fonradar

5000 tl yi aşan faturaların ödenmesi?

merhaba
5000 tl yi aşan faturaların resmi kanallardan ödenmesi gerekiyor.
elimizde mesela 17.500tl'lik bir fatura var.
bunun ödemesini elimdeki tacir müşteri çekleri ile yapmak istiyorum
7.000+2.000+7.800 =16.800 lik 3 adet müşteri çeki ciro ettim
kalan 700 tl yi elden nakit ödeyip 17.500 tl için tahsilat makbuzu alabilirmiyim?
yoksa 16.800 lük tahsilat makbuzu alıp 700 tl yi banka havalesi ile mi kapatmalıyım?
teşekkürler...

Ynt: 5000 tl yi aşan faturaların ödenmesi?

8000 tl degil mi ?

Arkadas galiba Ba Bs limitleriyle karistirdi. 8.000,00.-TL ve uzerindeki faturalar icin banka veya finans kurumlarindan odeme yapilmali.
Aslinda sahsen benim dusuncem tum odemelerin banka araciligiyla yapilmasi

Fatura tutarının 8000 Tl yi aşmış olmasından dolayı, tamamının banka kanalıyla yapılması gerekiyor...Dolayısıyla çek dışında kalan 700 TL nin nakit değil, banka havalesi olarak ödenmesi gerekir...

8000 tl yi aşan faturalarda ama arkadaşın elınde zaten 17.500 liralık fatura var sonuç olarak resmı kurumlar yoluyla ödeme yapması gerekıyor bu yuzden 5000 tl ye fazla takılmayalım arkadaslar :) bu konuyla ılgılı bır yazı paylasmıstım bulabılırsem tekrar koyarım.

Soruda bilmediği konu hakkında yardım almak istemesinin haricinde, bildiğini sandığı diğer konununda yanlış olduğunun farkına varmasını sağlamaya çalışmış bulunmaktayız.

gcatar ' Alıntı:
8000 tl yi aşan faturalarda ama arkadaşın elınde zaten 17.500 liralık fatura var sonuç olarak resmı kurumlar yoluyla ödeme yapması gerekıyor bu yuzden 5000 tl ye fazla takılmayalım arkadaslar :) bu konuyla ılgılı bır yazı paylasmıstım bulabılırsem tekrar koyarım.

takılmak değil de düzeltmek desek...Soruda da olsa nihayetinde yanlış bir bilgi var ortada. Bununla birlikte arkadaşın sorusuna da cevap verildi zaten...

bankadan odenmesi zorunlu tutar nedir aceba.

Ödemeler konusunda iki önemli durum vardır;
1- Fatura tutarı 8.000 TL. yi geçiyorsa, parça parça da olsa nakit ödeme yapılamaz. Tamamının banka havalesi, ptt havalesi veya çekle ödenmesi gerekir.
2- Birden fazla faturanın toplamı 8.000 TL.yi geçiyorsa, aynı günde 8.000 TL.den fazla nakit ödenemez, farklı günlerde parçalı olarak ödenebilir.
8.000 TL.nin altında bile olsa en doğrusu (sağlamı) ödemelerin mümkün olduğu kadar banka,ptt ve çekle yapılmasıdır.

farkli gunlerde almis oldugumuz dusuk miktardaki mallarin bir aylik toplam tutari yaklasik 15 bin tl ama aldigimiz mallarin tutarini pesin olarak odedik zamaninda iade talebinde ise bu sefer vergi dairesi tutarin yoksek oldugundan dolayi bizden makbuz istiyor bunun uzerine bende soyle bisey uygulamak istiyorum aldigimiz mallarlarin fatura tarihinden bir ay sonraki tarihte bankaya para yatirip vergi dairesine o makbuzu taktim ettigimde kabul edermi peki

sıkıntı olmaz, siz banka havalesi yapıp dekontu v.d.ne götürün...iyi Çalışmalar

Ankaralı ' Alıntı:
farkli gunlerde almis oldugumuz dusuk miktardaki mallarin bir aylik toplam tutari yaklasik 15 bin tl ama aldigimiz mallarin tutarini pesin olarak odedik zamaninda iade talebinde ise bu sefer vergi dairesi tutarin yoksek oldugundan dolayi bizden makbuz istiyor bunun uzerine bende soyle bisey uygulamak istiyorum aldigimiz mallarlarin fatura tarihinden bir ay sonraki tarihte bankaya para yatirip vergi dairesine o makbuzu taktim ettigimde kabul edermi peki

NİSANLI ' Alıntı:
Aslinda sahsen benim dusuncem tum odemelerin banka araciligiyla yapilmasi
Alıntıdan da anlaşılacağı üzere ben ve bülent249 dediği gibi limit altıda olsa tüm ödemelerin bankadan olması yararımıza

bencede bankadan olsa güzel olur ama herseferinde bankayla uğraşmak biraz külfetli oluyor Nisanlı hanım

Bu konudan sanki yoruma açık gibi söz ediliyor. Konu aslında gayet net ve açık.
Bir gün içersinde kestiğiniz tek veya birden fazla tutarı 8000 tl yi şana faturalar, mutlaka banka veya çek veya posta yolula ödenmelidir. (hesaben ödemeler hariç)
Bunun başka bir yolu yoktur.

Ankaralı ' Alıntı:
farkli gunlerde almis oldugumuz dusuk miktardaki mallarin bir aylik toplam tutari yaklasik 15 bin tl ama aldigimiz mallarin tutarini pesin olarak odedik.... vergi dairesi tutarin yoksek oldugundan dolayi bizden makbuz istiyor...

Nizam bey tamam limiti var ama arkadaşın mesajıda savımızı destekliyor bu konuya sabit bakmamamızı gerektiriyor. Örnekleri mevcut

Pes diyorum... Tabi ki hayır. Limit altıda olsa tüm ödemeler bankadan yapılsın diyorum.

nisanlı hanım ne demek istediniz şuanda ben anlamadım doğrusu :))

Neler oluyor yaa. Bu bir komplo herhalde