fonradar

4/a Olarak Başka Bir Şirkette Çalışan Birinin Şirket Kurması Ve Sorumlu Müdür Olması

Değerli Forum Üyeleri,

Bir konuda sizlere danışmak istiyorum

Ben bir şirkette 4/a sigortalı olarak çalışıyorum. Bunun yanında aynı zamanda bir Limited Şirket kurup danışmanlık hizmeti vermeyi planlıyorum. Limited şirkette sorumlu müdür de tek ortakta ben olacağım.

Bu hem SGK açısından hem de TTK açısından yasal ve uygun bir uygulama mıdır? Mevcut çalıştığım şirket bunu ileride öğrenirse yasal olarak sıkıntı yaşar mıyım? Başka bir şirkette 4/a 'lı olarak çalışırken başka bir şirkette de Sorumlu Müdür ve Ortak olmamda sakınca var mıdır?

Şimdiden teşekkürler

İyi Haftalar

Değerli Forum Üyeleri,

Bir konuda sizlere danışmak istiyorum

Ben bir şirkette 4/a sigortalı olarak çalışıyorum. Bunun yanında aynı zamanda bir Limited Şirket kurup danışmanlık hizmeti vermeyi planlıyorum. Limited şirkette sorumlu müdür de tek ortakta ben olacağım.

Bu hem SGK açısından hem de TTK açısından yasal ve uygun bir uygulama mıdır? Mevcut çalıştığım şirket bunu ileride öğrenirse yasal olarak sıkıntı yaşar mıyım? Başka bir şirkette 4/a 'lı olarak çalışırken başka bir şirkette de Sorumlu Müdür ve Ortak olmamda sakınca var mıdır?

Şimdiden teşekkürler

İyi Haftalar

Yasal bir sakınca yok. Ancak 4a lı olarak çalıştığınız şirketin buna yazılı olarak onay vermesi lazım. Aksi halde iş akdinizi tazminatsız fesih edebilirler.
SGK açısından ise sorun yok. Kurucusu olduğunuz limited şirkette 4a lı olamazsınız.

Neden yasaları bu kadar çok zorlarız kaç parça olarak çalışacaksınız vucüt bir bütün olduğuna göre fiilen çalışma gerektiren bir işte çalışıyorum diye beyan edip 4A lı olan kişi aynı anda bir başka tüzel kişiliğin ortağı kurucusu müdürü
nasıl olacak.Sosyal güvenlik açısından ise her nimetin bir külfeti var işçi olarak emekli olmak isteyen işçi olarak kalmalı yasaların etrafından dolanılarak yapılanlar bir süre sonra kurumların geriye dönük iptal etme prim koyma hakkı olduğuna göre oldukça riskli ve stres veren bir taleptir.Cesur insanların risk alma şekilleri cesurca.Eğer o şirket işçim şu firmada kurucu müdür ve şirketin her şeyi olabiir diye olur verecekse hatır için olduğu yorgunluk nedeni ile bu işçiden verim beklenmeyeceği işverenin neden kendi ayaklarına sıkacağı tartışılır eğer sigortalılık hatır için ise bu da tesadüf ortaya çıkabilir kurum izlemelerde 19 ayrı kuruluştan jurnal hizmeti alıyor işveren sahte belgeden hapis cezası alır bunu bile bile göze alabilirmi bakmak lazım.

Sayın Hasan Er, Mevcut sigortalılık hatır için değil aksine kurumsal bir firmada çalışıyorum. Yurtdışında ki bir firmaya haftasonları yabancı dilde rapor hazırlayıp göndereceğim karşılığında danışmanlık ücreti alacağım, açıkçası ilave gelire hangimizin ihtiyacı yok, böyle bir fırsat varsa ve yasalsa değerlendirmek istiyorum.

Sayın nuroy, İş yerimden bu izini isteyeceğim umarım verirler. Anladığım kadarıyla iş yeri bu izni vermezse ve ben bu iş yerini yinede açarsam iş akdimi tazminatsız fesih edebilirler, bunun dışında aldığım bir risk yok ve yasal olmayan bir uygulama yok. Yasalara uygun olacak şekilde hareket etmek istiyorum, gelecekte de sıkıntı yaşamayacak şekilde.

Cevaplarınız için teşekkürler

Sayın Hasan Er, Mevcut sigortalılık hatır için değil aksine kurumsal bir firmada çalışıyorum. Yurtdışında ki bir firmaya haftasonları yabancı dilde rapor hazırlayıp göndereceğim karşılığında danışmanlık ücreti alacağım, açıkçası ilave gelire hangimizin ihtiyacı yok, böyle bir fırsat varsa ve yasalsa değerlendirmek istiyorum.

Sayın nuroy, İş yerimden bu izini isteyeceğim umarım verirler. Anladığım kadarıyla iş yeri bu izni vermezse ve ben bu iş yerini yinede açarsam iş akdimi tazminatsız fesih edebilirler, bunun dışında aldığım bir risk yok ve yasal olmayan bir uygulama yok. Yasalara uygun olacak şekilde hareket etmek istiyorum, gelecekte de sıkıntı yaşamayacak şekilde.

Cevaplarınız için teşekkürler

Evet haklısınız. Bu izni mutlaka yazılı alın. Sözler uçar gider. Şimdi iyi olan ilişkiler daha sonra bozulabilir. O zamn da biz sana böyle bir izin vermedik diyebilirler. Tabi yetkilleri ikna edebilmek en uygun çözüm olur.
Yurt dışındaki firmaya rapor yazıp göndermek için Serbest Meslek Erbabı olmak sanki daha uygun gibi geliyor bana . Tabi bu limited kuramazsınız anlamına değil.
Başarılar dilerim.

Hayırlı olsun çalışılan firmadan izin almak telif gerektiren bir iş olduğu için daha önemli oldu.Bence çalışılan firma ile olan sözleşme varsa bunuda muhafaza etmek lazım hafta sonu tatili ne zaman yapılıyor mesai saatleri nedir üretilen belgelere mesai saatleri dışında olan tarih ve saati atmak lazım.İşyerinde sorumlu sıfatı ile çalışılıyorsa işyeri bu kişinin tüm mesleki telifleri bana ait ancak benim işimde kullanabilir diyebilir yani bağımlı çalışan mühendislerimize imza teknik sorumluluk gerektiren projeler yaptırılmıyor belediyeler ve odalarda kabul etmiyor vizede sıkıntı çıkıyor serbest çalışmıyorsa izin vermiyorlar.Sizinki raporlama olduğuna göre teknik sorumluluk dahamı az olacak mesela bakmak lazım bir odaya kayıtlısınızdır onların hukuk servisinden de görüş almak lazım.Örneğin bir serbest çalışan smmm olarak bana bordralı çalışmaya izin verilmiyor. Bordrolu çalışana da sadece bir firma için imza yetkisi kabul ediliyor.Tekrar hayırlı olsun umarım istediğiniz gibi olur.