fonradar

31 Temmuzda Verilen İşyeri Bildirgesi

hamdilevent

Katkı Sunan Üye
31 temmuzda verilen işyeri bildirgesi işçi çalıştırmaya başlama tarihi 10 ağustos olan işyeri bölge çalışma'ya dosya için başvurmalı mı?evet tam sınır tarih ;D
böyle enteresan soruya net cevap veremedim bana göre verilmemesi gerekir diye düşünüyorum ama?

Ynt: 31 temmuzda verilen işyeri bildirgesi

Bildirimi verme tarihiniz 31/7 olduğundan ve bilgi entegresi 1/8 sonrası başladığı için diğer bildirimleri vermeniz gerekebilir. En iyisi bu sorudaki gibi durumlarda 1 gün daha sabretmek gerek.

gerçekten acayip işçi çalıştırmaya başlanan tarih mi dikkate alınacak yoksa sgk'ya verildiği tarih mi? ::) ;D ;D ;D

hamdilevent ' Alıntı:
31 temmuzda verilen işyeri bildirgesi işçi çalıştırmaya başlama tarihi 10 ağustos olan işyeri bölge çalışma'ya dosya için başvurmalı mı?evet tam sınır tarih ;D

bu soruyu kim nerede sormuş?

bir arkadaşla sohbet ediyorduk mevzuattaki sorunlar üzerine o da sgk da birisi sorarken duymuş oradakiler de emin olamamış sen yine de yap ne olur ne olmaz demişler adam gitmiş sonra bizim arkadaşta tekrar sormuş memurların halini düşünemiyorum her gün çok enteresan soru ve sorunlar bir de şu sıra baya bi yoğunmuş anlattığına göre ;D ;D ;D

belki de çözüm yolu yönetmelikleri yazarken ekinde bir kaç örnek olay anlatımı yapılmalı bir kısım yönetmelik genelge vb de bunları görebiliyoruz ama ne yazık ki bazı yönetmelikler genel ifadeler içeriyor bu sebeple yorumu zor ve kişiye göre de farklı olabiliyor...

Ynt: 31 Temmuzda Verilen İşyeri Bildirgesi

yorum olarak kişi 10.08.2009 tarihinde işveren olacağına göre sgk haricindeki diğer yerlere bildirge vermez diye tahmin ediyorum. ama bu iş tahmine gelmez:_)

yeni yorumlar bekliyoruz? ;D ;D

umarım kimse 31.07 de vermemiştir :)

MADDE 5 ? 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

?Kuruma yapılan bazı bildirimlerin yeterli sayılması
EK MADDE 1 ? İşverenler tarafından 8 inci, 9 uncu ve 11 inci maddelere göre Kuruma yapılan sigortalı ve işyerlerine ilişkin bildirimler; 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanunun 3 üncü maddesi, 2821 sayılı Sendikalar Kanununun 62 nci maddesi, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun 48 inci maddesi ve 4857 sayılı İş Kanununun 3 üncü maddesi hükümleri uyarınca Bakanlık ile ilgili bölge müdürlüklerine ve Türkiye İş Kurumuna yapılması gereken bildirimlerin yerine geçer.
Ticaret sicili memurluklarınca işyeri tesciline ilişkin Kuruma yapılan bildirimlerin dışında, ayrıca Bakanlık ilgili bölge müdürlüğüne bildirimde bulunulmaz.
Geçici 20 nci maddede belirtilen sandıklar, Kuruma devir tarihine kadar iştirakçilerinin sandıkla ilgilerinin başlama ve sona ermesine ilişkin bildirimlerini en geç on gün içinde Kuruma yaparlar.
Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.?
...
yürürlüğe girer.
Bildirimin yapıldığı 31/07/09 tarihi itibariyle söz konusu ek madde yürürlükte değil. Bu nedenle 31/07/09 tarihindeki bildirim uygulamalar geçerlidir. Burada ki işçi çalıştırmaya başlama tarihinin yeni yasaya tabi olması çok önemli değil çünkü bildirim eski uygulamaların geçerli olduğu tarihte yapılıyor.

yalnız eneteresan olan bölge çalışmaya işyeri bildirgesini vermek durumunda kalacak ama ek1 ve ek2 gönderme zorunluluğu olmayacak.. ;D ;D

ek 1 ve ek2 gönderme zorunluluğu olmayacaksa bu kişi işyeri bildirgesi neden vermek durumunda olsun? ;D

Akılsız başın cezasını ayaklar çeker lafı boşuna değil. İki gün sabretse sadece sgk'ya işyerini bildirmek yeterli iken kanun yürürlük tarihi öncesi verirseniz eski kanuna göre işleri yürütmek zorunda kalırsınız.

işin komik tarafı ne sgk ne bölge çalışma kararsızlar nasıl olacak şimdi diye ;D ;D

Yazı tura atsınlar ;D

haçan vermelidur vermemelidur? ;D ;D
bu işin sonunda galiba şöyle diyecekler yok size iyilik falan boğuşun bürokrasiyle ;D
ne yani memurumun büyük büyüklerimin keyfini mi kaçırayım ;D ;D
eskiler anlatırdı vatandaş mı memur içindir memur mu vatandaş içindir?(memurdan kasıt alt kademe düşük derece memur değil) ;D ;D

sanki bir planlama hatası var galiba ;D ;D ;D

Ynt: Biraz Meslekten Uzaklaşalım, Kafa Dağıtalım.
« Yanıtla #51 : Ağustos 04, 2009, 08:02:59 ÖÖ » Alıntı

--------------------------------------------------------------------------------

Büyükşehir Belediyesi Kuruluşlarından KİPTAŞ'ın Genel Müdür Yardımcısı Emin Batur'a, şantiyelerden birinde meydana gelen bir kaza sonunda kazaya maruz kalan duvarcı ustasının yazdığı tutanak:

İş kazası tutanağına planlama hatası diye yazmıştım. Bunu yeterli görmeyerek, ayrıntılı anlatmamı istemişsiniz. Şu anda hastanede yatmama neden olaylar aynen aşağıda anlattığım gibi olmuştur:

Bildiğiniz gibi ben bir duvarcı ustasıyım. İnşaatın 6. katındaki işimi bitirdiğim zaman biraz tuğla artmıştı, yaklaşık 250 kg. kadar olduğunu tahmin ettiğim bu tuğlaları aşağıya indirmek gerekiyordu. Aşağıya indim bir varil buldum, ona sağlam bir ip bağladım, 6. ka ta çıktım ipi bir çıkrıktan geçirip ucunu aşağıya salladım.

Tekrar aşağıya indim ve ipi çekerek varili 6 kata çıkardım. İpin ucunu sağlam bir yere bağlayıp tekrar yukarı çıktım. Bütün tuğlaları varile doldurdum. Aşağı indim, bağladığım ipin ucunu çözdüm. İpi çözmemle birlikte birden kendimi havada buldum. Nasıl bulmayayım ben yaklaşık 70 kiloyum. 250kg lik varil süratle aşağıya düşerken beni yukarı çekti. Heyecan ve şaşkınlıktan ipi bırakmayı akil edemedim. Yolun yarısında Dolu varille çarpıştık. Sağ iki kaburgamın burada kırıldığını sanıyorum. Tam yukarı çıkınca 2 parmağım iple beraber çıkrığa sıkıştı. Parmaklarımda bu sırada kirildi.

Bu esnada yere çarpan varilin dibi çıktı ve tuğlalar etrafa saçıldı. Varil hafifleyince bu sefer ben aşağıya inmeye varil yukarı çıkmaya başladı ve yolun yarısında yine varille çarpıştık. Sol bacağımın kaval kemği de bu sırada kirildi. Can havli ile ipi bırakmayı akil ettim.

Başımı yukarı kaldırdığımda bos varilin süratle üzerime geldiğini gördüm. Kafatasımın da böyle çatladığını sanıyorum. Bayılmışım, gözümü hastanede açtım. Cenabı Hak'tan tüm kullarını böyle görünmez kazalardan korumasını diler, hürmetle ellerinizden öperim.

Duvarcı Ustanız LAZ OSMAN

Yanlız şu varil çıkıp inip bizlere vuruyor. ;D :mad: