fonradar

4/B Evlilik Sebebiyle Tazminat ve Evlilik Ödeneği (yetimler için)

iyi günler
2 farklı türde sorum var. yardımcı olursanız sevinirim ve yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim.
ilk sorum , eşimle 6 mayısta nikah kıydık. kendisi 9eylül üni. de 4/B kadrolu sözleşmeli memur olarak 22 aydır çalışmakta. fakat iş yerinde yaklaşık 7 senedir çalısıyor. ilk 2.5 sene dışarıdan şirket elemanı olarak sonraki 2.5 sene de döner sermayeye bağlı olarak ve şu an da yaklasık 2 senedir 4/b kadrolu olarak calısmakta. evlenmemiz sebebiyle yanıma gelmesini istiyorum fakat tayin hakkı olmadığı için işten cıkması gerekiyor. kıdem tazminatı alabilir miyiz?
not1:ben ögretmenim ve normalde onun yanına tayinle gidebilirim.
not2: 4/b sözleşmeli memur kadroda çalışanların 2 seneyi tamamlamadan tazminat haklarının olmadıgını da okumuştum bir yerden.

soru2: eşim evlenmeden önce yetim aylığı (emekli sandığından) alıyordu. evlenince evlenme yardımı için başvurduk ve bize 12 aylık tutarında para verdiler. fakat 1 ekimde çıkan sosyal güvenlik reformuna göre 24 aylık para almamız gerekiyordu. 24 aylı almamız gerektiği doğru mu ? doğruysa ne yapmamız gerekiyor?

Ynt: 4/B evlilik sebebiyle tazminat ve evlilik ödeneği (yetimler için)

Merhaba;

Cevap 1 - 4/B'li personel çakılı olarak adlandırılmaktadır. Bir başka deyişle, hali hazırlardaki uygulamada bu personel nakil hakkına sahip değildir. Dolayısıyla eşinizin çıkışı (eş nedeniyle) kıdem tazminatına hak kazanamamaktadır.

Cevap 2 - 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu'nun 37. maddesi ile;
Evlenmeleri nedeniyle, gelir ve aylıklarının kesilmesi gereken kız çocuklarına evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık ve gelirlerinin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödeneceği hükme bağlanmıştır.
Bu doğrultuda evlenme yardımı (ikramiyesi) başvurusunu yaptığınız yere durumu izah ederek, tekrar başvuruda bulunabilirsiniz.

Kolaygelsin

Ynt: 4/B evlilik sebebiyle tazminat ve evlilik ödeneği (yetimler için)

1eki08 den önce yetim aylığı almaya hak kazanmış olan eşiniz 1 ekim 2008 den önce geçerli miktarlar üzerinden evlilik yardımı alabilecektir.

Ynt: 4/B Evlilik Sebebiyle Tazminat ve Evlilik Ödeneği (yetimler için)

Merhaba;

Evlenme yardımı, sizin 6 mayıs diye verdiğiniz evlenme tarihi, 2009 yılı olarak alındığından dolayısıyla yeni sgk kanunu üzerinden cevaplanmıştır.

Kolaygelsin