fonradar

4b li Bir Çalışan Olarak Şahıs Şirketi Kurmak İstiyorum !!

Değerli arkadaşlarım ;

Ben bir firmada 4b li olarak çalışmaktayım.Bir şahıs şirketi kurup evimden bazı ürünlerimi satarak onları faturalandırmak istiyorum fakat çalıştığım şirketten ayrılmak istemiyorum bu mümkünmüdür.

4b li olarak çalışmaya devam ederken kendi şirketimi kurarak burdan satış yapmak istiyorum yani.Bu bağlamda iki sorum olacak size

1 : ssk mı ödeyen firma ile ilgili bir sorun çıkarmı ssk kesilir de tazminatım yanarmı ? biliyorsunuz ssk nın kesilmesi için 2 gün rapor almak yada üceretsiz izne çıkmak yeterli oluyor böyle bir durumda ssk mı bozmak istemem ön araştırmalarıma göre bu tarz durumlarda ssk bozuluyor ve aynı gün bağkurlu sayılıyorsunuz böylece tazminatınız bozuluyor ve şirketinizle de sorun yaşıyorsunuz.

2: evden ticari faaliyetlerimi sürdürdüğüm sürece stopaj gibi ofisler ile alakalı vergileri ödemem gerekecekmi .

İlginize teşekkürler iyi akşamlar.

Sayın Antipas,

Öncelikle verdiğiniz bilgilerden muhasebe ile fazla ilginiz olmadığı anlaşılıyor. O yüzden ilk önerim bence bunları çevrenizdeki iyi bir muhasebeci ile görüşüp fikir almanız.
4b dediğiniz kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar ile şirket ortakları için kullanılan bir SGK kodlamasıdır. Siz başka bir firmada ücretli çalışıyorsanız ve sgk primini işvereniniz
ödüyorsa büyük ihtimalle 4a'lısınız. Bu durumda kendi adınıza bir iş yeri açarsanız, ilk işinizden ayrılmadığınız sürece 4a sigortanız devam eder. Ayrıldığınız anda da 4b'li olursunuz. İşten atılma (!) konusundaki bilgileriniz de doğru değil. İkinci soru ile ilgili olarak cevap ise "evet"tir.

Yine söyliyeyim, iyi bir muhasebeci ile görüşün. İnternette her duyduğunuz doğru olmayabilir...
Selam ile...

Sayın Ercay ;

Cevabınız için çok teşekkür ederim.4b yi yalnış yazmışım kusura bakmayın 4a olacakdı.Tavsiyeniz üzerine bir muhasebeciye danışacağım fakat size son birşey sormak istiyorum. Rapor alma veya ücretsiz izin durumlarında sgk pirimleri kesintiye uğrayabiliyor bu durumda benim şirketim var ise otomatik olarak aynı gün bağkur a mı geçiyorum benim haberim olmadan böyle birşey söz konusumu.

Cevabınıza teşekkür eder iyi geceler dilerim.