fonradar

5 Puanlık İndirim Hk.

Arkadaşlar selam. 2019 Beyannamesi için gib den kontrol yaptığımda indirimden yararlanabilirsin diyor. Ancak sıkıntım şu 2018 yılı içinde 2015 ve 2016 için kurumlar incelemesinde ceza yedik. Şimdi sorum şu; 2019-2018-2017 dönemine iilişkin bir ceza yok ancak 2018 de kesilmiş 2015-2016 ya ilişkin cezamız var. İndrimden faydalanmalımıyım,? Daireye telefon açtım sordum bilmiyolar siz verin sorun çıkarsa alırısz farkını diyolar.

Sayın karakartal

%5 VERGİ İNDİRİMİNDEN YARARLANMA ŞARTLARI NELERDİR?

İndirimin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile bu yıldan önceki son iki yıla ait vergi beyannamelerinin kanuni süresi içerisinde verilmiş ve bu beyannameler
üzerine tahakkuk eden vergilerin de kanuni süresi içerisinde ödenmiş olması.

İndirimin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile bu yıldan önceki son iki yıl içerisinde haklarında beyana tabi vergi türleri itibarıyla ikmalen, resen veya
idarece yapılmış bir tarhiyat bulunmaması.

Vergi indiriminin hesaplanacağı beyannamenin verildiği tarih itibarıyla vergi aslı (vergi cezaları dâhil) 1.000 TL üzerinde vadesi geçmiş borcunun bulunmaması.

Vergi indiriminin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile önceki dört takvim yılında kaçakçılık suçu fiillerinin işlenmemiş olması.

Dolayısıyla;

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 121 inci maddesi hükümlerine göre vergiye uyumlu mükelleflere tanınan vergi indirimi (%5) müessesesinden anılan maddede sayılan şartları taşıyan mükellefler Bu kapsamda, mükelleflerimizin beyannamelerini vermeden önce durumlarını sorgulayabilmeleri amacıyla hazırlanan sorgulama ekranı Başkanlığımızın https://ivd.gib.gov.tr adresindeki İnteraktif Vergi Dairesinde yer alan ''Sorgulamalar'' sekmesi altında gelir vergisi mükellefleri için uygulamaya açılmıştır. Kurumlar vergisi mükellefleri için söz konusu sorgulama ekranı beyan dönemi başlamadan önce (1 Nisan) kullanıma açılmıştır.

Buradan durumunuzu sorgulayıp % 5 vergi indiriminden faydalanıp, faydalanamayacağınızı öğrenip beyannamenizi ona göre verin.