zirve

30 Yaş Üzeri Araçların Vergi Borçları Siliniyor

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,880
Konum
İSTANBUL
30 yaş üzeri araçların vergi borçları siliniyor

Adana Vergi Dairesi Başkanı Serdar Aksoy, 1979 ve daha eski bazı araçların, kayıt tescillerinin silinmesi ve hurdaya çıkarılması amacıyla ilgili kurumlara teslim edilmesi halinde motorlu taşıtlar vergisinin silineceğini belirtti.
Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Aksoy, Motorlu Taşıtlar Vergisi borcundan dolayı hurdaya çıkarılamayan ve tescil kayıtları silinemeyenaraçlardaki yasal düzenleme ile 1979 ve eski model otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları, motosikletler, minibüs, panelvan, motorlu karavan, otobüs, kamyonet, kamyon, çekicilerin tecillerinin 30 Haziran 2010'a kadar silinmesi ve hurdaya çıkarılması gerektiğini kaydetti.

Bu araçların, İl Özel İdarelerine veya Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Hurda İşletmesi Müdürlükleri'nden herhangi birine teslim edilmesini isteyen Aksoy, hurdaya çıkarılan araca ait motorlu taşıtlar vergisi, gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve idari para cezalarının tahsilinden vazgeçileceğini duyurdu.

Aksoy, ayrıca 1998 ve daha eski model taşıtlardan mevcut olmayan (çalınan/kaybolan) veya motorlu taşıt vasfını kaybetmiş taşıtlara ait motorlu taşıtlar vergisi aslının dörtte birinin 31 Aralık 2009'a kadar ödenmesi şartıyla kalan vergi aslı, gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve idari para cezalarının tahsil edilmeyeceğini açıkladı.

Söz konusu yasal düzenlemeyle önemli avantajlar sağlandığını aktaran Aksoy, uygulama hakkında; www.adanavdb.gov.tr internet adresinden ve vergi dairelerinden daha detaylı bilgi alabileceklerini ifade etti.

kAYNAK :VERGİ HABER
 

Benzer konular

Üst