fonradar

5.150 gün mü yoksa 9.000 gün mü?

**
*

Öncelikle bu denli faydali bir siteyi bu denli gec kesfettigim icin kendime kizginim diyebilirim..

--Burada; binlerce insanimiza faydali olacak onlarca sorunlar var ve bunlarin bir cogunu okudugum halde tam benim sorunum dedigime denk gelmedigim icin, bu konuyu acmaya ve buranin degerli Uzmanlarinin bilgilerinden yararlanmaya inanin cok ihtiyacim var...

Konunun basligindan da anlisilacagi gibi bir kargasa ve celiskili bilgilere sahip oldugum oldukca asikar..

....

Öncelikle biraz kendi biliglerimi sunayim ve ardidan da sorunlarimi vede sorularimi yazayim..

Haziran 1967 Dogumluyum ve 10.10.1983 SSK girisim var..

1987-88 yillari arasinda 18 ay Askerlik yaptim..

1999 yilindan beri Almanya'dayim ve Ailevi durumumdan dolayi burada 2003 yilindan beridir de calismiyorum vede hicbir sekilde yardim parasi vs. almiyorum..

Sadece resmi olarak 2001-2003 yillari arasinda 603 gün Almanya da calismisligim mevcut..

Ve

2005 yili Ocak ayindan beri Türkiye de "istege bagli emeklilik" hakkimi düzenli olarak yatiriyorum..

Önceki yillardaki ssk'lilik ve sonrasinda da istege bagli ödediklerimle birlikde bu yil Mart ayi sonu itibari ile 3856 gün ödemisligim var.. Aynen bu sekilde de Ödemeye devam etmek istiyorum..!!!

FAKATTTT

2008 eylül ayinda cikan bir yasa varmis sanirim, onun ile birlikde bizlerinde yani "istege baglilar"'in da BAGKUR a gecekleri söyleniyor.. Egerki 2008 yilinin üstünden 3 yili gecirdigimiz taktirde..

Yani ben ayliklarimi düzenli ödemeye devam edeyim ve 2011 yili Eylül ayini da ödedigimde,
ben 5.150 gün den degilde 9.000 günden emekli olacakmisim diye söylüyorlar..
Hatta bunu gecenlerde Türkiye ye gittigimde bulundugumuz kentin SGK kurumuna da gidip sordum ve bana aynen söyle dediler..

"Sen Haziran-Temmuz gibi burada Türkiyede bir isyerinde Sigortali olarak bir isyerine giris yap ve 2014 e kadar ordan gününü doldur ve Emekli ol.. O zaman SSK dan emekli olursun aski taktirde 9.000 girer Bagkurdan emekli olursun" dediklerinde basimdan asagi kaynar sular döküldü..

--Almanya da olupda Türkiye de bir is yerinde sigortali görün diyorlar..!! Bu nasil bir anlayistir.? Benim burda oldugum bilindigi halde kim beni Türkiyede is yerinde sigortali gösterebilir ki..?

25 yili doldurmusum
5.150 güne 1300 gün kalmis
2014 (3 yil sonra) emekli olacakken bakarmisiniz bana söylenenlere..!!

...

Simdi kendinizi benim yerime koyunuz ve 5.150 güne bu denli yaklasmisken ve 9.000 gün mevzuatina yakalanmamayi hic kimse istemez sanirim..

1) Bu durum dogrumudur.?
2) Almanyadaki 603 gün calismisligimi borclanma sansim varmi.?
3) Eger olursa (Almanya) ve Askerlik borclanmasi nasil yapilir. ikisinin toplami 1150 gün yapiyor.Bunu ödedigimde geriye 5.150 günü doldurmak icin sadece 90 gün gibi kisa bir sürem kaliyor ve sonrasinda da yasi bekleyecegim.. Bu Hesabim dogrumudur ve uygulamaya konulabilirmi..?

Biraz uzun uzadiya oldu ama tüm detaylari ile sorunumu sizlere anlatmaya calistim..

Bu konularda ki Uzman arkadaslara cok cok Tesekkürlerimi simdiden yolluyorum vede yanitlarinizi bekliyorum..

****Hersey gönlünüzce olsun..

Ynt: 5.150 gün mü yoksa 9.000 gün mü?

1) Bu durum dogrumudur.?
2) Almanyadaki 603 gün calismisligimi borclanma sansim varmi.?
3) Eger olursa (Almanya) ve Askerlik borclanmasi nasil yapilir. ikisinin toplami 1150 gün yapiyor.Bunu ödedigimde geriye 5.150 günü doldurmak icin sadece 90 gün gibi kisa bir sürem kaliyor ve sonrasinda da yasi bekleyecegim.. Bu Hesabim dogrumudur ve uygulamaya konulabilirmi..?

yanıt
1 size anlatılanlar doğrudur ssk kapsamında emekli olabilmek için son 3,5 yılın ssk kapsamında olması gerekir. ve isteğe bağlı sigorta artık bağkur kapsam dahilinde
2 türkiyede oturduğunuz ilde sgk il müdürlüğüne başvurup borçlanabilirsiniz.
3 borçlanmalar ssk kapsamında sigortalılık yani ssk ya sayılmaz sadece prim gününüzü arttırır. Yani bu aşamada size pek bir faydası olmaz bence.

Netice itibariyle ssk dan emekli olmak için 3,5 yıl sigortalı gözükmeniz lazım

turkasia ' Alıntı:
yanıt

1) size anlatılanlar doğrudur ssk kapsamında emekli olabilmek için son 3,5 yılın ssk kapsamında olması gerekir. ve isteğe bağlı sigorta artık bağkur kapsam dahilinde
2) türkiyede oturduğunuz ilde sgk il müdürlüğüne başvurup borçlanabilirsiniz.
3) borçlanmalar ssk kapsamında sigortalılık yani ssk ya sayılmaz sadece prim gününüzü arttırır. Yani bu aşamada size pek bir faydası olmaz bence.

Netice itibariyle ssk dan emekli olmak için 3,5 yıl sigortalı gözükmeniz lazım
**
*

Selamlar ibrahim bey, (mesajinizin altinda bulunan kisimda bu sekliyle yazildigindan)

öncelikle bu denli ivedi yanitiniz icin inanin cok sevindim Tesekkür ederim..

Muhasebe dünyasi icerisinde olan birisi olarak sanirim bu tür karmasalari sizlerde oldukca yogun bir sekilde yasiyorsunuzdur..
Malum ülkemizde henüz bu sistemler yerli yerine oturmadigi icin, vede sürekli degisimler yasandigindan vatandaslarimizin da sorunlari haliyle bitmeyecektir..

Ben su konu hakkinda hala dilemma icerisindeyim..

Sizin söylediginiz sekli ile 3.5 yil varken ssk'li bir yerde calisiyor görünmek gerekiyor..
Digeri ise 2008 yilinda cikan bu konundan 3 yil sonra diye baska bir söylem var..(Bursa daki sgk da memurun söyledigi)

Hal böyle olunca ben 2.paragrafi uygulamaya devam etsem ki o da (sanirim kanun Eylül de cikmisti) o tarihe kadar ödemelerime devam etsem bu sefer 1. paragrafa göre Bagkur a gecmis oluyorum..

son 3.5 yilmi
yoksa kanun ciktiktan sonra ki 3 yil mi..

Sizin dediginize göre olursa, Nisan ayinda hemen Türkiyeden bir yerde is bulmam gerekecek.. ;D

........... Tekrar tekrar cok Tesekkürlerimi Antalya'ya yolluyorum iyi günler iyi calismalar....

**** Hersey gönlünüzce olsun

Teşekkürler iyi dilekleriniz için. Selamlar