fonradar

4 Aydır İhbar Ve Kıdem Tazminatımı Alamıyorum

Merhaba,

9 Mart 2012 de işten çıkarıldım. Patronum ihbar ve kıdem tazminatımı ödemediği halde bana güven diyerek hiç bir alacağım kalmamıştır evraklarımı imzalattı. (avukat bu imzanın bir hükmü olmadığı söyledi belgelemesi gerekiyor ödemeyi dedi ama emin olamadım) Birinden dokuzuna kadar olan maaş ödememi bankaya yaptılar ama geri kalan ihbar ve kıdem ödemelerimi halen yapmadılar. Telefonlarıma çıkmıyorlar iş yerine gittiğimde bu aralar sıkışığız ödeyeceğiz deyip gönderiyorlar böyle böyle 4 ay geçti.

Şimdi ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz. Dava açsam alabilir miyim?

Teşekkürler.

Ynt: 4 Aydır ihbar ve kıdem tazminatımı alamıyorum

O belgede şu kadar kıdem tazminatı, bu kadar ihbar tazminatı, şu kadar izin ücreti.... olarak toplam bu kadar aldım şekli,nde ayrıntılar varsa,
avukat eksik verilen bilgiye göre o cevabı vermiş olabilir.

Alacaklarınızı almak konusunda, iş mahkemesinde dava açmanız gerekecektir eğer işverenin ödeme yapmayacağı yönünde bir şüpheniz varsa.
Açacağınız davada doğal olarak işveren önce , ödediğine dair imzaladığınız ibra belgesini sunacaktır. O belgenin geçerliliği -ödemenin yapılıp yapılmadığının araştırılması, ıspatlanması vs derken dava süreci biraz daha uzayarak ortalama temyizle birlikte 1-3 yıl arası olacaktır.
İşverenden çek-senet vs almayı deneyin derim bir kaç ay sonrası için.

kare ' Alıntı:
9 Mart 2012 de işten çıkarıldım. Patronum ihbar ve kıdem tazminatımı ödemediği halde bana güven diyerek hiç bir alacağım kalmamıştır evraklarımı imzalattı. (avukat bu imzanın bir hükmü olmadığı söyledi belgelemesi gerekiyor ödemeyi dedi ama emin olamadım) Birinden dokuzuna kadar olan maaş ödememi bankaya yaptılar ama geri kalan ihbar ve kıdem ödemelerimi halen yapmadılar. Telefonlarıma çıkmıyorlar iş yerine gittiğimde bu aralar sıkışığız ödeyeceğiz deyip gönderiyorlar böyle böyle 4 ay geçti.
Şimdi ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz. Dava açsam alabilir miyim?
Yeterli cevaplar verilmiş.
Şayet gerçekten böylesi bir durum olmuş ise artık bu olayda işverenimizin iyi niyetli olduğu söylenemez ama çalışanımızın çok iyi niyetli olduğu açık.
Anlaşılan o ki tazminatınızı yargıya taşımadan ödemiyecekler !..
".....hiç bir alacağım kalmamıştır..."şeklinde bir kağıt hatta "ibraname"de imzalamış olsanız,alacaklarınıza(güya ödendi dediklerine)ilişkin işyeri kayıtlarının bu durumu doğrulaması gerekecek,ispatı işverene aittir.
Önce masraf olmasın derseniz tavsiyem çsgb-bölge müdürlüğüne dilekçe ile müraccat ediniz,inceleme yapılır, sonuç size ve çalıştığınız işyerine bildirilecek,olaki ödeme yaparlarsa ayrıca dava açmanıza gerek kalmaz,ama işverenin bu rapora da itiraz etme durumu olabilir,bu takdirde dava açmanız gerekecek.
Kolay gelsin.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Pazartesi günü yasal süreci başlatmaya karar verdim. İlk olarak noterden şu kadar süre içerisinde ödenmesini istiyorum gibi bir ihtarname çekmem gerekiyormuş sanırım. İlk olarak bu işlemi gerçekleştireceğim. Ödeme yapılmadığı takdirde de avukata vekalet verip dava sürecine başlayacağım.

İlk önce Noterden bir ihtarname çekmeni öneririm. Daha sonra da işkur'a şikayet et.Daha çabuk netice alacağından eminim

bayramalikubilay ' Alıntı:
İlk önce Noterden bir ihtarname çekmeni öneririm. Daha sonra da işkur'a şikayet et.Daha çabuk netice alacağından eminim

Her halükarda işveren itiraz edebilir,nihai karar mercii mahkeme olacak.

arkadaşlar yeni konu açamadım. ancak buraya yazabildim.
11 yıldır çalıştığım işyerinden çıkış verildi. ıhbar ve izin parasını hesaba katmadık. 12.000 tl ye anlaştık. aynı zamanda 17.000 tl civarında maaş alacağı var bunu da kabullendi. en geç 1-1.5 ay içinde ödeyeceğim diyerek yıllardır tanıdığımdan dolayı ve ödeyebilme gücü olduğu için ibranameyi imzaladım. ama 2,5 ay oldu sadece 2,500 tl verdi. hep şu anda yok olunca vereceğim diyerek sallıyor. artık sabır kalmadı ya kavga kan çıkacak yada yasal süreç durumumuz varsa hakkımız ne olabilir.

İmzaladığınız ibra belgesinin içeriğini bilememekle birlikte,
eğer ibra belgesinde ödemesi yapılan kalemler açıkça belirtilmemiş ve hesaplama o şekilde yapılmamışsa,
iş mahkemesinde dava açarak şansınızı deneyebilirsiniz.
( Çıkacak kanı alıp değerlendirmeyecekseniz, size faydasından çok zararı olacaktır)

12.000 tl belirtilmisti ama borclar kanunu 6098 sayılı kanun 420 maddesi İbranamenin geçersiz olduğu ve bankadan ödenmiş olmasi şartı var galiba

12.000 tl belirtilmisti ama borclar kanunu 6098 sayılı kanun 420 maddesi İbranamenin geçersiz olduğu ve bankadan ödenmiş olmasi şartı var galiba
BU noktadan sonra muhasebecilerin size bir faydası dokunmaz. En kısa sürede bir avukatla anlaşarak işinizi lütfen hukuk düzeni içerisinde halletmeye çalışın.

Sn.keremcem beye katılıyorum,anlaşılan o ki,dava acmanız gerekecek, ibranamenin gecerli olabilmesi için şirket kayıtlarının bunu doğrulaması gerekir ki şu an bu mümkün değil,kaldı ki ibranamenin ne zaman verildiği de önemli yani siz işten ayrıldıktan 1 ay sonra verilmiş olması gerekir.
Tavsiyem avukat arkadaş ile görüşüp önce noterden ihtarname göndermeniz,ödemezler ise dava açmanızdır.

Işten 28 Mayıs da çıkış verildi ve o gün imzaladim. 1-1.5 ay içinde tamamını kapatacagim demisti

merhaba arkadaşlar ben yaklaşık 1 bucuk ay önce işten cıkarıldım ve hic birşeye imza atmadım 2 yıla yakın calıştım ve benim tazminatım ve ihbar ı vermediler zaten cıkarkende vermeyecem dedi bana bende calışma bölge müdürlügüne şikayet ettim bana yazı geldi ( ibrazlar incelenmiştir ve hic bir alacagınız bulunmamaktadır ) diye yazmışlar ve calışma bölge müdürlügü sebebini söylenmiyor ibraz neyi gösterdi hic birşeye imza atmadım ve tazminatımı alamadım diyorum o yazı gelidiyse bizimle işiniz bitmiştir diyorlar ne yapmalıyım avukatla konuştum şahit iştiyor calıştıgım yerden o calışanıda rikse atamam sizce ne yapmalıyım arkadaşlar yardımıcı olursanız sevinirim

TEŞEKKÜRLER