fonradar

4 Aylık E-Bildirge Düzeltmenin Cezası Nedir ?

Rietveld

Tanınmış Üye
Arkadaşlar bir mükellefimizin yanında asgari ücretle çalışan bir işçi vardı.Bu kişinin şubat ayında sgk'dan çıkışı olmamasına rağmen yanlışlıkla kullanılan muhasebe programına çıkış tarihi girilmiş.Bu yüzden şubat , mart , nisan ve mayıs aylarında bu kişi görünmüyor e-bildirgede.SGK'dan çıkış bildirgesi yok sadece programa çıkış tarihi girildiği için e-bildirgede gözükmüyor.Kişinin sigortalılığı devam ediyor.

Bu nedenle bu 4 ay ile ilgili elden düzeltme vericez.Ne kadar ceza ile karşılaşırız acaba ?

Ynt: 4 Aylık E-Bildirge Düzeltmenin Cezası Nedir ?

elden duzeltme degilde ek bildirge diyebiliriz.

Oncelikle 4 aylik ek aphb doldurup dilekce ekinde kuruma teslim ediyorsunuz. Tahakkuklarinizin ayrintisi ise; her icin primler, gecikme faizleri son olarak cezasi ise asgari ucretin 1/8 tutarinda kesilecektir.

Sunu hatirlatmakta fayda var ki; bu islemleri yapmadan once haziran bildirgesi onaylamaniz yarariniza. Sisteme borc yuklenmeden indirimlerden yararlanabilmeniz acisindan

Teşekkür ederim sayın NISANLI.Dediklerinizi dikkate alıcam.

Acaba çıkış tarihi şubat ayının sonu mu? Eğer öyle ise İPTAL(Tüm personelleri) ve ASIL(Tüm personelleri) Bildirge tekrardan düzenleyin ve kuruma verin dilekçe ile Şubat ayına İPC Cezası kesilmemesi gerekir diye biliyorum.(Bize bazen sigortadan yazı geliyor bu durumlarla ilgili İPTAL ve ASIL Yaptığımızda her hangi bir İPC uygulanmıyor.Ama siz kendiniz düzenlediğiniz için gelir mi tam emin değilim bunu gittiginizde sormanızda fayda var)

Çalışan 1 kişi olduğu ve hiç bildirim yapılmadığı için ek değil asıl bildirim olur. 1 kişi olduğu içinde her ay için 159,30 ipc kesilecektir. Ayrıca %5 indiriminiz de bu aylar için ölmüş oldu. Şubat ayında çıkış tarihini düzelteceğiniz ek bildirim için ise gün ve kazançda değişiklik olmadığı için ipc kesilmez.

Yazdıklarınıza göre 1 kişi çalışıyor anladım ve şubat ayıda eksik bildirim olduğu için sadece şubat ayına ek diğer 3 aya asıl bildirim vermelisiniz. İPC de 3*159,30 = 477,90+ 99,56 = 577,46 olur bunuda 15 gün içinde öderseniz 433,10 TL ile kurtarırsınız.

Ben ise yazdıkların 1 kişi haricinde başkalarınında var olduğunu anladım