fonradar

4a 4b ve 4c birleştirilemez mi?

hamdilevent

Katkı Sunan Üye
4a 4b ve 4c birleştirilemez mi?kişi kendi adına da çalışsa kamuda da çalışsa ya da iş akdi ile de çalışsa tek bir prim oranına tabi olup primi o şekilde hesaplansa olmaz mı?olmaz ise neden olmaz?her işçi kendi primini kendi yatırsa ve işverenin üzerindeki prim kesme sorumluluğu %1 ya da 2'ye indirilse işçiye brüt ücretin nerdeyse tamamı ödense hem ekonomiye katkısı daha fazla olmaz mı?kayıtdışı ile mücadelede daha etkili olmaz mı? ::)

Ynt: 4a 4b ve 4c birleştirilemez mi?

Olmaz. Alınacak prim ve oranlarının eşitlenmesi için daha çok fırın ekmek tüketilmesi gerekir. Kendi primini kendin öde ise hiç olmaz. Prim ödeme oranı çok daha aşağılara gelir. Çünkü miletimizin kafasında "nasıl olsa af çıkar" lafı iyice kazındı.

yani bizim memlekette en iyi çözüm çözümsüzlükmüdür? ;D ;D ;D

özellikle şu soru üzerinde duralım.

olmaz ise neden olmaz?

İşin içinde rant var. O nedenle olmaz.

Olmazzzz.. kimse elinde olan nakiti harcamak varken sigortayla falan uğraşmaz. oturur bir güzel afiyetle yer , ondan sonra devlet nasıl olsa yardım eder. eee alıştık nasıl olsa ekmek elden su gölden yaşamaya... ben 6 senedir çalışıyorum , daha yolun başındayım , ama şu devlete ödediğim parayı özel sigortaya ödesem zengin olurdum... :p