fonradar

30 Nisan 2008 İtibariyle 5 Yıldan Fazla Prim Borcu Olanlar Borçtan Kurtulacak

• Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
Ekrem Sarısu Posta Gazetesi 27.10.2008

Soru: Benim 1988?den Bağ-Kur girişim var ama 1990?da dükkânımı kapattım. Ancak, Bağ-Kur?um hala devam ediyor. Ben ne bağ- kurdan gün istiyorum nede borcu kabul ediyorum bana ne yapmam gerektiği hakkında bilgi verir misiniz?

İbrahim Sınmaz

Cevap: 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren yeni yasaya göre: 30 Nisan 2008 tarihi itibariyle Bağ-Kura 5 yıldan fazla prim borcu olanlar için sosyal güvenlik kurumu bir tebliğ yayınlayarak prim borçlarının tebliğin yayımı tarihini takip eden 6 ay içinde ödenmesini isteyecek. Prim borcunu bu süre içerisinde ödemeyenlerin sigortalılıkları durdurularak, prim borçları silinecek. Silinen borca ilişkin olan süreler sigortalılık süresi olarak dikkate alınmayacak. Ancak, ileride silinen borçlar günün değerleri üzerinden primlerinin ödenmesi halinde günler tekrar kazanılabilecek. Bağ-Kur?dan kurtulmak istediğinize göre kurumun yayınlayacağı bu tebliği bekleyin. Tebliğin yayımını takip eden aybaşından itibaren 6 ay sonra borçtan kurtulursunuz. Ancak, daha sonra tekrar borç tahakkuk etmemesi için Bağ-Kur dosyanızı kapatmanız gerekiyor.

SSK?dan emekli olmanız için çalışarak 3,5 yıl prim ödemeniz şart

Soru: 01.01.1965 doğumlu bir bayanım. 18.11.1983 yılında bir kamu kuruluşunda sigortalı olarak işe başladım. 01.03.1985?de memuriyete geçip emekli sandığına bağlandım. 1987-1994 yıllarında 2 çocuk dünyaya getirdim. 29.01.1996 yılında 6 ay ücretsiz izne ayrıldım. 06.10.1997 yılında çocuğumun rahatsızlığı dolayısıyla istifa etmek zorunda kaldım. Daha sonra tüm müracaatlarıma rağmen tekrar işime dönemedim. Bu geçen süre zarfında ne SSK ne de Bağ-kura kayıt yaptıramadım. Ne zaman ve ne şartlarda emekli olabilirim? İsteğe bağlı sigorta yaptırabilir miyim? Size diğer sorum KEY ödemelerinde benimle beraber çalışmış arkadaşlarımın tam ödeme yapılmasına rağmen ben 236 YTL aldım ne yapabilirim?

Nermin Sınaç

Cevap: SSK?lı bir işe girerek 3,5 yıl(1260 gün) prim ödemeniz halinde, SSK?dan emekli olma hakkı elde eder ve emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi 5000 gün prim ödeme ve 40 yaş şartlarına tabi olursunuz. Ara vermeden prim öderseniz Mayıs 2011 ayında emekli olabilirsiniz. Yeni yasanın yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren isteğe bağlı sigorta primleri Bağ-Kur?a ödendiğinden SSK?dan emekli olmak için 1260 gün primi çalışarak ödemeniz gerekiyor. Ancak, tabiî ki Bağ-Kura?da isteğe bağlı olarak 1260 gün prim ödeyebilirsiniz. Bu takdirde 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte Bağ-Kur?dan kısmi aylıkla emekli olmanız da mümkün.

KEY?lerinizi alabilmeniz için, çalıştığınız Kamu kurumuna en geç 28 Ekim 2008 tarihine kadar itirazda bulunmanız gerekiyor.

SSK?dan emekli olmak için 510 günü çalışarak ödemelisiniz

Soru: 8 Ekim 1958 doğumluyum. SSK giriş tarihim 1 Mayıs 1976 olup toplam 3020 gün sigortalı çalışmışlığım var. Daha sonra iş hayatına başladım ve 1990 ile 2001 tarihleri arasında 10 yıl 6 ay 16 gün Bağ-kur süresini doldurup 2001 yılında Bağ-kur kaydımı kapatıp 1 Nisan 2006 tarihinde isteğe bağlı SSK?ya müracaat edip 8 ay ödedikten sonra 2007 yılında 1. 2. 3. ayları başka bir işte çalışmadan ara verdim ve 1 Nisan 2007?de tekrar isteğe bağlı SSK?lı olup hiç ara vermeden 30 eylül 2008 tarihine kadar ödedim. Yaklaşık 25 ay yani 750 gün isteğe bağlı SSK?lı olmuş durumdayım bundan böyle yeni yasadan etkilenmeden 1 Ekim 2008 itibariyle isteğe bağlıya devam edip 1260 günü doldurduktan sonra emekli olabilir miyim? Yoksa kalan günlerimi 1 Ekim 2008?den itibaren bir işyerinde çalışarak mı tamamlamam gerekiyor

İsmail Yenel ?İst

Cevap: 8 Eylül 1999 tarihi itibariyle 23 yıldan fazla süredir sigortalı olduğunuzdan, bu tarihte yürürlüğe konan ve emekli olmayı zorlaştıran 4447 sayılı Kanuna tabi olmadan eski kanun şartlarına tabi olarak emekli olacaksınız. Bu açıdan avantajlısınız. SSK?dan emekli olmanız için; tekrar sigortalı olduğunuz 1 Nisan 2006 tarihinden itibaren SSK?ya 1260 gün (3,5 yıl) prim ödemeniz gerekiyor. Ancak, 1 Ekim 2008?den itibaren isteğe bağlı sigorta Bağ-Kur?da devam edeceğinden, 1260 gün için eksiğiniz olan 510 günü SSK?lı bir işte çalışarak ödemeniz gerekiyor. 510 gün daha prim ödemeniz halinde SSK?dan emekli olabilirsiniz.

Kıdem tazminatında değişiklik olmadı

Soru: Doğum Tarihim 27.03.1974?tür. 18.09.1989 tarihinde işe girdim. 30.09.2008 tarihi itibariyle 5.130 gün prim ödemem var. Emeklilik şartlarım nelerdir? İşe giriş tarihim SGK?nın internet sitesinden baktığımda da 18.09.1989 olarak çıkıyor. Bu 18 yaşını doldurmadığımdan önceki yıllar sayılmayacaktıysa o zaman bizlere neden SSK işe giriş kartı yollayıp bir de üstünde işe giriş tarihimizi yazıyorlar bunu hiç anlayamıyorum. Bu konuda da mümkün ise bilgi vermeniz? 1995 yılında doğum yaptım. 1996 yılında tekrar işe başladım. Doğum borçlanması yapmam mümkün olabilir mi? İşten ayrılmayı düşünüyorum ancak tazminatımı da kaybetmek istemiyorum.

Çiğdem Candan

Cevap: Emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 46 yaş şartlarına tabisiniz. 245 gün daha prim ödeyerek 5130 gün olan prim ödemenizi 5375 güne tamamlamanız şartıyla, 46 yaşınızı dolduracağınız 27 Mart 2020?de emekli olabilirsiniz. 18 yaşından önceki başlangıcınız kabul edildiğinden, bu açıdan bir sorununuz yok. Sosyal Güvenlik Kurumu yayımladığı tebliğde, doğum borçlanması yapabilmek için, doğum nedeniyle işten ayrılmak ve işverenden bu durumu gösterir onaylı belge şartlarını arıyor. Ancak, 2020 de 46 yaşını dolduracağınız tarihte emekli olacağınızdan bize göre doğum borçlanması yapmanıza gerek yok. 245 gün daha prim ödeyerek prim ödemenizi 5130 güne tamamlamanız şartıyla, 20 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 18 Eylül 2009 tarihinde kıdem tazminatınızı alarak işinizden ayrılabilirsiniz. Bu durumda da emekli aylığınız 46 yaşınızı dolduracağınız tarihte bağlanır.

Anneniz yurtdışı borçlanmasıyla 56 Yaşında Emekli Olabilir

Soru: Annem 14.04.1956 doğumlu. İsviçre?de 1978 yılından 1993 yılına kadar sigortalı olarak çalıştı. Temelli dönüş yapmamıştır. Kendisi İsviçre?de değil de Türkiye?den emekli olmak istiyor. Bunun üzerine SSK?ya başvurdu. Ama yeterli bilgi alamadı. Herkes farklı şeyler söyledi. Ne yapması gerekmektedir, nasıl bir yol izlemeliyiz?

Erhan Aksu

Cevap: Annenizin sigortalı bir işe girerek birkaç gün çalışması halinde yurt dışındaki hizmet sürelerini SSK?ya borçlanırsa; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabi olarak, 56 yaşını dolduracağı 14 Nisan 2012?de de kısmi yaşlılık aylığı ile emekli olabilir(borçlanma yaptıkta sonra işten ayrılabilir).

Kurum bulunamayan işverenler için ne yapılacağını açıklamalı

Soru: 26.06.1959 doğumluyum. 01.09.1972 tarihinde sigortalı olarak işe başladım. 1985 yılının Ocak ayına kadar çalıştım. Bu çalışmalarımdan dolayı 2199 gün toplam primim var. 01.12.2007 dahil olmak üzere Eylül 2008 tarihine kadar 10 aydır isteğe bağlı prim ödemiş bulunmaktayım.

1- Yeni yasaya göre kaç gün daha isteğe bağlı prim ödeyerek emekli olabiliyorum?

2- Yeni yasaya göre SSK?dan mı yoksa Bağ-Kur?dan mı emekli olacağım?

3- 01 Ekim 2008?den sonra isteğe bağlı primlerimi hangi kuruma ödemeye devam edeceğim?
4- 1980 ve 1983 doğumlu iki çocuğum var. Bu yıllarda çalışmış olduğum firma artık ticari faaliyette bulunmadığından, doğumla ilgili belgeler alamamaktayım. Doğum borçlanmasından faydalanabilir miyim? Eğer faydalanabilirsem nasıl faydalanabilirim?

Sevim Bölükbaşı

Cevap: 8 Eylül 1999 tarihi itibariyle 18 yıldan fazla süredir sigortalı olduğunuzdan, bu tarihte yürürlüğe konan ve emekliliği zorlaştıran 4447 sayılı yasaya tabi olmadan eski kanun hükümlerine tabi olarak emekli olacaksınız. En erken 15 yıl sigortalılık süresi 3600 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabi olarak kısmi yaşlılık aylığı ile emekli olabilirsiniz.

1- Yeni yasa emeklilik şartlarınızı değiştirmiyor. 1101 gün daha prim ödeyerek, 2499 gün olan prim ödemenizi 3600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. (ara vermeden prim öderseniz Aralık 2011 ayında)

2- Yeni yasaya göre de SSK?dan emekli olacaksınız.

3- 1 Ekim 2008?den sonra isteğe bağlı prim ödemeleri Bağ-Kur?a sayılsa da, emekli olmak için ihtiyacınız olan prim sayısı 1260 günden az olduğundan, isteğe bağlı prim ödeseniz de SSK?dan emekli olabileceksiniz.

4- Doğumdan sonra 2 yıl süresince çalışmamışsanız yasaya göre doğum borçlanması yapabilirsiniz. Ancak, sosyal güvenlik kurumu borçlanmaya ilişkin olarak yayımladığı tebliğde, işverenden onaylı belge istiyor. Fakat sizin gibi işyeri kapanan, işvereni ölen veya işverene ulaşamayanların ne yapacakları hakkında bir açıklama yok. Zaten bu şart kanunda da bulunmuyor. Mahkemeye dava açmanız halinde doğum borçlanması yaparak hemen de emekli olacağınızı düşünüyoruz. Fakat doğum borçlanması yapmanız için isteğe bağlı değil, bir işte SSK?lı olarak çalışıyor olmanız gerekiyor.
1230 isteğe bağlı 1233 gün çalışarak prim ödemelisiniz

Soru: 29.05.1966 doğumluyum. 01.02.1983 tarihinde sigortalı olarak işe başladım. 1787 gün prim ödemem yapıldı. 01.10.2005 tarihinden beri isteğe bağlı sigortamı aralıksız ödemekteyim. 1 Ekim 2008 tarihi itibariyle yasalaşan yeni yasayla isteğe bağlı sigortanın kalkacağını söylüyorlar. Benim ne yapmak gerekiyor askerlik borçlanmam ile birlikte ne zaman emekli olabilirim?

Hikmet

Cevap: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi 5150 gün prim ödeme ve 47 yaş şartlarına tabisiniz. 2463 gün daha prim ödeyerek askerlik borçlanmanız dâhil 2147 gün olan prim ödemenizi 5150 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz (ara vermeden prim öderseniz Ekim 2015 ayında). Yen yasanın yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren isteğe bağlı sigorta Bağ-Kur?da devam edeceğinden, Bağ-kur şartlarına tabi olmadan belirttiğimiz şartlarla emekli olabilmeniz için 2463 gün primin 1230 gününü isteğe bağlı 1233 gününü de SSK?lı bir işte çalışarak ödemeniz gerekiyor.

3.5 yıl sonra emekli olabilirsiniz

Soru: 1 Ocak 1960 doğumlu bir bayanım. 6 Ocak 1986 yılında sigorta başlangıcım var. Ara boşluktan sonra 1998 - 2005 yılları arasında yeniden çalıştım. İki buçuk yıldır isteğe bağlı prim ödüyordum. Eylül 2008 ayı sonu itibariyle 3916 gün prim ödemem var. Emekli olmak için primimi dolmasına 3 yıl 3 ay var. Bir Ekimdeki kanun beni ne derecede etkiler?

Sedakat Yonkuç-Adana

Cevap: Emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5150 gün prim ödeme ve 43 yaş şartlarına tabisiniz. 1234 gün daha prim ödeyerek prim ödemenizi 5150 güne çıkartacağınız tarihte emekli olabilirsiniz(ara vermeden prim öderseniz Haziran 2012 ayında) İsteğe bağlı sigorta Bağ-Kurda devam edecek. Primi ödenmiş son yedi yılda fazla prim ödenen kurumdan emekli olunduğundan, 1 Ekim 2008 den sonra isteğe bağlı sigortaya 1260 gün ve daha fazla prim ödeyenler, Bağ-Kur şartlarına tabi olmak zorunda kalabilirler. Prim eksiğiniz 126y0 günden az görünmesine rağmen dikkatli olmak zorundasınız. İsteğe bağlıya 41 ay(1230 gün) prim ödedikten sonra, bir ayda SSK lı bir işte çalışarak prim ödemeniz halinde Bağ-Kura tabi olmadan SSK dan emekli olabilirsiniz.(bir aylık çalışarak ödeyeceğiniz primi istediğiniz zaman ödeyebilirsiniz. 41 aydan sonra ödenecek diye bir şart yok. Örneğin; Ekim ayı sonunda isteğe bağlıdan çıkar, Kasım 2008 ayının primini çalışarak ödeyebilirsiniz.)