fonradar

4'lü Vardiyalı Sistem Çalışma Saatleri

Merhabalar
Bilgisi olan arkadaşlar konu hakkında cevap alabilirmiyim?

1- Özel bir şirkette 4'lü vardiya sisteminde
2 gün 07:00 - 19:00 vardiyası
2 gün Of
2 gün 19:00 - 07:00 vardiyası
2 gün Of
Şeklinde çalışıyorum.
Sorum bu sistemde çalıştığımızda şirket haftalık çalışma saatini tamamlandığımız için çalışanları ayda 14 gün işe geldiğimizde +3 gün , 15 gün işe geldiğimizde +2 gün , 16 gün işe geldiğimizde +1 gün işe getirtiyor Of günlerinde + günleri tamamlamak için. toplamda 17 gün çalıştırıyor. Bu kanuni olarak yasal mıdır?

2- Bu çalışma sistemine göre yıllık izinler kullanılırken 14 gün sıralı olarak düşüyor hafta tatili üzerine eklenmiyor.

Bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.Teşekkürler

Merhabalar
Bilgisi olan arkadaşlar konu hakkında cevap alabilirmiyim?

1- Özel bir şirkette 4'lü vardiya sisteminde
2 gün 07:00 - 19:00 vardiyası
2 gün Of
2 gün 19:00 - 07:00 vardiyası
2 gün Of
Şeklinde çalışıyorum.
Sorum bu sistemde çalıştığımızda şirket haftalık çalışma saatini tamamlandığımız için çalışanları ayda 14 gün işe geldiğimizde +3 gün , 15 gün işe geldiğimizde +2 gün , 16 gün işe geldiğimizde +1 gün işe getirtiyor Of günlerinde + günleri tamamlamak için. toplamda 17 gün çalıştırıyor. Bu kanuni olarak yasal mıdır?

2- Bu çalışma sistemine göre yıllık izinler kullanılırken 14 gün sıralı olarak düşüyor hafta tatili üzerine eklenmiyor.

Bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.Teşekkürler
Ara dinlenme sürelerinizi belirtmemişsiniz ama kabaca;
1 saat yemek ve 2 kez 15 er dk ara molalarınız olsa günlük çalışma süreniz 10 saat 30 dk yapar. Haftada 4 gün çalışmanızda 42 saat eder ki bu süre haftalık yasal çalışma süresinin altında kalıyor.
İşverenin eksik kalan sürenin tamamlanması için program yapmasında yasal olmayan bir durum bulunmamaktadır.

İzin konusunda , kanunda belirtilen izin süreleri hafta tatili hariç sürelerdir.

Ara dinlenme sürelerinizi belirtmemişsiniz ama kabaca;
1 saat yemek ve 2 kez 15 er dk ara molalarınız olsa günlük çalışma süreniz 10 saat 30 dk yapar. Haftada 4 gün çalışmanızda 42 saat eder ki bu süre haftalık yasal çalışma süresinin altında kalıyor.
İşverenin eksik kalan sürenin tamamlanması için program yapmasında yasal olmayan bir durum bulunmamaktadır.

İzin konusunda , kanunda belirtilen izin süreleri hafta tatili hariç sürelerdir.
Ara dinlenme süresi 1 saat çalışma süresi 11 saat şeklinde çalışıyorum.Ekteki vardiya planına göre bu ay çalışma saatini tamamlamadığımız için 2 izin günümde işe geldim.Buradaki haftalık saat hesaplaması neye göre yapılması gerekiyor

Ekli dosyalar

• Screenshot_2022-03-30-14-57-01-858_uk.co.mybuzztechnologies.myShiftPlanner.jpg
    Screenshot_2022-03-30-14-57-01-858_uk.co.mybuzztechnologies.myShiftPlanner.jpg
    525.3 KB · Görüntüleme: 24
Bu sistemi uyguluyan şirket çok büyük bir şirket. Merak etme onlar herşeyi tam yapıyorlar. Güvenebilirsin. Yüzlerce çalışanı olan şirket kolay kolay topa girmez.

Ara dinlenme süresi 1 saat çalışma süresi 11 saat şeklinde çalışıyorum.Ekteki vardiya planına göre bu ay çalışma saatini tamamlamadığımız için 2 izin günümde işe geldim.Buradaki haftalık saat hesaplaması neye göre yapılması gerekiyor
1 mart salı günü ile başlayan ayın ilk haftası dersek;
ilk hafta 3 gün =33 saat ( 12 saat eksik)
7si ile başlayan 2.hafta 44 saat ( 1 saat eksik)
14ü ile başlayan 3.hafta =33 saat( 12 saat eksik)
21 i ile başlayan 4.hafta =33 saat ( 12 saat eksik)
28 mart haftasına geldiğinizde zaten 37 saat eksik süreniz var, 2 gün vardiyaya gelerek hesap kapanıyorsa bence karıştırmayın.

1 Mart Salı gününe denk geliyor. Haftalık çalışma sürenden hesaplanıyor her şey. 2 izin gününde peş peşe mi işe geldin? 6 gün boyunca mı çalışmış oldun?

28 mart haftasına geldiğinizde zaten 37 saat eksik süreniz var, 2 gün vardiyaya gelerek hesap kapanıyorsa bence karıştırmayın.
O zaman sizin bu hesaplamaniza göre Mart ayı içersinde 5 hafta mevcut 5 hafta için 45'er saat yani 225 saatmi çalışmam gerekiyor o ay için?Bu arada mesleğiniz nedir?

O zaman sizin bu hesaplamaniza göre Mart ayı içersinde 5 hafta mevcut 5 hafta için 45'er saat yani 225 saatmi çalışmam gerekiyor o ay için?Bu arada mesleğiniz nedir?

Elektronik teknisyeniyim.

Aylık çalışma süresi 225 saat olarak kabul edilir .
Saat ücreti, fazla çalışma ücreti vb hesaplanırken aylık çalışma süresi 225 saat olarak kabul edilir.
Mantık kabaca şu ;
Haftalık çalışma gün sayısı 6 ve 1 gün hafta tatili.
Haftalık çalışma süresi 45 saat.
45 saat / 6 gün= 7,5 saat günlük çalışma süresi.
30 gün X 7,5 saat = 225 aylık çalışma süresi.
Eğer iş sözleşmenizde özel bir tanımlama yoksa çalışma süresi ile ilgili ,
Haftalık 45 saati tamamlamanız gerekir aldığınız 1 aylık ücreti eksiksiz almanız için.

Aylık çalışma süresi 225 saat olarak kabul edilir .
Saat ücreti, fazla çalışma ücreti vb hesaplanırken aylık çalışma süresi 225 saat olarak kabul edilir.
Mantık kabaca şu ;
Haftalık çalışma gün sayısı 6 ve 1 gün hafta tatili.
Haftalık çalışma süresi 45 saat.
45 saat / 6 gün= 7,5 saat günlük çalışma süresi.
30 gün X 7,5 saat = 225 aylık çalışma süresi.
Eğer iş sözleşmenizde özel bir tanımlama yoksa çalışma süresi ile ilgili ,
Haftalık 45 saati tamamlamanız gerekir aldığınız 1 aylık ücreti eksiksiz almanız için.
Tamam dostum dediğin gibi kanunda belirtilen hesaplama bu şekilde 225 saat hafta tatilleri dahil olan süredir. Ama benim hesabımda 5 hafta var bu haftada ve ben her hafta kanunen 45 e tamamlamak zorunda kalırsam 225 saat çalışmak zorunda kalıyorum.Ayrica senin örnekten hesaplama yapalım günlük 7.5 saat çalışan bir vardiyalı çalışan Mart ayında 27 iş günü çalışıyor 27x7.5=202.5 saat çalışmış oluyor burada o kişi haftalık çalışmayı baz alırsak 1. Ve 5. Hafta eksik çalışmış oluyor ama aylık olarak bakarsak fazla çalışmış oluyor benim anlamadığım nokta bu.Konu hakkında daha konuya hakim iş hukuku konusunda tecrübeli Avukat, iş müfettişi,İnsan kaynakları çalışanı arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

Tamam dostum dediğin gibi kanunda belirtilen hesaplama bu şekilde 225 saat hafta tatilleri dahil olan süredir. Ama benim hesabımda 5 hafta var bu haftada ve ben her hafta kanunen 45 e tamamlamak zorunda kalırsam 225 saat çalışmak zorunda kalıyorum.Ayrica senin örnekten hesaplama yapalım günlük 7.5 saat çalışan bir vardiyalı çalışan Mart ayında 27 iş günü çalışıyor 27x7.5=202.5 saat çalışmış oluyor burada o kişi haftalık çalışmayı baz alırsak 1. Ve 5. Hafta eksik çalışmış oluyor ama aylık olarak bakarsak fazla çalışmış oluyor benim anlamadığım nokta bu.Konu hakkında daha konuya hakim iş hukuku konusunda tecrübeli Avukat, iş müfettişi,İnsan kaynakları çalışanı arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.
Çalışma sürelerinize göre hesap yukarda.
Haftalık 45 saati tamamlamadığınız için işveren eksik süreyi tamamlamanızı sağlıyor. Bunda yanlış bir şey yok.
Eksik gün tamamlamak için geldiğiniz günlerdeki çalışma sürelerinizle de haftalık 45 saati aşmış olmazsınız.

Bu sistemi uyguluyan şirket çok büyük bir şirket. Merak etme onlar herşeyi tam yapıyorlar. Güvenebilirsin. Yüzlerce çalışanı olan şirket kolay kolay topa girmez.
Doğru veya yanlış mı hesaplanıyor bilemiyorum. Ancak geçtiğimiz aylarda çok büyük dediğimiz mi.....s adlı firmadaki olayları hatırlayalım..

Çalışma sürelerinize göre hesap yukarda.
Haftalık 45 saati tamamlamadığınız için işveren eksik süreyi tamamlamanızı sağlıyor. Bunda yanlış bir şey yok.
Eksik gün tamamlamak için geldiğiniz günlerdeki çalışma sürelerinizle de haftalık 45 saati aşmış olmazsınız.
Bu senin bahsettigin olay telafi denkleştirmesine giriyor, ve telafi denkleştirmeside 2 ay en fazla 4 ay uygulanabilir yılın 12 ayı değil

Olayda telafi çalışmasını gerektirecek durum yok, denkleştirme sözkonusu, tarafların anlaşması ile denkleştirme tekrar edilebilir, şikayet konusu edilse dahi bu olayda sorun çıkmaz, neticesi sn. keremcem beye katılıyorum.