fonradar

50 İşçi Sayısı Hesaplamada Kısmi İstihdam

abdsis

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

50 işçi çalıştırmada sayı hesaplanırken günlük 1 saat çalışanlarda devamlı personel gibimi değerlendiriliyor.

yani 50 tane kısmı süreli çalışan yani günde 1 saat çalışanımız varsa özürlü, hükümlü, doktor vs. gibi çalışan istihdam etmek zorundamıyız.

cevabınız bekliyor iyi çalışmalar diliyorum.

Hayır.
Hesaplama,kısmi süreli çalışanlar çalışma süreleriyle orantılı olarak hesaba katılır. bir aydaki toplam çalışma saatleri/süreleri 7.5 a bölünerek(hem sgortalı gün sayısı)hemde 50 işci sayısının hesabında çıkan sonuç/miktar(yani ayda 250 saat/7.5=36 güne tekabül ettiğinde)işyerinde 29 tam zamanlı var ise bu sayı 30 olarak dikkate alınmalıdır diye düşünüyorum

sn.aydemir,

böyle olacağını hiç sanmıyorum..emin değilim araştıracağım..

çalışan sayısı diyor maddede..kısmi süreli veya denem süreli vs...gibi bir şey yok..

bakalım tekrar konuşalım..

Hayır.
Hesaplama,kısmi süreli çalışanlar çalışma süreleriyle orantılı olarak hesaba katılır. bir aydaki toplam çalışma saatleri/süreleri 7.5 a bölünerek(hem sgortalı gün sayısı)hemde 50 işci sayısının hesabında çıkan sonuç/miktar(yani ayda 250 saat/7.5=36 güne tekabül ettiğinde)işyerinde 29 tam zamanlı var ise bu sayı 30 olarak dikkate alınmalıdır diye düşünüyorum

Öncelikle cevabınız için teşekür ediyorum,

Bir makale okudum ordada sizin yazdığınız gibi çalışma süreleriyle orantılı hesaba katılır yazıyordu. SG çağrı merkezini aradım tam tersi bir yanıt geldi, yani günde 1 saatte çalışsa 7,5 saatte çalışsa eğer bir prim yatırılıyorsa 1 sigortalı olarak hesaba katılır çevabı geldi.

Tereddütte kaldım, şuanda öğrenci taşımacılığı faaliyeti olan firma hepsi kısmi istihdamlı 49 personeli var 1 personel daha alınma durumu var.

Bu durumda olan mükellefleriniz varsa paylaşırsanız memnun oluruz.

Konu,mevzuata göre hazırlanıp yürütülen katip sistemindeki bilgiler (bu proğram) üzerinden yürütülmektedir.Bu noktada Alo 170 doğru bilgi vermiş olabilir,yanıltmak istemem,(zira ben düşüncemi paylaştım)doğrusu kurumdan öğrenmek.
kolay gelsin