fonradar

336..

acziyet

Katkı Sunan Üye
2007 ocak ayı kirası 2006 'da ödendiyse 336'ya borç kaydedilip bırakılır mı? Yoksa 336 başka bir hesaba aktarılarak mı kapatılır ? İlgili yevmiye kaydı nasıl oluşturulur ?

Ynt: 336..

Ödendi diyorsunuz, ödeme nasıl yapılır. Kasadan veya Banka vb. Ortada herhangi bir borç yoktur.

lakin şu var; 2007 ocak kira tahakkuku yapılmadan 2006'da ödemesi yapılıyor. Dolayısıyla yıl sonunda 336 hesapta borç bakiyesi kalıyor. Bilançoya nasıl aktarılmalı,sorum bu..

ya tahakkuk yapıp ek muhtasar beyan vereceksiniz (ft alınarak ödenen kira değil ise) ya 336 fazlalığı sanki ödeme yapılmamış gibi sileceksiniz.

resmi ödeme yapılmış banka aracılığıyla.. 336 nın borcunda kalsa problem mi olur ?

vergi incelemesinde kesilen stopajın ödenmediği tesbit edilir ve ceza ödersiniz.

merhaba arkadaşlar,
ödeme yapılmışsa 159 un altında o cariyi açın ve borç kaydedin.
2007 yılında kira tahakkuku için,
770 kira borç
360 stopaj alacak
159 hesabı alacak

hiçbir sorun da olmaz.
iyi çalışmalar.

obilaloglu ödeme 2006 yılında banka aracılığı ile kira olarak yapılıyor. dikkat!

nane, hiçbirşey olmaz ve doğrusu da bu zaten.
alacaklı çalışan hesaplar borç verdiyse zaten yıl sonunda bilançoya aktarılırken bu tür virmanlar yapılarak yevmiyelendirilir.2006 da ödmeyi yapsın sorun değil, önceden verilen avans olarak gibi düşünülebilir.
o zaman borç vermişse siz alacaklı çalışan bir hesap, cari ya da bu tür hesaplar nasıl bir işlem yaparsınız:)) bekliyorum

obilaloglu soruyu ve cevapları gv 94 maddeyide göz önüne alarak bir kez daha okuyun.

nane , merak etme soruyu da gv 94 ü de çok iyi anlamış biriyim.
ya allah aşkına bu forumda her şeye çözümsüz bir cevabın olmak zorunda mı.
ama sen galiba her cevaba muhalif olan birisin.bilmişlik iyi değil...!!!!
2006 da 2007 ocak ayı kirası için ödenen bir parayı nasıl giderleştirirsiniz.
2006 nın gideri olamaz. 2007 ocak ayı kirası için ödenen bir peşin para var.
bunu da avansa atabilir.
336 hesabı tahakkuk için kullanılır.burda bir tahakkuk yok ve avans ödemesi var.
bunu istersen 336 ya değil 320'de bir cari açarsın ve ödeme yaparsın.
ama yıl sonunda,borç veren bu alacak çalışan hesabı, mutlaka virmanlamak zorundasın.
ayrıca sen bu dediklerimi kendin için dikkate alma. bilgiyi almasını bilenle paylaşırım.
sadece soran arkadaşa yardımcı olmak istedim.
saygılar.

2006 da 2007 ocak ayı kirası için ödenen bir parayı nasıl giderleştirirsiniz.
2006 nın gideri olamaz. 2007 ocak ayı kirası için ödenen bir peşin para var.
bunu da avansa atabilir.

--------------------------------------
Giderleştirme şu şekile olur,

280 İşyeri kira giderleri 100,00
360 Ödenecek Vergiler 22,00
102 Bankalar 78,00
----------------------------------------
Ayrıca sayın nane haklı bir görüş sunmuş bu muhalif olmak değil yardımcı olmaktır.

sayın : acziyet
Şu Kira meselesi benim aklımı karıştırdı yada ben hiç bir şey anlamadım

Konu böylemi acaba 2006 yılında 2007 yılı kirası peşin olarak ödeniyor ödeme 2006 yılında banka yolu ile yapılıyor(bunu ap açık 2007 yılı kirası olduğu bellimi)
Bu kira :stopajamı (94 ) tabımi , faturalı olup kdv mi tabi veya bazı kurumların kesmiş kira+kdv - stopajamı

acık olarak beyan edermisiniz

acziyet ' Alıntı:
lakin şu var; 2007 ocak kira tahakkuku yapılmadan 2006'da ödemesi yapılıyor. Dolayısıyla yıl sonunda 336 hesapta borç bakiyesi kalıyor. Bilançoya nasıl aktarılmalı,sorum bu..

sn türk-bey in dediği gibikayıt yaparsanız,280 hesap bilançonuzda gözükür.
sn zekinin dediği gibi,
kira için faturamı kesiliyor yoksa,stopaja mı tabi açıklayınki kayıtlar ona göre tam netleşsin.

Osman abi'ye %100 katılıyorum. acziyet eğer obilaloğlugunun metnini kayde alırsan doğru yaparsın bence.. saygılar..

sayın :erkonline arkadaşımız sorulan soruy tam vakıf olmuş gibil
TDHP ve gvk 94 bakmamız hiç gerekmiyormu

merhabalar,

bence sayın Türk_bey in yapmış olduğu kayıt mantaliteyi tam olarak doğruluyor. 280 hesabı bilançoda gözükecek stopaj para alındığında ödenecek. Gider 2007 yılında giderleştirilecek.

saygılar.

obilaloglu ' Alıntı:
merhaba arkadaşlar,
ödeme yapılmışsa 159 un altında o cariyi açın ve borç kaydedin.
2007 yılında kira tahakkuku için,
770 kira borç
360 stopaj alacak
159 hesabı alacak

hiçbir sorun da olmaz.
iyi çalışmalar.

değerli arkadaşım,kaydın yanlıştır.
1-2007 yılına ait ödeme 2006 da yapılmış ama sen bunu 770 hesapta giderleştiriyorsun.oysa ki
280 hesabı kullanmalısın.
2-159 verilen sipariş avansları hesabını burada kullanamazsın.TDHP ye uygun değildir.

280 B
360 A
100/102 A
Ayrıca bütün meslektaşlarıma şunuda hatırlatmak isterim ki ;TDHP uygun çalışmayan kişilere hepinizin bildiği gibi ,300.00.ytl para cezası uygulaması vardır.
1.1.2007 den geçerli olan ceza,VUK 364

evet sanıyorum bu şekil yap hiçte birşey olmaz demek gerçekten zor bir cümle olmuş sayın meslektaşım. 159 hesap olmaz orada.

bence türk beyin yaptığı kayıt doğru.giderleştiği dönemde stopajı ödenir. 336 kullanılacak bir hesap değildir.