4a, 4b Ve Kısmi Süreli Çalışma İle İlgili

emansur

Tanınmış Üye
İlk olarak 4a lı sigortalılığı 20.07.2011 tarihinde farklı bir işyerinde başlayan, 27.08.2011 tarihinde de bizim işyerimiz de 4a lı ve kısmi süreli olarak devam eden kişi 08.02.2012 tarihinde işyeri açmak suretiyle 4b li olmuş. Bu kişinin durumu hakkında görüşleriniz nelerdir ne yapılması gerekir...

4/A, 4/B çakışmalarında 4/A nın 4/B ye üstünlüğü gereğince 4/B li olmak zorunda olmuyor. Ne zaman 4/A sı sonlanırsa o zaman 4/B ye geçme zorunluluğu başlıyor. 4/A nın kısmi süreli oluşu tahminimce birşeyi değiştirmese gerek. Ay içinde eksik günleri için GSS prim borcu çıkar.

Hatta şimdi netten araştırırken Türkiye Gazetesi, Şerif AKCAN ın konuya ilişkin bir makalesini de buldum. Aşağıya iliştiriyorum.

4/B KAPSAMINDA SİGORTALI İKEN KISMİ SÜREYLE ÇALIŞMAK
5510 Sayılı Kanuna göre, 4/b kapsamında sigortalı sayılanların aynı zamanda bir başka iş yerinde iş sözleşmesiyle çalışması halinde 4/b kapsamındaki sigortalılığı durdurulmakta, kişi işten ayrılmadığı sürece yeniden 4/b kapsamında sigortalı sayılmamaktadır. Bu uygulama kısmi süreli iş sözleşmesiyle çalışanlar için de geçerlidir. Vergi mükellefiyeti ya da şirket ortağı olması nedeniyle daha önce 4/b kapsamında (Bağ-Kur) sigortalı iken aynı zamanda kısmi süreli olarak 4/a kapsamında (SSK) sigortalı olarak çalışanların 4/b kapsamındaki sigortalılığı sonlandırılmakta ve kişiye üç seçenek sunulmaktadır.

SİGORTALININ ÜÇ SEÇENEĞİ VAR, İYİ DÜŞÜNMEK GEREKİR
5510 sayılı Reform Kanununun sigortalıya sunduğu bu seçenekler;
1- Kısmi süreli iş sözleşmesiyle 4/a kapsamında sigortalı olarak çalıştığın için?4/b?kapsamındaki?sigortalılığın sona?erdi. Dilersen?30?günden?eksik kalan?süreleri?ilerleyen?günlerde?30 güne tamamlamak üzere borçlan. Bu yöntemi seçersen borçlandığının süreler 4/a kapsamında sigortalılık sayılır.
2- Kısmi süreli iş sözleşmesiyle 4/a kapsamında sigortalı olarak çalıştığın için 4/b kapsamındaki sigortalılığın sona erdi. İstersen bu dönemlerdeki 30 günden eksik kalan süreleri isteğe bağlı sigortalı olmak yöntemiyle 30 güne tamamla. Bu yöntemi seçersen 30 günden eksik kalan süreler için ödeyeceğin isteğe bağlı sigorta primleri 4/a kapsamında sigortalılık sayılır.
3- Kısmi süreli iş sözleşmesiyle 4/a kapsamında sigortalı olarak çalıştığın için 4/b kapsamındaki sigortalılığın sona erdi. İstersen bu dönemlerde aynı zamanda 30 gün üzerinden 4/b kapsamından sigortalılık primi öde. Bu yöntemi seçersen emekliliğe esas prim günlerin 4/a kapsamından bildirilen günlerdir. Burada bir ayrıntıyı paylaşmak istiyorum. Her ne kadar 4/b kapsamında prim ödense de bu kapsamdaki primi ödenen günler emeklilik açısından dikkate alınmaz ancak prime esas kazançlar dikkate alınır. Üstelik ödenecek bu primler 30 gün üzerinden alınır.
Vergi mükellefiyeti ya da şirket ortağı olması nedeniyle daha önce 4/b kapsamında sigortalı iken aynı zamanda kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışmaya başlayanlara tavsiyem var. Bunların güne ihtiyaçları varsa 1. ya da 2. yöntemi seçmelerini, yeterli günleri olmakla birlikte prime esas kazacı yüksek tutarak emekli maaşını yüksekten bağlatmayı düşünüyorlarsa 3. yöntemi seçmelerini öneririm.

20.11.2011

Teşekkür ederim sayın miller57 paylaştığınız içeriğe benzer mali çözüm eylül ekim 2011 sayısındaki makaleyi inceledim yalnız ne yapılması gerektiğine dair bir sonuç çıkaramadım kişi 4b liliğin devam etmesini istiyor zaten primlerini de ödemiş/ödüyor, bizdeki çalışması sona erdi çıkışı yapılacak bağkur primlerini düzenli olarak ödediği halde gss prim borcu çıkarmı, çıkarsa nasıl bir yol izlemek gerekir...

Kısmi süreli 4/A lı iken eksik günleri için GSS borcu çıkar ama sizin örneğinizde ki gibi 4/B li olarakta primlerini düzenli olarak ödemişse GSS borcu çıkmaz. Çıksa bile dilekçeyle başvurduğunuzda sildirirsiniz. BağKur ödeme dekontları falanda elinizdedir onlarda yanınızda bulunursa daha iyi olur diye düşünüyorum.