verilmesi zorunludur.
İzin verilmese de işcinin devamsızlığından bahsedilemez,işverence disiplin ve fesih işlemi yapılamaz.
Sözleşme ve EK i niteliğindeki yönetmelik,genelge gibi kaynaklarda ödenir şeklinde hüküm yok ise,yazılı olmasada uygulamada ve önceden evlenen işcilere ödemede yapılmamış ise , iş bu izin sürelerine ilişkin ücretin ödenmesi nin işverenin takdiri olduğu,ödemez ise neden ödemedin diye sormazdan önce bu sorunun makul bir cevabı olmalı...(belki üstadın olabilir)

(Sn.Üstadımızı şahsende tanırım, makale-kitaplarından ziyadesiyle istifade ediyorum.Uygun olan zamanda sormak isterim)

şeref aydemir ' Alıntı:
Doğrusu bende sizin gibi düşünüyorum,evet ortada işci yönünden haklı neden var,işveren izin vermek zorundadır,ancak bu iznin ücretli mi,ücretsiz mi olacağı tartışılıyor.Yasada da açık hüküm yok.
Evlenme ve ölüm izninin, asgari süreler altına düşülmeden verilmesi zorunludur.
İzin verilmese de işcinin devamsızlığından bahsedilemez,işverence disiplin ve fesih işlemi yapılamaz.
Sözleşme ve EK i niteliğindeki yönetmelik,genelge gibi kaynaklarda ödenir şeklinde hüküm yok ise,yazılı olmasada uygulamada ve önceden evlenen işcilere ödemede yapılmamış ise , iş bu izin sürelerine ilişkin ücretin ödenmesi nin işverenin takdiri olduğu,ödemez ise neden ödemedin diye sormazdan önce bu sorunun makul bir cevabı olmalı...(belki üstadın olabilir)

(Sn.Üstadımızı şahsende tanırım, makale-kitaplarından ziyadesiyle istifade ediyorum.Uygun olan zamanda sormak isterim)

evet aynı düşüncedeyim ama üstadda kanaat belirtmiş net bişey söyleyemiyor.
en iyisi işverenin insiyatifine bırakmak verirse verir, vermezse vermez. vermezde ceza yerse cezasına katlanır :)