31 Gün Süren Aylarda Ücret Hesaplaması Ve Bordrolaştırılması

Merhabalar,

1- Yıl içerisinde "31 gün" süren aylardaki " günlük " ücretsiz izin, rapor vb. durumlarda ücret kesintileri,
2- (Herhangi bir ay içerisindeki ) Saatlik devamsızlıklar (örneğin gün içerisinde 3 saat ücretsiz izinli vb.)

ve bunların bordrolara yansıtılması konusunda iş hukukuna uyumlu olarak yaptığınız teknik uygulamaları paylaşabilir misiniz...

Merhaba Şaban Bey, cevabınız için teşekkür ederim.
Lakin burada asıl öğrenmek istediğim husus, bu eksik günlerle ilgili fiili olarak " ödenen ücret ".
Yolladığınız linkte örneği belirtilen 31 gün çeken ayda 1 gün raporlu veya ücretsiz izinli olan işçi için yine 30 gün SGK primi gösterilmek zorunda, burası tamam. Asıl önemli konu bu arkadaşın işe gelmemesinden dolayı 1 günlük ücretinin kesilmesi durumu? 1 günlük ücretin kesilmemesi mi gerekir? Yada başka ne şekilde uygulamalar var hukuki açıdan uygun olan.. teşekkürler tekrar.

Hukuka uygun olan uygulama önemli...

31 çeken aylarda 1 gün kesilmez.Rapor olsa da olmasa da kesilmemesi gerekir.

Gerekir derken, siz bu şekilde mi uyguluyorsunuz? Bu hususta bir uzmanlığınız var mı?

Meslek mensubu arkadaşlardan uygulanan örnekleri paylaşmalarını rica ediyorum... teşekkürler.

1- Günlük ücretle çalışılan günün ücreti esas alınır. Örn: Persenel 31 çeken ayda 31 gün çalıştıysa 31 günlük ücreti yatar. Sgksı ise 30u aşamayacağı için 30 gösterilir.
31 çeken ayda 1 gün raporlu veya ücretsiz izinliyse 30 gün çalıştığı için ücreti 30 günlük yatar, sgksı 30 gün gösterilir. Bordrosunda sgk 30 yazar, ücretsiz izin hanesine 1 gün yazılır.
Gelmediği 1 gün için raporluysa rapor kağıdı ücretsiz izinliyse izin formu doldurularak kayıt altına alınır.

2- Saatlik gelmediği zamanları ben izin formu ile kayıt altına alıyorum. 7.5 saat olunca 1 gün ücretini eksik yatırıyorum fakat gün sayısını tam geldiyse tam gösteriyorum. Daha doğru bir uygulama varsa paylaşılırsa öğrenmiş olurum.

İlginç bir tesadüf olmuş. thexx rumuzlu üye ben değilim, karıştırılmasın 🙂

Son düzenleme:
1- Günlük ücretle çalışılan günün ücreti esas alınır. Örn: Persenel 31 çeken ayda 31 gün çalıştıysa 31 günlük ücreti yatar. Sgksı ise 30u aşamayacağı için 30 gösterilir.
31 çeken ayda 1 gün raporlu veya ücretsiz izinliyse 30 gün çalıştığı için ücreti 30 günlük yatar, sgksı 30 gün gösterilir. Bordrosunda sgk 30 yazar, ücretsiz izin hanesine 1 gün yazılır.
Gelmediği 1 gün için raporluysa rapor kağıdı ücretsiz izinliyse izin formu doldurularak kayıt altına alınır.

2- Saatlik gelmediği zamanları ben izin formu ile kayıt altına alıyorum. 7.5 saat olunca 1 gün ücretini eksik yatırıyorum fakat gün sayısını tam geldiyse tam gösteriyorum. Daha doğru bir uygulama varsa paylaşılırsa öğrenmiş olurum.

İlginç bir tesadüf olmuş. thexx rumuzlu üye ben değilim, karıştırılmasın 🙂

Saatlik devamsızlıklar tamam problem yok fakat 31 gün çeken aylarda yine normal 30 günlük ücret veriliyorsa ne yapılmalı bordro ve muhasebe kayıtlarının tam uyuşması için nasıl bir yol izlenmeli?

Bunu aslında devlet o kadar basit çözer ki.
Asgari ücreti açıklarken 30 gün ve 31 gün olarak 2 ücret açıkla olsun bitsin.

Saatlik devamsızlıklar tamam problem yok fakat 31 gün çeken aylarda yine normal 30 günlük ücret veriliyorsa ne yapılmalı bordro ve muhasebe kayıtlarının tam uyuşması için nasıl bir yol izlenmeli?

28,29,31 çeken aylarda normal 30 günlük ücret ödeniyorsa maktu ücret ile çalışıyor demektir. Bordro ve muhasebe kayıtlarında nasıl bir uyuşmazlı var ki?

28,29,31 çeken aylarda normal 30 günlük ücret ödeniyorsa maktu ücret ile çalışıyor demektir. Bordro ve muhasebe kayıtlarında nasıl bir uyuşmazlı var ki?

Cümleyi eksik kurmuşum pardon...

Örnekle açıklarsak, 31 gün süren Ağustos ayını düşünelim, (Personel asgari ücret alıyor olsun)

1- Bu arkadaşımız ay içerisinde 1 tam gün ücretsiz izin aldı ve biz ücretinden 1.270,75 / 30= 42,36 TL tutarında rakamı kesinti yaptık.
Personel fiili olarak 30 tam gün çalışmış oluyor (Sgk e-bildirge mantığıyla düşünelim) fakat bankaya yatırılacak rakam 1.228,39 TL (Agi hariç)
E-bildirge de bu 1 gün eksiğini göstermeyerek fiili çalıştığı gün sayısıyla 30 gün 1.270,75 TL üzerinden gösterirsek biz 1.228,39 TL ödediğimiz için arada bir fark oluşuyor. (Net ödenen rakamlar üzerinden örnek verdim) . Bu noktada nasıl bir yol izliyorsunuz?
2- Herhangi bir ay içerisinde saatlik devamsızlıklarda neler yapıyorsunuz? Asgari ücretli bir adamın maaşından 3 saat gelmedi diye kesinti yapılamaz sonuçta?
Sizler bu durumlarda nasıl bir yol izliyorsunuz, paylaşır mısınız... iyi forumlar
iyi forumlar

Çözümsüz olan nedir? sn Can Bey.

Asgari ücret ile çalışıyorsa "gün x günlük asgari ücret" hesabı ile ücreti hesap edeceksiniz. 1-2 günlük istirahat ücretini ödemek istiyorsanız ödersiniz...

Yada örnek bir bordro ve onun muhasebe kaydını buraya aktarın bizim anlamadığımız farklı bir durum varmı? ona bakalım.

Öyle ha değince günlük aü göre bordro yapamazsınız. İş sözleşmesinde ücretin günlük aü göre ödeneceği yazılı ise o zaman günlük hesap yapılır, aylık yazması durumunda aylık yani 30 günlük aü sabittir.

SGK mevzuatına girecek biraz ama... Şaban Bey İşaret ettiğniz sayfadaki bilgiler ile SGK mantığı bağdaşmayabiliyor. Örneğin Ağustos sonunda toplu çıkışım vardı ve SGK Toplu işe giriş ve işten çıkış bildirimi yapmak istedim 31 çeken ay mantığımla olusturduğum bordrolama orada hata verdi... SGK direk herdaim 30 dan eksik günü düşerek prim gününü hesaplıyor." Lakin normal olarak yapılan işe giriş ve işten çıkış bildiriminde hata vermiyor."

Son düzenleme:
... SGK direk herdaim 30 dan eksik günü düşerek prim gününü hesaplıyor...
SGK parmak hesabı kaç gün çalışma varsa o kadar gün normal, kalan için eksik gün bildirilmesini istemektedir. Örn; 31 çeken ayda fiilen 29 gün çalışıldı 2 gün eksik varsa 29 çalışılmış, 2 gün eksik gün bildirilmektedir.