fonradar

4b'ye tabi iken 4a'dan emekli olunması...

trmersin

Katkı Sunan Üye
Sayın üstadlar

Bir mükellefimin 12 yıl SSK da ve son 9 yıl da Bağkur da hizmeti bulunmaktadır. Halen işyeri faal durumdadır. Bu kişi SGK dan emekli olmak istediği için işyerini kapatmadan kendi üstüne kayıtlı olarak sgk ya tabi olmak istemektedir.
1. Kendi işyerini kapatmadan SGK'ya tabi olabilir mi? (Mesela Bağkur primi yatırmayı kesip, aralık vermeden sgk ya tabi çalışsa ve primlerini ödese bu geçerli olur mu) Yada olmazsa ne yapması gerekir?
2. SGK dan emekli olmak için şartları yeterli mi? En az son kaç sene SGK'lı olması gereklidir.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Ynt: 4b'ye tabi iken 4a'dan emekli olunması...

Sn. trmersin ;
Öncelikle hangi kurumdan emekli olunacağına son 7 yıla bakarak karar verilir... emekli olmaya müracat ettiğinde son 7 yıl içinde hangi kuruma primi fazla ödedi ise ( 1 gün fark yeterlidir ) o kurumun mevzuatına göre emekli olur.

Kendi işyerinde 4a lı olarak çalışmasına gelince... Bu mümkün değil, başka bir yerde işe girişi yapılmalı.. Şirket ortakları için durum böyle...
Şahıs mükelleflerinin durumu karışık.. Kişinin sigortalı elemanı yoksa, kendisi nasıl başka yerde sigortalı olabilir vs..

Sigortalı elemanı varsa olur mu ?
Bu durum için SGK müfettişi bir dostumla münazara etmiştik... Kendim için sormuştum.. SGK işin o tarafına bakmaz emekli olursunuz demişti.. Ama çok da güvenemedim..

Ynt: 4b'ye tabi iken 4a'dan emekli olunması...

Anladığım kadarıyla 6111 sayılı kanunun 33. maddesine göre 5510 sayılı kanunun 53. maddesinde yapılan değişiklikle hizmet çakışmalarında önce 4c sonrada 4a ön plana çıkıyor.
Cümleten teşekkürler.