fonradar

5084 Geç Bildirge ve Sonuçları

S

SİBEL

Ziyaretçi
4958 Sayılı Kanun:
"c) Bu Kanunun 79 uncu maddesinin birinci fıkrası uyarınca verilmesi gereken belgeleri (AYLIK SSK BİLDİRGESİ) anılan fıkrada belirtilen sürede Kuruma vermeyenlere her bir fiil için aylık asgari ücretin üç katını geçmemek kaydıyla belgenin;
1) Asıl nitelikte olması halinde belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına aylık asgari ücretin 1/5'i tutarında,
2) Ek belge niteliğinde olması durumunda sigortalı sayısına bakılmaksızın aylık asgari ücretin 1/8'i tutarında,
3) Hiç belge vermeyenlere ise sigortalı sayısı üzerinde durulmaksızın her ay için aylık asgari ücretin üç katı tutarında,"

dediğine göre; dün aylık bildirgemi vermeyi unutmuşum, 67 çalışanım ve 6 bildirgem vardı. Hesaplamalarım doğru mu yardımcı olur musunuz?:(((((((((

67 işçi x o dönemdeki asgari ücret 638,70=42.792,90 TL
Bunun beşte biri 42.792,908/5= 8.558,58 TL
Kendim bildirdiğim için 3/1 indirim 8.558,58/3= 2.852,86 TL
15 gün içinde ödeyeceğim için 2.852,86 Tl idari para cezası ödeyeceğim öyle değil mi?

Diğer sorularım ise ; aylık bildirgeleri elden göndereceğim, Son formatı ssk'nın eski sitesinde yer alan sanırım.
E-bildirge göndermeme cezası olmayacak değil mi?
idari para cezalarını hemen gittiğimde hemen elden alma ihtimalim nedir?
Son ve en önemlisi geç verdiğim için 5084 %80 teşviğinden yararlanabilir miyim?

Çok üzgünüm:(

Ynt: 5084 Geç bildirge ve sonuçları

sn sibel öncelikle çok geçmiş olsun hesapların doğru ancak bazı noktalar seni üzecek gibi

1.Geç verdiğin için 5084 ten faydalanamazsın
2.İdari para cezasını hemen elden alma ihtimalin yok çünkü geç vermiş olduğun bildirgeyi incelemeye gönderecekler yani müfettiş gerek görürse incelemeye alabilir defterlerinizi gerek görmese 10 gün için alabilirsiniz tabi sık sık gidip sormalısınız.

tekrar geçmiş olsun :(

Ynt: 5084 Geç Bildirge ve Sonuçları

Sayın Sibel Öncelikle geçmiş olsun der bende bildiklerimi paylaşmak isterim.

Teşvik indirimi olur mu olmazmı bilmiyorum.Diğerleri için ise şunları söyleyebilirim.
Odanın gönderdiği 2008 mali çözüm rehberinde "Aylık prim ve Hizmet belgesinin Yasal süresi içinde Kuruma verilmemesi halinde her bir fiil için" başlıklı tabloda der ki:
-Belgenin asıl nitelikte olması halinde (1.916,10 YTL'yi) geçmemek üzere belgede kayıtlı sigortalı başına 127,74 YTL (bu da 1/5 'ine tekabül eder)

Öncelikle şunu bilmek lazım 67 kişi 6 bildirgeye nasıl dağıtılmış.Şimdi 1.916,10 / 127,74 yaptığınızda belge başına en fazla 15 kişi için ceza yazdıklarını görürüz.15 kişi 6 bildirgeden 90 kişi yapar.Demek ki bazı bildirgeleriniz 1.916,10 sınırının altında.Buna göre bildirgelere bakarak hesaplama yapabilirsiniz.Hepsini 1.916,10 kabul etsek 1.916,10 x 6 = 11.496,60 / 4 = 2.874,15 çıkar ki bu en sınır olur.Kaldı ki siz 67 kişi için hesaplayacaksınız..Sanıyorum bulduğunuz rakamdan çok daha az çıkacaktır..Ayrıca neden 3 e böldüğünüzü anlamadım.15 gün içinde öderseniz 1/4 yapmanız gerekir.(yeni kanunda değiştiyse bilmiyorum) Sizin hesaplamanızı 4'e bölersek Bu durumda da 2.140 YTL gibi bir rakam çıkacaktır

Eğer bildirgedeki kişi sayılarını bilebilirsek daha net hesaplamalar yapabiliriz.Tekrar geçmiş olsun,saygılar.

Cezada çifte indirim var, işverenin haberi yok (Sadettin ORHAN -09.01.2008)
Sosyal güvenlik reformunun getirdiği hak ve yükümlülükler o kadar fazla ki, ne biz yazmayı, ne de vatandaş takip etmeyi yetiştirebiliyor.
Hal böyle olunca kimi haklar da arada kaynayıp gidiyor.
İşte araya giden bu haklardan birisi de işverenlere tanınan "idari para cezalarında çifte indirim" ya da diğer adıyla iyi niyet indirimi. İşverene iyi niyet indirimi...
Sosyal güvenlik reformunu düzenleyen 5510 sayılı Kanunun 102. maddesine bir hüküm konuldu. Buna göre, işyerini veya çalıştırdığı kişileri SGK'ya zamanında bildirmemekle birlikte, teftişe veya mahkeme kararına gerek kalmaksızın kendi isteğiyle bildiren işverenlere, idari para cezaları 1/3 oranında indirilerek uygulanacak.
Diyelim ki işyerinize ilave 10 personel aldınız. Bu 10 kişiyi normalde, çalışmaya başladıkları günden bir gün önce SGK'ya işe giriş bildirgesiyle bildirmeniz gerekiyor.
Bu süre içerisinde bildiriminizi yapmazsanız, bu 10 kişi için 2009 rakamlarıyla 6.660 TL para cezası ödeyeceksiniz. Ancak bu bildirgeleri SGK müfettişleri tespit etmeden ya da mahkeme kararına gerek kalmadan, geç de olsa kendi elinizle verirseniz, uygulanacak para cezasında 1/3 oranında indirim yapılacak. Peşin ödemede de indirim var!
Diğer taraftan iyi niyet indirimine ilaveten bir de, eski SSK mevzuatında da bulunan ve yeni kanunda da yer verilen peşin ödeme indirimi söz konusu. Buna göre SGK tarafından tebliğ edilen idari para cezasını, itiraz etmeden ve mahkeme yoluna gitmeden 15 gün içerisinde öderseniz, cezanın º'ü indirilecek. Burada en önemli nokta, iyi niyet indirimi ile erken ödeme indiriminin bir arada uygulanması gerektiğidir.
Oysa pek çok işverenin bu imkandan haberi olmadığı gibi, kimi SGK birimlerinde de bu indirimlerden sadece birisinin uygulandığı yönünde duyumlar alıyoruz. Şimdi yukarıdaki örneğimizden hareketle iki ayrı indirimin nasıl uygulanacağına bir bakalım. 10 çalışanınızı SGK'ya yasal süresinde bildirmediğiniz için SGK size 6.660 TL para cezası kesmişti.
Siz bu çalışanları müfettiş incelemesine ya da mahkeme kararına gerek kalmadan bildirdiğiniz için bu cezadan 2.220 TL (6.660/3) indirim yapılacak ve ceza tutarınız 4.440 TL'ye düşecek. Eğer bu 4.440 TL'lik cezayı SGK'ya itiraz etmeden ve mahkemeye gitmeden 15 gün içerisinde öderseniz, bir de 1.110 TL'lik erken ödeme indirimi uygulanacak.
Yani nihai olarak ödeyeceğiniz ceza 3.330 TL olacak. Görüldüğü üzere şartları taşıyan işverenlere, her iki indirimin bir arada uygulanmasına yasal olarak engel bir durum yok. Fakat işverenin de bu imkandan haberdar olması ve hakkının takipçisi olması gerekiyor. Bu arada yazımızda kullandığımız "işveren" değimi özel sektörü olduğu kadar bütün kamu kurumlarını da kapsıyor. Yani aynı imkandan memur-işçi istihdam eden kamu kurumları da yararlanabilir.

Şuan cezalarda çifte indirimin dayanağını arıyorum ama bulamıyorum.

Hesaplamam şöyle ;
1. bildirgede --- 26 kişi x 638,70/5= 3.321,24 ----1.916,10 (Asagari ücretin 3 katını geçmemek kaydıyla)
2. bildirgede --- 2 kişi x638,70/5= 255,48
3. bildirgede-----33 kişix638,70/5= 4.215,42 -----1.916,10 (Asgari ücretin 3 katnı geçmemek kaydıyla)
4 bildirgede-----2 kişi x638,70/5= 255,48
5 bildirgede -----2 kişix 638,70/5= 255,48
6 bildirgede -----2 kişix638,70/5= 255,48
TOPLAM İDARİ PARA CEZASI: 4.854,12 TL
ödemeyide çözümleyebilirsem yani hem 1/3 hem 1/4 mü , bir nefes alacağım.
Geçmiş olsun dilekleriniz içinde çok teşekkür ederim hepinize!

5510 sayılı kanunun 102.maddesinin son parağraflarına bakabilir misiniz? ,kanunda (değiştirmemişlerse )2/3 ünü öder 3/4 ünü öder şeklinde ibareler var idi....(kesin bilgi değil)
ipc ler 666 dan hesaplanmasın?
5084 sayılı teşvik için sgk nın genelgesi var idi,süresinden sonra verilen bildirgeler nedeniyle teşvikten yararlanamaz diye,

5510 sayılı kanunun 102 maddesi;
i) Kurum tarafından bu Kanunun 100 üncü maddesi kapsamında Kurum tarafından istenen bilgi ve belgeleri belirlenen süre içinde mücbir sebep olmaksızın vermeyen kamu idareleri, bankalar, döner sermayeli kuruluşlar, kanunla kurulmuş kurum ve kuruluşlar ile diğer gerçek ve tüzel kişiler hakkında, aylık asgari ücretin beş katı tutarında, geç verilmesi halinde ise aylık asgari ücretin iki katı tutarında idari para cezası uygulanır.
Mahkeme kararına, Kurumun denetim ve kontrol ile görevlendirilmiş memurlarınca yapılan tespitler veya diğer kamu idarelerinin denetim elemanlarınca kendi mevzuatları gereğince yapacakları soruşturma, denetim ve incelemelere ya da kamu idarelerinden alınan belgelere istinaden düzenlenenler hariç olmak üzere, bildirgenin yasal süresi geçtikten sonra ilgililerce kendiliklerinden verilmesi halinde, bu maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerinde öngörülen cezalar üçte ikisi oranında uygulanır.
İdarî para cezası uygulanması 8 inci, 11 inci ve 86 ncı maddelerde belirtilen belgelerin Kuruma verilmesi yükümlülüğünü kaldırmaz.
İdarî para cezaları ilgiliye tebliğ ile tahakkuk eder. Tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde Kuruma ya da Kurumun ilgili hesaplarına yatırılır veya aynı süre içinde Kuruma itiraz edilebilir. İtiraz takibi durdurur. Kurumca itirazı reddedilenler, kararın kendilerine tebliğ tarihinden itibaren otuz gün içinde yetkili idare mahkemesine başvurabilirler. Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması halinde, idari para cezası kesinleşir.
İdarî para cezalarının, Kuruma itiraz edilmeden veya yargı yoluna başvurulmadan önce tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde peşin ödenmesi halinde, bunun dörtte üçü tahsil edilir. Peşin ödeme idari para cezasına karşı yargı yoluna başvurma hakkını etkilemez. Ancak Kurumca veya mahkemece Kurum lehine karar verilmesi halinde, daha önce tahsil edilmemiş olan dörttebirlik ceza tutarı, 89 uncu maddenin ikinci fıkrası hükmü de dikkate alınarak tahsil edilir.
Mahkemeye başvurulması idari para cezasının takip ve tahsilini durdurmaz. Tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde ödenmeyen idari para cezaları, 89 uncu madde hükmü gereğince hesaplanacak gecikme cezası ve gecikme zammı ile birlikte tahsil edilir.

102. madde "bu maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerinde öngörülen cezalar üçte ikisi oranında uygulanır." deniyor. Bildirgelerle ilgili bölüm aynı maddenin ( c ) bendi. 2/3 oranındaki uygulama aylık prim ve hizmet bildirgeleri için geçerli olmuyor.

merhaba bir sorum cevaplarsanız sevinirim
benim 12/2004 tarihinde sigorta başlangıcım var 12/2005-01/2006-02/2006-03/2006 dönemlerinde sigortalı olarak ödemelerim yapılmış 04/2006 itibarı ile şirket açtım ve bağkur a prim ödemeye başladım 31.10.2006 da şirketi kapattım 21/11/2006 başka bir şirketin yüzde 51 hissesini alarak ortak oldum fakat işler ve kriz yüzünden battım 04/2006 ile 01/2007 dönemindeki primlerimi düzenli olarak ödedim ondan sonrakileri ödeyemedim 12/12/2007 ayrıca şirketin kapanışınıda gerçekleştiremedim maliyeti yüzünden 12/12/2007 tarihinde askere gittim 17/05/2008 tarihinde askerden geldim 07/2008 itibariyle ssk lı olarak bir şirkette çalışmaya başladım. şu anda aktif ssk lı ve bağkurlu olarak gözükmekteyim ayrıca 6.800 tl gibi bir bağkur borcum oluşmuş. bu borçtan kurtulabilirmiyim ne yapmam gerekir.şirketimi kapatmadan bağkurdan çıkabilirmiyim teşekkürler [email protected] cevaplarsanız sevinirim

arkadaşlar benimde bi sorum olucak bu konuyla ilgili bi mükellefimiz %80 işveren teşvikinden faydalanıyor fakat eski muhasebecimiz bu mükellefe ait bildirgeleri düzenlerken teşvik indirimini yapmadan düzenlemiş
yani teşvikten faydalandığımız halde normal primleri ödemişiz bu durumda ne yapılması gerekiyor kurumla görüştüm eski bildirgeleri iptal edip ek bildirge verin dediler.Peki ek bildirge verdiğimizde ne gibi bi ceza vericez 1/8 mi yada teşivkten dolayı eksik ödememiz gerektiği halde fazlasıyla yatırıdğımız primleri alabilicekmiyiz ne yapmalıyız

iptal/ek verdiğiniz için ipc yok. fazla ödenen primleri sonraki ödeyeceklerinize mahsup yaptırabilirsiniz.

Arkadaşlar bende bugün bir bildirgeyi vermediğimi farketmiş bulunmaktayım. 9 işçi çalışan işyerinde ban akesilecek ceza 666,00 1/5 i yani 133,20 olacak. bahsettiğiniz indirimler 9x133,20 = 1.198,80 üzerinden, kurum istemden ben verdiğim için 1/3 ü 399,60 ilk indirim ardından kalan 799,20 tl üzerinden 15 gün içinde ödediğimde 1/4 199,80 daha indirim olup totalde 599,40 mı ödeyeceğim. Ayrıca mahkeme yolu ile iptal edilmiş bir ceza varmı?

ssk sadece 1/4 peşin ödeme indirimi yapıyor, ben de dün vermeyi unutmuşum, bugün elden verdim, tahakkuk eden ceza direkt 1/5*personel sayısı şeklinde, kendimiz bildirdiğimiz için indirim yapılmamış, elden verdikten sonra elektronik bildirge sisteminden borç dökümünden gördüm IPC rakamını.

2 kişi çalışan işyeri için bana 266,00 tl idari para cezası geldi.Buna göre hesap yapabilirsiniz

Arkadaşlar 9 işçi çalışan bildirge cezasını ödemek için ssk ya gittiğimizde konuyu görüştük 5510 sayılı kanun 102 madde si L bendindeki mahkeme yada müfettiş tespit etmeden verenlere kesilecek cezada %50 indirim hususunu şöyşe açıkladılar;

666,00 x 2 =1.332,00 TL işçi başına 1/5 i uygulnacak diyor

1.332,00 / 5 =266,40 x 9 =2.397,00 TL normalde kesilecek ceza , biz kendiliğimizden verdiğimiz için %50 indirim yapılıyor ve 1.198,00 TL oluyor. Bu tutuar borç sorgulmada görünen. Cezanın tebliğinden itibaren 15 gün içinde ödendiğinde 1/4 indirim yapıyorlar 898,50 Ödüyoruz. Bu şekilde ödemeyide yaptık. Bilgilerinize...

Ben de başka bir konu başlığı ile bu konuyu dün gündeme getirdim..
toplam 3 bildirede çalışan sayım 49.Geç verdiğimiz Bildirgelere 1332+1332+266 toplam 2930 ceza kestiler.Kişi sayısı x asgari ücretin 1/5 çarpımı asgari ücretin brütünün 2 katını geçerse sadece 2 katı tutarında ceza alıyorlar.

Yani sizin hesabınıza göre hesap yaparsam 1332/5=266,40x49=13053,60
olmalıydı..Bunun yarısı 6.526,8 ..bence hesaplama şekli sizin dediğiniz gibi değildir diye düşünüyorum..

İndirim konusunu ben de henüz gidip aydınlatamadım.Tebliğden itibaren 15 günde ödersen 1/4 indirim var ama bunun dışında 1/3 yada yarı yarıya ödemek gibi bir indirim uygularlar mı görücez.

zaten 1/3 uygulanmış çünkü asgari ücretin 3 katını geçmez deniyor fakat size asgari ücretin 2 katı kadar ceza kesilmiş yani 1/3 oranında indirim yapılmış
gözüken o yani yapılmış

Sayın Kızılderili,

Öncelikle bana desteğiniz için size hakikaten teşekkür ederim.Kafam bu konu ile çok yoruldu dünden beri.Mali müşavir bir yandan araştırıcam dedi gitti.Ama içim rahat etmiyor.
SGK internet sitesinde asgari ücretin iki katı oranında yada asgari ücret/5 olarak işçi başına verilir diyor.
5510 102.maddeyi incelediğimde ise 3 katından bahsediyor.
Ama size daha öncede yazdığım gibi benim aldığım cezalar şöyle

37 kişilik bildirge için : 1332 TL
10 kişilik bildirge için: 1332 TL
2 kişilik bildirge için:266 TL

37 kişilik olanı için 3 katı uygulamış olsaydı 1998 TL kesmesi lazımdı.HAdi burada 1/3 indirim yaptı diyeyim. 10 kişilik bildirge için asgari ücretin 3 katını baz almayığ işçi sayısına göre hesap etti desem burada da 1/3 indirimi göremiyorum.266 TL için olandada indirim yok..

kafam o sebeple karıştı..

Az önce söylediğim gibi..Bilgi ve desteğiniz için tekrar teşekkür ederim.