fonradar

4/a sigortalılığı hk.?

Merhaba arkadaşlar,
Şirketimiz Holding şirketi, yönetim kurulu üyelerimizden birisinin ayrıca dışarıda başka bir şirketi var. Aynı zamanda Holding bünyesindeki şirketlerin bazılarına ortaklığı mevcut.
Şimdi bu yönetim kurulu üyemizi ortağı olmadığı Holding bünyesindeki şirketimize Hizmet akdiyle çalıştırıp 4/a lı gösterebilir miyiz?
Bildiğim kadarıyla torba yasasına göre üstünlük ilkesi geçerli. Aşağıda alıntı yaptım. Değerlendirmenizi rica ederim. Teşekkürler
6111 sayılı yani kısaca torba yasa bildiğiniz üzere önemli değişliklerle Türk halkının gündeminde. Yapılan değişikliklerden biri de önceden başlayan sigortalılığın geçerli olacağı ilkesinin ortadan kaldırılmasıdır.. Yeni düzenleme gereğince, eskiden olduğu üzere, 4/c (emekli sandığı)sigortalılığı, 4/a(Ssk) sigortalılığı ile 4/b (Bağ-Kur) sigortalılığından öncelikli konumunu korumakta; sigortalının 4/a sigortalılığı ile 4/b sigortalılığı kapsamında faaliyetlerinin varlığı halinde ise 4/a sigortalılığı geçerli sayılıp 4/b sigortalılığı pasifleştirilmektedir. Bu durumda vergi mükellefi, Ltd. Şti ortağı veya A.Ş. ortağı ve Yönetim Kurulu üyesi olarak 4/b sigortalısı sayılanlar, ortak ve sahibi olmadıkları başka bir işyerinde 4/a sigortalısı olarak çalışmaya başlarlar ise 4/b sigortalılığı bu sürelerde kesintiye uğramaktadır. Hemen vurgulayalım ki, bu takdirde kendi işyerinde 4/a sigortalılığı oluşturmak mümkün değildir.

Konu başlığı ve içeriğinde Yardım/Acil/Lütfen gibi ifadeler kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: Benim için önemli. Yardımlarınız gerekli arkadaşlar

Arkadaşlar günaydın,

Dünden beri kimse cevap vermemiş. Bilen kimse yokmu?

saygılar

Ynt: 4/a sigortalılığı hk.?

Ortağı olmadığı şirkete 4/a girişi yapabilirsiniz.4/b sonlanır.

Sayın Zindan cevabınız için çok teşekkür ederim.
Konu benim için hassas olduğundan daha iyi anlamak istiyorum. Ortağı olmağı şirketimize girişini yaptığımız taktirde fiilen çalışması gerekir mi? Yani ilerde sıkıntı yaşamamamız için öneriniz vs. var mıdır?
saygılar

Fiilen çalışıp çalışmaması olayı size kalmış bir şey.
Ssk gerçek olmayan sigortalılıkları da araştırıyor, iptal ediyor.
Ancak kaçak işçi çalıştırmaktan daha iyidir.Herhangi bir sgk denetim elemanı geldiği zaman çalışanımız şuanda dışarda diyebilirsiniz, ancak ssksı olmayan işçiyi yakalayan sgk denetmenine birşey diyemezsiniz.İzahı zordur.
Uygulaması son genelge ile iyice artan bu tür fiili olmayan ssklılıkların tespitinde yukarıda izah ettiğim çözümü ile çok sıkıntı yaşandığını görmedim.Şikayet vs. haricinde tabi.

Sayın Zindan Holdingimize bağlı diğer şirketlerde ortaklığı yokmuş ama yönetim kurulu üyesiymiş. Bu durumda ne yapılması gerekir? Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

sn.Zindan, yönetim kurulu üyesinin holding bünyesinde 4/a sigortalılığına alınmasından sonra bağ-kurun sonlanacağını söylediniz. bundan eminmisiniz.
yeni 6111 sayılı kanundan sonra ssk ve bağkurun birlikte ödenebileceği ve işyerini kapatmadıktan sonra bağkurun sonlanamıyacağı aklımda kalmıştı. saygılar...

İsterse bir dilekçe ile ikisini de devam ettirebilir.Ancak 4/a girişi yapıldıysa 4/b sonlanıyor.

yanlız en son ben alo 170 e sormuştum. bağkur kesilmez ikisi birden devam eder dediler. (gerçi oradakilerinde sağlıklı bilgi verdiğini zannetmiyorum ama...)

sayın zindan, yani ortağı olmadığı ama yönetim kurulunda olduğu diğer şirketimizde ücret ödememiz halinde 4/a lı olur değil mi?

saygılar

derkal ' Alıntı:
Sayın Zindan Holdingimize bağlı diğer şirketlerde ortaklığı yokmuş ama yönetim kurulu üyesiymiş. Bu durumda ne yapılması gerekir? Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

şimdi yeniden alo 170 e sordum. bu seferde dilekçe ile bağkura bilgi verdiği takdirde bağkur sonlanır, 4/a lı olarak devam edebilir dediler. yani haklıymışsınız sn.zindan.
geçen yine alo 170 e bu durumu sorduğumu ve bağkurun işyerini kapatmadan sonlanmayacağı bilgisini verdiklerini de söylediğimde, şu an tam yetkili kişiye sordum. bu şekilde cevap verdi dedi. bilginize...

derkal ' Alıntı:
sayın zindan, yani ortağı olmadığı ama yönetim kurulunda olduğu diğer şirketimizde ücret ödememiz halinde 4/a lı olur değil mi?

saygılar

derkal ' Alıntı:

6111 ile bu yeni uygulama çıktığında şirket ortakları ibaresi vardı sanırım, ltd.aş. gibi bir ayrım yoktu.Bu durumda dediğiniz şekilde yapılabilir diye düşünüyorum.
Yönetim kurulunda olmasına rağmen ortak olunmaması yeterlidir sanırım.