fonradar

4447 Sayılı Kanunun Geçici 9.Maddesinde Öngörülen İşv.His.Sig.Prm.Teşviki.?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
GENELGE

Yukarıdaki genelgeyi okudum.
Bir kaç şart var.
a) Sigortalının 18.08.2009 ila 31.12.2009 tarihleri arasında işe alınmış olması;

b) İşe giriş tarihinden önceki üç aylık dönemde SGK'ya verilen APHB (aylık prim ve hizmet belgeleri)nde kayıtlı olmaması;

c) Fiilen çalışması gerekmektedir.

gibi.

Ancak birde bu çalışacak kişilerin 18-29 yaş aralığında olması gerekir dediler sskdan.

Tebliğde yazmıyor.Bunu nasıl bağlantılandırdılar.
Eski tebliğe atıfta yapılmıştır diyor, ama ben bulamadım.

Bilgisi olan varmı arkadaşlar.

Ynt: 4447 Sayılı Kanunun Geçici 9.Maddesinde Öngörülen İşv.His.Sig.Prm.Teşviki.?

bence sizin sgk müdürlüğündekiler yanlış biliyor. ben 29 yaş üzerini müracat ettim, özelliklede sordum, 18-29 yaş arası olması lazımmı diye, yok dediler burda yaşın önemi yok. zaten tebliğdede yaşla ilgili birşey göremedim.

Ynt: 4447 Sayılı Kanunun Geçici 9.Maddesinde Öngörülen İşv.His.Sig.Prm.Teşviki.?

atıfta bulunduklarını söyledikleri genelde olabilir mi???
ben 2 işyerinde bu teşvikten yararlanıyorum, yaş sınırı var o yüzden aşağıya ekliyorum elimdeki veriyi...
Geçici 7. madde ama ???

25.03.2009 tarihli
Konu : 18-29 yaş aralığında olan erkek ve 18 yaşından büyük kadın
sigortalılardan yeni işe alınanlara ilişkin işveren hissesi sigorta prim teşviki.

G E N E L G E
2009 ? 52

4447 sayılı Kanunun geçici 7 nci maddesinin birinci fıkrasında 5838 sayılı Kanunla yapılan
bu değişiklik sonucunda, anılan maddede öngörülen işveren hissesi sigorta prim teşvikinden
yararlanılabilmesine ilişkin, kapsama giren sigortalıların;
- 2008/Ocak ila 2008/Haziran aylarına ilişkin Kuruma verilen aylık prim ve hizmet
belgelerinde kayıtlı olmaması şartı, 2008/Ocak ila 2008/Haziran aylarına veya 2008/Aralık ve
2009/Ocak aylarına ilişkin Kuruma verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı olmaması
şeklinde,
- 1/7/2008 ila 30/6/2009 tarihleri arasında işe alınmış olması şartı ise, 1/7/2008 ila
30/6/2010 tarihleri arasında işe alınmış olması şeklinde,
değiştirilmiş bulunmaktadır.
Buna göre, anılan maddede öngörülen işveren hissesi sigorta prim teşvikinden
yararlanılabilmesi için,
Sigortalı yönünden;

- İşe giriş tarihi itibariyle; erkek ise 18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük, kadın ise 18
yaşından büyük olması,

- 2008/Ocak ila 2008/Haziran veya 2008/Aralık ve 2009/Ocak aylarına ilişkin Kuruma
verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı olmaması,
- 1/7/2008 (dahil) ila 30/6/2010 (dahil) tarihleri arasında işe alınması,
- Fiilen çalışması,

Tamam.Bu genelde yaş sınır vardı.2009-113 Sayılı Genelgede ise ne yaş sınırı var, nede bu genelgeye bir atıf yapan madde, cümle görmedim.

Uygulamada 2009-113 sayılı genelgedeki teşvikten yararlananlar varmı.? ve varsa yaş sınırına bakıldımı sizin işçilerinizde.?

Teşekkürler.
Kolay gelsin.

4447'den yararlanarak personel alımı yapıldığında kuruma bilgi vermek gerekiyor mu?

evremm ' Alıntı:
4447'den yararlanarak personel alımı yapıldığında kuruma bilgi vermek gerekiyor mu?

18-29 yaş aralığında olan erkek ve 18 yaşından büyük kadın sigortalılardan yeni işe alınanlara ilişkin işveren hissesi sigorta prim teşviki için:
Kanun satırının e-bildirgede açılması için ilk kez yararlanmaya başlandığında aktivasyon için gerekiyor. Bağlı olduğumuz Sgk müdürlüğü sonrakiler için gerek yok dedi ama ben yine de her yararlanacak personel için bildirim yapıyorum.Ne olur ne olmaz diye.

4447 den bahsederken ilgili teşvik maddesini yazarsak daha doğru yanıtlar alırız diye düşünüyorum; malum, yasa teşvik yasası olma yolunda hızla ilerliyor.

evremm ' Alıntı:

Konu : 4447 sayılı Kanunun geçici 9 uncu maddesinde öngörülen isveren hissesi sigorta primi tevsiki

4- Tesvikten Yararlanmak Amacıyla Yapılacak Olan Basvurunun Sekli

4447 sayılı Kanunun geçici 9 uncu maddesinde öngörülen tesvikten faydalanılabilmesi için, isverenlerin, anılan maddede öngörülen niteliklere sahip sigortalıların ise alındığına ve isyeri yönünden gerekli sartların tasındığına iliskin dilekçe ile birlikte isyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne/Sosyal Güvenlik Merkezine müracaat etmeleri gerekmektedir.
Yapılan müracaatlar üzerine sözkonusu dilekçeler Sigorta Primleri Servisine intikal ettirilecek ve Sigorta Primleri Servisince uygun görülmesi halinde kapsama giren sigortalılara iliskin aylık prim ve hizmet belgelerinin 5921 sayılı Kanun numarası seçilmek suretiyle gönderilebilmesi amacıyla sistem üzerinde gerekli kodlamanın yapılması için dilekçe supervizöre intikal ettirilecektir. Supervizör tarafından sistem üzerinde gerekli kodlama yapıldıktan sonra, bahse konu dilekçeler, isyeri dosyasında muhafaza edilmek üzere Sigorta Primleri Servisine gönderilecektir.

Ogün Güneş ' Alıntı:
4447 den bahsederken ilgili teşvik maddesini yazarsak daha doğru yanıtlar alırız diye düşünüyorum; malum, yasa teşvik yasası olma yolunda hızla ilerliyor.

Ogün Güneş ' Alıntı:
evremm ' Alıntı:

Konu : 4447 sayılı Kanunun geçici 9 uncu maddesinde öngörülen isveren hissesi sigorta primi tevsiki

4- Tesvikten Yararlanmak Amacıyla Yapılacak Olan Basvurunun Sekli

4447 sayılı Kanunun geçici 9 uncu maddesinde öngörülen tesvikten faydalanılabilmesi için, isverenlerin, anılan maddede öngörülen niteliklere sahip sigortalıların ise alındığına ve isyeri yönünden gerekli sartların tasındığına iliskin dilekçe ile birlikte isyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne/Sosyal Güvenlik Merkezine müracaat etmeleri gerekmektedir.
Yapılan müracaatlar üzerine sözkonusu dilekçeler Sigorta Primleri Servisine intikal ettirilecek ve Sigorta Primleri Servisince uygun görülmesi halinde kapsama giren sigortalılara iliskin aylık prim ve hizmet belgelerinin 5921 sayılı Kanun numarası seçilmek suretiyle gönderilebilmesi amacıyla sistem üzerinde gerekli kodlamanın yapılması için dilekçe supervizöre intikal ettirilecektir. Supervizör tarafından sistem üzerinde gerekli kodlama yapıldıktan sonra, bahse konu dilekçeler, isyeri dosyasında muhafaza edilmek üzere Sigorta Primleri Servisine gönderilecektir.

+1

-YAŞ SINIRI YOKTUR çünkü şartlar aşağıda bu şartlarda yaş sınırı yoktur

a) Sigortalının 18.08.2009 ila 31.12.2009 tarihleri arasında işe alınmış olması;

b) İşe giriş tarihinden önceki üç aylık dönemde SGK'ya verilen APHB (aylık prim ve hizmet belgeleri)nde kayıtlı olmaması;

c) Fiilen çalışması gerekmektedir.

Selamlar,

Teşvikten yararlanırken önce işe giriş'i yapıp dilekçe ekinde bildirmemiz mi gerekiyor? Yoksa önce dilekçe ile başvurup ilgili memur "kod" u girdikten/açtıktan sonra mı işe giriş'i yapmamız gerekiyor?

Henüz müracat yapmadım, evrakları hazırlıyorum, ancak (sanırım);
İlk müracatta, kodun açılması için verilen dilekçe ekinde, o anki mevcut yararlancak işçilerin bilgileri verilecek, (işe giriş bildirgesi olabilir).
Daha sonraki giren işçiler için böyle birşeye tekrar gerek olmadığını düşünüyorum.

sayın holden17 siz girişinizi normal olarak yapacaksınız. teşvikle alakası yok. daha sonra dilekçe ile başvurup kodu açtırarak aylık prim ve hizmet bildirgesini göndereceksiniz.

Teşekkür ederim.

peki hali hazırdaki %5 teşvikten yararlanan işverenler, bu yeni alınacak işçileri %5 teşvik kapsamına sokmamak kaydıyla yeni teşvikten faydalanabilirler mi ???

ZATEN bir işçi için sadece 1 teşvik uygulanabilir
ya %5 yada bu teşvik yada başka teşvik

ayrıca sormak istediğim
benim anladığım kadarı ile bu teşvik ile ilgili (son üç ay çalışmayan işçi)
SGDP liler içinde geçerli olduğunu anladım çünkü olmaz diye bir ibare yoktur
Teşekkürler

Genelge 2009 - 113

4447 sayılı Kanunun geçici 9 uncu maddesinde öngörülen
isveren hissesi sigorta primi tesviki
.
.
.

9- 4447 sayılı Kanunun Geçici 9 uncu Maddesinde Öngörülen Sigorta Primi
İsveren Hissesi Tesviki Kapsamına Girmeyen İsyerleri, İsveren ve Sigortalılar
.
.
.
Diğer taraftan, sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalısanlardan, yurt dısında
çalısan sigortalılardan, aday çırak, çırak ve öğrencilerden dolayı, 4447 sayılı Kanunun geçici
9 uncu maddesinde öngörülen tesvikten yararlanılması mümkün bulunmamaktadır.

teşekkürler

Zaten bir işçi için sadece bir teşvikten yararlanabilirsiniz.

evet, şartları uyanları bu teşvikten yararlandırıp, uymayanlarıda %5 lik teşvikten faydalandırabilirsiniz.