5510 Ve 6661 İndirimleri Hk

FUNDA

Katkı Sunan Üye
Merhabalar

sgk tahakkuk fişinde 5510 indirimi 547,31 tl gözükmekte , 6661 den doğan destek ise 499,40 tl gözükmekte. Ancak toplam prim ile yapılan ödeme arasındaki fark 547,31+499,40 = 1046,71 tl olması gerekirken 671,43 tl indirimli ödemişiz.

Geriye dönük baktığımızda da bu her ay bu şekilde olmuş. Bu neden kaynaklanıyor olabilir ?

teşekkürler ,

söylediğiniz kişinin sgk matrahını belirtebilir misiniz? Onun üzerinden anlatayım konuyu

Uğur Bey kişi bazında değil , bordro toplamı üzerinden bu rakamlar

şöyle ki

5 kişi , 150 gün ve brüt kazançlar toplamı 10.946,17 tl

Toplam Prim = 3.776,43
İşsizlik Primi = 328,38

5510 dan doğan indirim = 547,31

Ödenecek Tutar = (3776,43-547,31) + 328,38 = 3.557,50

6661 den doğan indirim = 499,50

Ödenmesi gereken net tutar = 3.557,50 - 499,50 = 3.058,00 tl

fakat ödenen tutar = 3.433,38 tl

SGK müfredat kartına bakın ilgili ay tahakkuk ve ödeme/teşvik ayrıntılı olarak orada gözükmekte. Birde ertelenen primden borcunuz var mı?

3Kalui.jpg

Normalde tahakkuk fişiniz bu şekilde olması gerekip toplamda ödenecek tutarınız 3.083,31 tl olacaktı ancak gerek müfredat kartınız gerek indirimleriniz gerek teşviklerinizden kaynaklı indirimler gerekse borç durumunuzu tam olarak bilmediğimiz için kesin kanıya varamıyorum. Kesin bir açıklama için gerekli alanların görsellerine ihtiyacım bulunmaktadır.

Son düzenleme:
3Kalui.jpg

Normalde tahakkuk fişiniz bu şekilde olması gerekip toplamda ödenecek tutarınız 3.083,31 tl olacaktı ancak gerek müfredat kartınız gerek indirimleriniz gerek teşviklerinizden kaynaklı indirimler gerekse borç durumunuzu tam olarak bilmediğimiz için kesin kanıya varamıyorum. Kesin bir açıklama için gerekli alanların görsellerine ihtiyacım bulunmaktadır.

İlginize teşekkür ederim Zeynel Bey. Görseli ekleyemedim ancak evet tam olarak yukarıda yaptığınız gibi tahakkuk. 6661 in e-bildirge den aldığım dökümünde de evet 6661 doğan indirim 499,50 tl gözükmekte. Herhangi bir gecikmemiz , geçmiş dönemlere ait borcumuz , yapılandırmamız , herhangi bir borç taksidimiz vs yok. Buna rağmen 3.083,31 tl ödememiz gerekirken sistemden alınan tutar 3.458,68 TL

6661 ile ilgili e-bildirge ekranında destek tutarları kısmında gözüken rakam 499,50 iken müfredat kartında 124,12 tl gözükmekte. Bu farkın sebebini öğrenmeye çalışıyorum.

Funda Hanım,

Müfredat kartınızı göremediğim için yorum yapamıyorum ancak müfredat kartında indirim tutarı birden fazla kalemde gösterilmiş olabilir. Ödeme yaptığınız tarihte Banka bilgisinin olmadığı ve Valör tarihinin bir önceki dönem olduğu kalemler 6661 indirim teşvikine ait olan dönemleri göstermektedir.
Müfredat görselini, tahakkuk ve 6661 indirimlerinin olduğu sayfayı mail olarak tarafıma gönderimini sağlarsanız bakmak isterim.

[email protected]

6661 ile ilgili e-bildirge ekranında destek tutarları kısmında gözüken rakam 499,50 iken müfredat kartında 124,12 tl gözükmekte. Bu farkın sebebini öğrenmeye çalışıyorum.
Teşvikten yersiz yararlanma kontrol ekranından kontrollerinizi de tekrar yaptınız mı?

Bizim bildirgede 6661 diye birşey yok ama SGK sayfasında bildirge yüklediğimiz kısımda 6661 den gelen aylık indirimlerin listesi her ay gösteriliyor ve indirim oluyor.
Muhasebe burdaki rakamdan işliyor kaydını. Normal mi?

Bizim bildirgede 6661 diye birşey yok ama SGK sayfasında bildirge yüklediğimiz kısımda 6661 den gelen aylık indirimlerin listesi her ay gösteriliyor ve indirim oluyor.
Muhasebe burdaki rakamdan işliyor kaydını. Normal mi?

Merhaba.
Zaten olması gerekende budur.Normal şartlarda bu indirimler tahakkuk üzerinde görünmez.
Görselleri paylaşan arkadaşlar bu indirimi tahakkuk üzerine manuel ekliyorlardır.(öyle sanıyorum) Veya başka bir şablon oluşturuyorlardır,o kısmını bilemiyorum.
Hakeza bende mükellefe ödeme için tahakkuku gönderdiğimde tahakkuk altına manuel olarak indirimi yazıyor ve mükellefin ödemesi gereken prim tutarını (banka ekranında görmesi gerekeni) elle belirtiyorum.
Hemde böylece 6661 teşviklerini kayda girerken "acaba ne kadardı" diyerek tekrar sisteme girip bakmama gerek kalmıyor.