fonradar

480 hesap

NİSANK

Katkı Sunan Üye
merhaba,

480 hesabın işleyişi şöyle ki bir durumda mümkün müdür?

hayvancılık işletmesi,süt inekçiliği yapıyor, işletmedeki inekler buzağıladı ve buzağıların emsal bedelden aktifleştirilmesi,

258-02 dişi danalar 0-15 ay
258-02 tr....numaralı buzağı 2.500 b

480 gel.yıllara ait gel
480-01 buzağılama gel.
480-02 tr...numaralı buzağı 2500 a

Ynt: 480 hesap

Merhaba,

Hayvancılık işletmelerinde buzağılar, doğduğu gün değil doğmadan önce maliyetlendirilmeye başlanmalıdır.

Şöyleki;

İnek doğumuna iki ay kala kadar kuruya çekilir. Bu dönemde süt alımı durur, bu andan itibaren sadece süt veren ineklerden farklı yem verilmeye başlanır, İşte bu yemler 258 hesap altında ineğin kulak numarası referans verilerek açılacak bir alt hesapta toplanarak buzağımaliyeti oluşturulmaya başlanır.

Buzağı doğduğunda canlı ise hesap kodu buzağının kulak numarasıyla değiştirilir. Ölü doğmuşsa gider hesaplarına intikal ettirilir,

Saygılarımla,

sayın uzman, biliyorum konuyla ilgili daha önceki yazılarınızı da okudum ancak işletmede buzağı maliyetlerini oluşturacak hesaplar daha önce olması gerektiği gibi çalışmadığı için bu sene buzağı maliyetini sizin daha önce bahsettiğiniz şekilde oluşturamıyoruz.tşk.

Merhaba,

Yılbaşı itibariyle çok rahat geçebilirsiniz, ben üç işletmeyi yılbaşı devrilerinde düzenleme yaparak çevirdim daha önce.

Bakınız yeni türk ticaret kanunuyla gelecek olan TMS/TFRS çerçevesinde şu anda yaptığınız sistemde muhasebe zaten yapamazsınız.

Bakınız şu sorduğunuz soru bile tıkanmanız nedeniyle yaptığınız zorlama bir kayıttır. Sizde yanlış olduğunuzu bilerek sorduğunuz zaten soruş şeklinizden belli.

Yanlışda ısrarcı olmayın, önerim budur.

Takıldığnız noktalarda yardım etmekten zevk duyarım.

Saygılarımla,

yanlış anlaşıldım sanırım.yanlışta ısrarcı değilim aksine doğru yolu bulmaya çalışıyorum.ilgili hesaplarn kullanımına 2010 itibariyle zaten geçtiyorum şu anda hesapların virmanlarıyla uğraşıyorum.(daha önce sorduğum tüm sorulara bakarsanız doğruyu öğrenmek adına harcadığım emeği görebilirsiniz :) ) anlatmaya çalıştığım şey şu; sizin de daha önceki yazılarınızda bahsettiğiniz şekilde,düvelerin, ineklerin (biz düve olarak satın aldık 258, sonra süt vermeye başladılar 256) ilgili hesaplara kaydını yaptım.(daha önce hepsi 154 hesapta öylece duruyorlardı) ancak maliyet hesapları bir buzağının maliyetini oluşturacak şekilde çalışmamış.dolayısyla bu sene işletmede doğan bir buzağının kendi maliyetini oluşturması mümkün değil.buna bir çözüm bulmam gerekiyor.böyle bir durumda ne yapardınız yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba,

Ne yapardım; gebe inek veya düve doğumuna 15 gğn kala revire ayrılıyor ya (Atak Dönem); o dönemde verilen yem ve amortismanları buzağı maliyeti olarak oluştururdurm.

Ancak ocağın ilk on beş günlük süre içerisinde doğan buzağılar için başka çare yok yapılacak kayıt;

258. tr............ 500

649 500
saygılarımla,

sayın uzman,

2010'da ise, doğumuna 15 gün kalan gebe düvenin yediği yemleri varsa diğer maliyetleri kendine ait 258 hesabın altında izliyeceğim.
buzağı doğduktan sonra bu maliyet hesaplarını buzağının kulak numarasıyla değiştiorum??? ( dişi ise 258,erkek ise 150 değil mi? )

yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Merhaba,

Şimdi
258.06 Gebe Düveler
258.06.tr0000001 numaralı düve hamile ve doğumuna 15 gün kalmış revire alınmış atak dönem yemi verilmeye başlanmış, hemen şöyle bir hesap açmalısınız;

258.09 Biyolojik Dönüşüm
258.09.tr0000001_YD
Burada YD yeni doğan anlamında kullanılıyor; Bu dönemde yediği yemler ve diğer maliyetyler bu hesaba atılacak;

Buzağı doğdu tr0000008 kulak numarası verildi

Erkek ise

--------------------- / ------------------------------------
151.01 Olgunlaşmamış Tüketilebilir Canlı Varlıklar
151.01.tr0000008 xxxxx

258.09.tr0000001_YD xxxxxxx
--------------------- / -------------------------------------

Dişi ise
--------------------------/ -------------------------------
258.01 Olgunlaşmamış Taşıyıcı Canlı Varlıklar
258.01.tr000000008 xxxxx

258.09.tr0000001_YD xxxx
--------------------------- / ---------------------------

Saygılarımla,

merhaba, bir sorum var.2010 buzağı maliyetleini oluşturacak şeklide hesapları düzenliyorum, kurudaki gebe hayvanlara verilen yem, alış faturasıyla tek kalemde geliyor.

gebe inek yemi faturada 600,00 tl.kuruda 10 adet inek var.

bölüşümü nasıl yaparım? tşk.