fonradar

3 Yıl İçinde Ödenmeye Sermaye

aodabası

Katkı Sunan Üye
Merhaba,
1/4'ü ödenmiş kalanı 01.06.2008'e kadar ödenmesi gerekn sermaye ödenemiyor, ancak temmuz ayı içinde ödenebilecek. gecikmeli olarak sermayenin ödenmesi durumunda ne olur?

Saygılar,

Ynt: 3 yıl içinde ödenmeye sermaye

Çok mu bu sermayenin tutarı. Hem neden ödenemiyorki, daha da süreniz var. öder siniz. yok sorun varsa da ödenmesin. Tasfiye kararı alabilirsiniz. bir de sermayenin illaki de bankaya yatırılması diye (bloke) bir durum yok diye biliyorum. Kasanın , şirketin hiç mi paraya ihtiyacı olmadı. Ort. Sermaye adı altında kaydi giriş yapabilirsiniz. Sebibini tam yazarsanız cevabıda ona göre daha rahat yazabiliriz. diye düşünüyorum. Ayrıca yanılgım varsa düzeltin. lütfen.

Firmanın mülkiyetinde sadece bir arsa var. Üzerinde bir bina yatırımı düşünülüyordu ancak yapmayacaklar. Başka hiçbir faaliyet yok. 400.000 YTL daha ödenmesi gerekli sermaye olarak. İlgili tarihe kadar bu tutarı bulamıyorlar, ancak temmuz ayında banka kanalıyla ödeme yapabilecekler.

Birşey olmaz. temmuzda ödesinler. Pratik bir zararı yok.

Ynt: 3 Yıl İçinde Ödenmeye Sermaye

Sermayenin geç ödenmesinde problem çıkmıyor..Sadece geçenlerde rastladığım bir olay.Bir firma bankadan kredi alacaktı.Mizanda ödenmemiş sermaye durduğu için banka ödenmesi yönünde akıl verdi.Firmada ödedi..Onun dışında kimse bir zorunlu tutmadı..

ödeme zamanı 1.6.2008 tarihine kadar anasözleşmede belirtilmiş ise , temmuz ayında banka kanalı ile şirketin borçlandırılması yersiz olarak nitelendirilebilir ve ileride kredi faizleri ve masraflarının kabul edilmemesi gibi bir sorunla karşılaşabilirsiniz.

bence krediyi kullandıktan sonra ortakları borçlandırın ve sermaye borçlarını ödeyin. ortaklara isabet eden tutarları da adatlandırın. faiz tutar kullanılan kredinin faizinden düşük olmasın. zaten reeskont faizi genelde yüksek oluyor.

ayrıca anasözleşmenin sermaye maddesine göz atınız isterseniz, bir ihtimal cezai şart konmuş olabilir.

Ana sözleşmeler genellikle standart yapılıp birbirinden kopyalanıyor. Cezai şart olduğunu sanmıyorum.