4447 sayılı Kanunun 50 nci maddesinin 5. fık. öngörülen sigorta prim teşviki hk

Üyelik
18 Eyl 2008
Mesajlar
1
4447 sayılı Kanunun 50 nci maddesinin 5. fık. öngörülen sigorta prim teşviki hk

Üstatlar;

Başlıkta belirttiğim konu hakkında SGK nın 04.12.2009 tarihili 2009-149 no lu genelgesini okuduktan sonra oluşan fikir karışıklığı için sizlerin değerli görüş ve yanıtlarına ihtiyaç duymaktayım.

Biz 2010 yılı Ocak ayının ilk yarısında Şahıs şirketi statüsünde bir aile şirketi kuracağız bu şirkette çalışan olarak ben görüneceğim.
18 yaş üzeri ve kadın olduğum için prim teşviğinden yararlanma hakkımız olduğunu düşünürken yaptığım araştırma sonucunda bu genelgeye ulaştım ve okudum ve gerçekten kafamız karıştı.
Şimdi, sizlere sorum şudur.
en son SSK lı olarak çalıştığım işyerinden 19.12.2007 tarihinde istifa ederek ayrıldım istifa ettiğim için de işsizlik ödeneğinden faydalanmak gibi bir hakkım olmadı, 2007 yılına ait 169 gün prim ödemem işveren tarafından gerçekleştirilmiş durumda 2005 ve 2006 yıllarına ait de toplam 643 gün prim ödemem bulunmakta.

Şimdi kuracağımız şirkette çalışan olarak işe başlamam durumunda işveren bu yasa gereği 18 yaş üzeri kadın olduğum için prim teşviğinden faydalanabilir mi?
Sizler bu tip durumlarla karşılatınız mı karşılaştıysanız uygulama nasıl işliyor- işleyecek?

Arka arkaya yapılan bu sessiz sedasız değişiklikler oldukça kafa karıştırıcı bir hal alıyor.


Şimdiden soruma cevap verecek tüm üstatlara cevapları için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Aslı İnce
 
Üyelik
19 Ocak 2007
Mesajlar
184
Ynt: 4447 sayılı Kanunun 50 nci maddesinin 5. fık. öngörülen sigorta prim teşviki hk

Merhaba,

SGK 2009/52 sayılı Genelgesine göre, teşvikten yararlanırsınız.(5 yıl süreyle 4447 sayılı kanun 7.maddesinde öngörülen teşvik )
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4447 sayılı Kanunun geçici 7 nci maddesinin birinci fıkrasında 5838 sayılı Kanunla yapılan bu değişiklik sonucunda, anılan maddede öngörülen işveren hissesi sigorta prim teşvikinden yararlanılabilmesine ilişkin, kapsama giren sigortalıların;
- 2008/Ocak ila 2008/Haziran aylarına ilişkin Kuruma verilen aylık prim ve hizmet
belgelerinde kayıtlı olmaması şartı, 2008/Ocak ila 2008/Haziran aylarına veya 2008/Aralık ve
2009/Ocak aylarına ilişkin Kuruma verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı olmaması
şeklinde,
- 1/7/2008 ila 30/6/2009 tarihleri arasında işe alınmış olması şartı ise, 1/7/2008 ila
30/6/2010 tarihleri arasında işe alınmış olması şeklinde,
değiştirilmiş bulunmaktadır.
Buna göre, anılan maddede öngörülen işveren hissesi sigorta prim teşvikinden
yararlanılabilmesi için,
Sigortalı yönünden;
- İşe giriş tarihi itibariyle; erkek ise 18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük, kadın ise 18
yaşından büyük olması,
- 2008/Ocak ila 2008/Haziran veya 2008/Aralık ve 2009/Ocak aylarına ilişkin Kuruma
verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı olmaması,
- 1/7/2008 (dahil) ila 30/6/2010 (dahil) tarihleri arasında işe alınması,
 
Üst