fonradar

4447 Sayılı Yasa Geçici 10. Md Luca Ve E- Bildirgeden Kaydı

canan_ieu

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar merhaba;
İlk defa 6111 teşvikinden faydalanarak işçi girişi yapacağım. Yardımlarınızı rica ediyorum.
1- Önce lucadan personel kartı girişi yaptım. Kanun nu 6111 seçtim. gerekli şartları doldurdum 30 ay teşvik verdi. kaydettim doğru mu ?
2- E-SGK dan normal işçi girişi yaptım kanun no falan seçmedim bir yerden.
3- E-BİLDİRGE sayfasında 4447. md ile işçi girişi diyor. Oraya tıkladım ama herhangi bir kutucuk aktif değil. N ezaman aktif hale geliyor ? Yanlış bişey mi yaptım da açılmadı fdiye tereddüte düştüm.
4- SGK ya elden dilekçe verecekmiyim bu kişi için teşvikten yararlandım gibi ?
5- Birde hamilelik süresince raporlu olduğunda işçi, hizmet listesinde istirahat gözükecek, tahakkuk fişinde yine de onun adına sgk priimi ödenecek mi ?
6- hamilelikte raporlu olunan aylarda teşvik süresinden sayılıyor mu ?

Teşekkürler.

1-Yaptığınız işlem doğru.Normalde 24 ay oluyor eğer İŞKUR'a kayıtlı işçi falansa 6 ay daha ekleniyor 30 ay oluyor.Zaten e-bildirgeden girip kaydını yaparken orada da söyleyecek size kaç ay yararlanabileceğini.
2-Evet normal giriş yapıyorsunuz farklı bir işlem yok.
3-Orada zaten yazması gerekiyor ama görmediniz sanırım.23 Temmuz'dan sonra aktif hale gelir "incele" butonu.
4-Dilekçe verilmiyor.
5-İstirahatli olduğu zamanlarda kişi bildirgede gözükecek isim olarak ama gün olarak 0 gözükecek.Yani prim ödemeyeceksiniz istirahatli olduğu günler için.
6-Evet sayılıyor.

1-Yaptığınız işlem doğru.Normalde 24 ay oluyor eğer İŞKUR'a kayıtlı işçi falansa 6 ay daha ekleniyor 30 ay oluyor.Zaten e-bildirgeden girip kaydını yaparken orada da söyleyecek size kaç ay yararlanabileceğini.
2-Evet normal giriş yapıyorsunuz farklı bir işlem yok.
3-Orada zaten yazması gerekiyor ama görmediniz sanırım.23 Temmuz'dan sonra aktif hale gelir "incele" butonu.
4-Dilekçe verilmiyor.
5-İstirahatli olduğu zamanlarda kişi bildirgede gözükecek isim olarak ama gün olarak 0 gözükecek.Yani prim ödemeyeceksiniz istirahatli olduğu günler için.
6-Evet sayılıyor.

Sgk nın sayfasına giriş yaptım tekrardan. Cari ay içinde girişi yapıldıuysa 23,07,2014 ten sonra incele butonu aktif hale gelecektir yazıyor. Ben o zaman haziran bildirgesinde normal var olan işçilerin girişini yapıcam sonra ağustos ayında temmuzu verirken 4447 geçici 10. md linkine tıklayıp teşvik süresi hesaplatıcam değil mi ?

Bu arada bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim.