340 alınan sipariş avansları

duygukorkmaz

Katkı Sunan Üye
merhaba;

340 hesap önceki yıllardan 686.000,00 ytl birikmiş ancak bunun 265.000,00 ytl sini temizleyebildim..Sizce kalan miktar çok yüklü nasıl kapata bilirim...

şimdiden teşekürler,

Merhaba,
Temizlemek ne demek anlayamadım. Sipariş için avans alınmış mal yada hizmet ifa edilmiş ve faturası kesilmişse zaten kapatılacaktır. Eğer mal yada hizmet ifası yerine getirilmiş, faturasıda kesildiği halde hatalı kayıt nedeniyle bakiye kaldıysa bir düzeltme kaydıyla düzeltebilirsiniz, fakat faturası kesilmemişse hemen faturalarını keserek hesapları kapatmanız gerek. Aksi takfirde hesap bakiyeleri, usulsüz bir şekilde kapatmanız hali dışında ilelebet açık kalacaktır.

340 hesap en fazla x tutarı kadar olacak diye bir kural yok. İşletmenin iş hacmine bakmak lazım. Alabildiğiniz kadar, daha doğrusu alıcının vermeyi kabul ettiği kadar avans alabilirsiniz. Bu konuda bir tereddütün olmasın. Sadece tamamlanan hizmetlerin faturasını zamanında kesmeye özen göstermelisiniz.

sanırım, temizleyebildim dediğinize göre defter size yeni geçmiş ve ortada normalde alınan bir avans yok, ancak kayıtlarda vardır. öncelikle daha önceki muhasebeciden yada, firma yetkililerinden, bu avansın sebebini öğrenmeniz ve ona göre siparişleri teslim edip faturalarını kesip kapatmanız gerekir, ama ortada alınan bir avans yoksa, zaten o firma düzenli bir firma değildir, yani, faturasız satış işlemi yapıyordur ve bundan dolayı oluşan olumsuz hesapları düzeltmek için kullnılmış bir hesaptır. yani sizin yapacağınızda firma yetkilileri ile görüşüp, durumu bildirmeniz ve alınan siparişi avanslarını, ters kayıtla siparişin iptali diye kayıt yapıp, bu hesabı kapatmanız olacaktır. ama bu işlemin sakıncalarıda çoktur tabi.