fonradar

3 Yıllık Genel Kurulun Birlikte Yapılması

accounter

Katkı Sunan Üye
Merhabalar arkadaşlar..Statüsü A.Ş olan bir şirketin en son 2005 Yılına ait genel kurulu yapılmış. ben 2009 nisanı bekleyip 2006-2007 ve 2008'i birlikte yapmak istiyorum. Sicil bi kaç yılı birleştirerek aynı evraklarla Genel kurul yapabilirsiniz dedi. Sorum aynı gündem,toplantı tutanağı, İdare meclisi raporu,murakıp raporu ve görev kararına 2006-2007-2008 şeklinde ibareler ekleyip,her yıla ayrı hazirun cetveli çıkararak 3 yıllık genel kurulu birlikte yapabilirmiyim.Daha önce bi kaç yılı birlikte yapan arkadaşlar varsa yorum ve tecrübelerini yazarlarsa sevinirim.

Ynt: 3 Yıllık Genel Kurulun birlikte yapılması

Hazirun tek olacak. Bilanço, faaliyet raporu, denetim raporu her yıl için ayrı olacak.
Gündem maddelerine ayrı ayrı her yılı yazın.

Sayın nguroy akabinde şunu sorayım?2004 (dahil) bugüne kadar genel kurul yapılmamış A.Ş.var.En son 2004 yılında 2003 sonuna kadar kurul yapılmış.2004-2005-2006-2007 hatta 2008 de yapılmalı.Malum en çok 3 yıllık yapabiliyoruz.Bu durumda bir çalışma yapıp 2004-5-6' yı, diğer çalışmada da 2007 ve 2008'i yaparak aynı anda ilan edebilir miyiz? Yoksa önce 2004-5 ve 6 yı ilan edip sonra da 2007 ve 2008'i mi hazırlamamız gerekiyor.Bilgi verir misiniz lütfen? Teşekkürler. (Gerçi bunu bakanlık komiserlerine sormakta fayda var :) )

Bence;

İki ayrı genel kurulu aynı anda yapabilirsiniz. Tek komser ama aynı anda ard arda iki genel kurul.

Ynt: 3 Yıllık Genel Kurulun Birlikte Yapılması

"Genel kurullarını zamanında (en fazla üç yıl içerisinde) yapamayan Anonim Şirketler organsız (yönetim ve denetim) kalırlar ve olağan genel kurullarını yapamazlar. Bu taktirde olağanüstü genel kurul yaparak şirket organlarını yeniden oluşturmalıdırlar. Şirket hissedarları olağanüstü genel kurulu yapabilmek için aşağıdaki şekilde bir dilekçe/karar almalıdırlar. Bu kararı tüm hissedarların imzalamaları ve notere tastik ettirmeleri gerekmektedir. Ayrıca hissedarların kimlik bilgilerinin dökümü noter tarafından mutlaka karara eklenmelidir.

Şirket olağanüstü genel kurulunu yapmadan herhangi bir madde tadili (sermaye artırımı, ünvan değişikliği vb.) yapamaz.

Not: Ortak sayısı fazla olan A.Ş. ortakları mahkemeye müracaat ederek genel kurulu mahkeme aracılığıyla da yaptırabilirler.

SANAYİ ve TİCARET BAKANLIĞI
İç Ticaret Genel Müdürlüğüne
ANKARA

Şirketimizin Genel Kurul toplantılarını zamanında yapamadığımızdan dolayı şirketimiz organsız kaldığından biz tüm hissedarlar ___/___/______ tarihinde ____________ günü saat: ___:___' da ____________________________ - __________ adresinde şirket organlarının seçimlerini yapmak üzere olağanüstü genel kurul olarak toplanmak istiyoruz. Söz konusu toplantıya Bakanlığınızı temsilen komiser görevlendirilmesini arz ederiz.

Saygılarımızla,
_____________________A.Ş.

Adres:____________________

ADI SOYADI SERMAYE MİKTARI HİSSE
MİKTARI İMZASI

GÜNDEM
1) Açılış, Saygı Duruşu ve Yoklama
2) Divan Başkanının Seçilmesi ve toplantı tutanaklarının imzası için divan heyetine yetki verilmesi
3) Yönetim ve Denetim kurulunun seçilmesi ve denetçiye geçmiş yıllara ait rapor hazırlama yetkisinin verilmesi
4) Dilekler ve kapanış
EKLER:
1) Banka dekontu
2) Ticaret Sicil Gazetesi"

--büyük ihtimalle alomaliye.com'dan alıntıydı birkaç sene olduğu için hatırlayamadım. =)

bu duruma düşmüş ve beş senelik genel kurulu birlikte yapmıştım.

genel kurul toplantısı çağrı mektubu ile hükümet komiseri isteme dilekçesinden sonra hazirun cetveli hazırlıyorsunuz ;

_____________________ ANONİM ŞİRKETİ'NİN ____/___/_____ TARİHİNDE
YAPILAN ____-_____-_____ YILLARINA AİT OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISINA AİT
HAZİRUN CETVELİ

başlığı ile.

yönetim ve denetim kurulu raporlarını her yıl için ayrı ayrı hazırlıyorsunuz.

ve genel kurul toplantı tutanağı ; onun da başlığı şu şekilde oluyor ;

............ANONİM ŞİRKETİ'NİN ../../.. TARİHİNDE YAPILAN (misalen) 2002-2003-2004-2005-2006 YILLARI OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI TUTANAĞI

iyi akşamlar.
saygı ile.

Teşekkürler arkadaşlar,bu yazılardan faydalanacağım kesin.Saygılar.

evet paylaşımda bulunan arkadaişara teşekkür ederiz..

Sayın Nguroy sicili aradım şimdi ama tam tersine bi bilgi verdiler hazirun cetveli ayrı ayrı olarak diğer evraklar ortak yapılacak dediler,kafam iyice karıştı

Nasıl diyolarsa öyle yapın. Zaten her sicil ayrı işlem yapıyor.

Kanun ve uygulamaları aynı olması gerekir ancak ülkemizde her kurumun alt birimi kendince uygulamalar yapabiliyor. Birinin ak dediği diğeri için kara olabiliyor.

accounter ' Alıntı:
Sayın Nguroy sicili aradım şimdi ama tam tersine bi bilgi verdiler hazirun cetveli ayrı ayrı olarak diğer evraklar ortak yapılacak dediler,kafam iyice karıştı

aslında bu iş birazda hükümet komiserine göre de değişecek gibi sayın accounter. bence size ,ararsanız, daha çok yardımcı olacaklardır zira yukarda sicilin söylediği şey enteresan geldi bana. ama bizim yaptığımız yukarıda yazdığım şekilde idi ve anormal bir durumla karşılaşmamıştık. (2002-2003-2004-2005-2006 yılları yönetim kurulu raporu şeklinde bir başlık en azından şık durmuyor =)

kolay gelsin,
saygı ile.