fonradar

31.12.2007 Tarihli Bankaların (-) Bakiyeleri

arkadaşlar benim bir eczacı müşterimin 3 ayrı bankada hesabı var 3 bankanında 31.12.2007 tarihi itibari ile hesapları (-) olarak görünmüktedir yani bu durumda bankaya borçlu görünmekteyiz aceba bu (-) olan bakiyeleri bilançoda nasıl gösterebilirim veya yapılması gereken bir yevmiye kaydı varmıdır.

Ynt: 31.12.2007 Tarihli bankaların (-) bakiyeleri

Sayın sweet;

Zannedersem 102 Bankalar hesabında (-) bakiye olduğunu izah ediyorsunuz. 2007 yılı içinde 300 (banka Kredileri ) hesabına virman yapın. 2008 başında tekrar asli hesabına (102) tekrar aktarın.
Kolay gelsin.

Ynt: 31.12.2007 Tarihli Bankaların (-) Bakiyeleri

102 den 300 e aktarmak pratik bir çözümdür. ama mevduat hesapları asla - ye düşmez o nedenle banka ile görüşün muhtemelen o hesaplar KMH(Kredili mevduat hesabı) dır. o yüzden yıl boyunca yapılan işlemleri 300 alıp yapmanız gerekir diye düşünüyorum. İyi çalışmalar.

hesaplara kredi hakkı tanınmış olduğu arkadaşın sorundan belli.. yapılacak uygulama haluk icyerin açıklamasında

nasıl bi hesapmış merak ettim. bizde gidip mevduat hesabı açtıralım ama kredi hakkıda tanısınlar aynı hesaba. hangi banka oldugunu söylerseniz sevinirim.

Hemen hemen her banka. Bankadaki hesabının durumuna göre c/h kredili hale geliyor.

Bu hesap 300 de tutulmalıdır. kullanılan her para 102 bankalar hesabına aktarılmalıdır. yıl sonunda da dönem içinde de 102 banka hesabı alacak vermez. kasa hesabının eksi bakiye verebilme ihtimali olmadığı gibi 102 bankalar hesabıda eksi veremez. diye düşünüyor ve söylüyorum. Kredili mevduat hesabı bir kredi gibi değerlendirilmelidir ve 300 hesabında tutulmalıdır.

cuneytgulmez ' Alıntı:
nasıl bi hesapmış merak ettim. bizde gidip mevduat hesabı açtıralım ama kredi hakkıda tanısınlar aynı hesaba. hangi banka oldugunu söylerseniz sevinirim.

kredi hakkı tanıyolar ama babalarının hayrına değil. eksiye geçtiğin anda günlük faiz işlemeye başlıyor. bu uyguama bütün bankalarda var sadece o hesabınızda biraz hareket görsün ve sizde talep edin yeter. ayrıca banka ile ikili ilişkilerinizde çok önemli...

figo ' Alıntı:
cuneytgulmez ' Alıntı:

kredi hakkı tanıyolar ama babalarının hayrına değil. eksiye geçtiğin anda günlük faiz işlemeye başlıyor. bu uyguama bütün bankalarda var sadece o hesabınızda biraz hareket görsün ve sizde talep edin yeter. ayrıca banka ile ikili ilişkilerinizde çok önemli...
figo bu hesabın kaydı nerede tutulacak figo 102 hesabında mı 300 hesabında mı
kim veriyormuş mevduat hesabına kredi derken hesapların farklı olduğunu vurgulamak istemiştim.

yani sonuç olarak hesap bakiyesi ekstrede eksi bakiye olduğu için yıl sonunda bilanço düzenlerken 300 e atacağız