570-580 Nolu Hesaplar Sadeleştirilir mi?

öz kaynaklar içerisinde yer alan geçmiş yıl zararları ile geçmiş yıl karlarının (enflasyon düzeltmesi haricindeki tutarlar) her yıl kendi aralarında karşılaştırılarak sadeleştirilmesi YMM. tarafından önerilmektedir. Ben ise böyle bir kaydın muhasebe kayıt tekniğine aykırı olduğunu düşünüyorum.Çünkü bilançoda yer alan GYK ile GYZ gelir-kurumlar beyannamelerindeki vergi matrahı anlamına gelmemektedir.Gelir-Kurumlar beyannamesine Bilançodan aktarılan Kar veya Zarar KKEG, yatırım indirimi, istisnalar,indirimler gibi indirim ve ilaveler nedeniyle değişmekte hatta bazen bilançoda zararı olan bir firmanın kabul edilmeyen giderlerden dolayı mali kara ulaşıp vergi ödemesi nedeniyle gelir tablosunda zararı çoğalmaktadır.
Bilançoda yer alan veya bundan sonra yer alacak 0lan GYK ile GYZ. kendi aralarında mahsup işlemi yapılarak sadeleştirilebilir mi??

Sorunuz sadece geçmiş yıl karı ve zararı netleştirilebilir mi ise netleştirilebilirdir.

Çünkü net kar ve zarar aynı nitelikteki kalemlerdir ve netleşebilir.

Fakat farklı yönlerden bakarsak soruya cevap değişecektir.

Mesela, Şirket "Geçmiş yılı karını dağıtacağım ama geçmiş yıl zararını bünyemde tutacağım net özkaynak yapımı zayıflatmayı göze aldım" gibi bir stratejide bu hesapları netleştirmemek en mantıklısıdır.

Ayrıca Özel fonların GYK içerisinde takibi çok yanlıştır.

haydar turna' Alıntı:
öz kaynaklar içerisinde yer alan geçmiş yıl zararları ile geçmiş yıl karlarının (enflasyon düzeltmesi haricindeki tutarlar) her yıl kendi aralarında karşılaştırılarak sadeleştirilmesi YMM. tarafından önerilmektedir. Ben ise böyle bir kaydın muhasebe kayıt tekniğine aykırı olduğunu düşünüyorum.Çünkü bilançoda yer alan GYK ile GYZ gelir-kurumlar beyannamelerindeki vergi matrahı anlamına gelmemektedir.Gelir-Kurumlar beyannamesine Bilançodan aktarılan Kar veya Zarar KKEG, yatırım indirimi, istisnalar,indirimler gibi indirim ve ilaveler nedeniyle değişmekte hatta bazen bilançoda zararı olan bir firmanın kabul edilmeyen giderlerden dolayı mali kara ulaşıp vergi ödemesi nedeniyle gelir tablosunda zararı çoğalmaktadır.

sayın butterfly effect;
verdiğiniz yanıt için teşekkürler. Ancak neden böyle bir sadeleştirme yapılabilir? Muhasebe kayıt tekniğine aykırı değil midir? Buna benzer başka bir sadeleştirme (birbirine mahsup yoluyla) kaydı da var mıdır? biraz daha açarsanız sevinirim. (ilk paragraftaki açıklamalarımı da dikkate alarak)

nguroy

Tanınmış Üye
Sn. Turna,
Benim görüşüme göre sadeleştirme yapılmamalı.
Çünkü:
1-Geçmiş yıl zararları 5 yıl süreyle dönem karından mahsup edilebilir.Bilançomda gerçek değeri ile kalmalı ki bende önce hansini dönem karından indiricağımı bileyim.
2-Geçmiş yıl karları sermayeye ilave edilebilir. Bunlar da net ve gerçek değerinde olmalı.
3-Netlik ve açıklık standardı bunu gerektiriyor.

sayın güroy

benim sormak istediğim GYZ ile GYZ kendi aralarında birbirilerine mahsup edilerek sadeleştirilebilir mi şeklindedir

Çünkü bilançoda yer alan GYK ile GYZ gelir-kurumlar beyannamelerindeki vergi matrahı anlamına gelmemektedir.Gelir-Kurumlar beyannamesine Bilançodan aktarılan Kar veya Zarar KKEG, yatırım indirimi, istisnalar,indirimler gibi indirim ve ilaveler nedeniyle değişmekte hatta bazen bilançoda zararı olan bir firmanın kabul edilmeyen giderlerden dolayı mali kara ulaşıp vergi ödemesi nedeniyle gelir tablosunda zararı çoğalmaktadır.

Siz de aynı fikirde misiniz?

Sayın Turna,
sormak istediğiniz bilançoda raporlanan 570 Geçmiş Yıllar Karları ile 580 Geçmiş Yıllar Zararları hesaplarının birbirleri ile mahsup edilerek bilançoda 570 GYK ya da 580 GYZ olmak üzere tek hesap olarak raporlanması ise benim görüşüm mahsuplaştırma yapılamaz, yapılmamalıdır..
bu şekilde bir mahsuplaştırmanın Muhasebinin Temel Kavramlarından "Tam Açıklama" ve "Önemlilik" kavramlarına aykırı olacağını düşünüyorum..
Ayrıca 1 No'lu Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği'nden alıntı
c) Özkaynaklara İlişkin İlkeler :
....
3. İşletmenin hissedarları tarafından yatırılan sermayenin devam ettirilmesi gerekir. İşletmede herhangi bir zararın ortaya çıkması, herhangi bir nedenle özkaynaklarda meydana gelen azalmalar; hem dönemsel, hem de kümülatif olarak izlenmeli ve kaydedilmelidir.
4. Özkaynakların bilançoda net olarak gösterilmesi için geçmiş yıllar zararları ile dönem zararı, özkaynaklar grubunda indirim kalemleri olarak yer alır.
Selam ve muhabbetle..

N

nane

Ziyaretçi
ayrıca geçmiş dönem karının ortaklara dağıtılması halinde ödenmesi gereken stopaj atlanmış olur.

şirketler geçmiş yıllara ait zararlar kapatılmadan kar dağıtımı yapamazlar. tdms'de gösterilen kar dağıtım tablosu da bu yöndedir. şirketin geçmiş yıllara ait zararı varsa dağıtılacak kardan bunlar mahsup edildikten sonra kalan net kısım dağıtılabilir. sizin sorunuzu da buraya uyguladığımızda bence mahsup işlemini yapmakta bir sakınca yoktur ki aslında daha da sağlıklı olacağı kanısındayım. çünki, bilanço analizinde dağıtılabilir karı görmek daha sağlıklı olur.
sn ngursoy un "1-Geçmiş yıl zararları 5 yıl süreyle dönem karından mahsup edilebilir.Bilançomda gerçek değeri ile kalmalı ki bende önce hansini dönem karından indiricağımı bileyim." görüşüne katılmıyorum. çünki beyannameden mahsup edilecek geçmiş yıl zararlarını bilançodan takip etmek sizi yanıltır. bunları beyanname üzerinden takip etmelisiniz. bilancodaki zarar kkeg nedeni ile değişir.

sonuçta geçmiş dönem kar ve zararlarını bilançoda ayrı ayrı gösterme veya göstermeme tercih ve strateji meselesidir bağlayıcılığı yoktur.

yukardaki cevaplarıda derlersek

kar dağıtımı için önce zarar mahsup edilmelidir. bu yüzden dağıtılabilir krı görme açısından işe yarar fakat bu hesap dışarıdan da yapılacağı için netleştirlmese de olur.

muhasebe sistemindeki döenmsel takip anlamsızdır 30 yıllık geçmişi olan firmanın 30 yıllık kasr zararı için 30 satırmı açıcaz bilançoya. isteyen açar.

mali zararı bilançoda izlemeye imkan yoktur.

sonuçta bir kuralı yoktur ihtiyaç doğrultusunda izlenir.

neden,

aynı cins gelir ve giderler net gösterilebilir.

sayın butterfly effect;
30 yılın karı veya zararı bilançoda neden alt alta gösterilsin ki anlayamıyorum.Biz bilançodan bahsediyoruz.mizandan değil.sizin bahsettiğiniz 570 veya 580 nolu hesabın altında hangi yıllara ait olduklarını takip etmek için hesap planında açılan alt/detay hesaplardır.Bilançoda 580 ve 570 tek kalem altında toplu olarak gösterilir.
Ayrıca benim görüşüm Geçmiş yıllar karları sermayeye ilave dışında herhangi bir nedenle işletmeden çekilemeyeceğinden (çekilirse stopaja tabi olur) böyle bir sadeleştirme işleminin de yapılamayacağı yönündedir.

İlk yazdığınız soru metnini okursanız bilanço olarak sorduğunuz açıktır.

MUGT' ne göre mizanda yıl yıl ve netleştirmeden gösterileceği hükme de bağlanmıştır.

Mizanda netleştirilmeyecektir. Fakat Bilançoda ise bir önceki cevabım geçerlidir.

Görüşüm bu bir tercih meselesi değildir..1 No'Lu MSUGT çok açıktır. Alıntı yaptığım bölüm bilanço ilkeleri bölümüdür..Yani 570 ve 580 hesaplar bilançoda ayrı ayrı gösterilmelidir..bunun dışında kar dağıtım tablosu ek mali tablodur..temel mali tablolarda yer alan bilgiler ve gerekli hesaplamalar yapılarak düzenlenir..Dağıtılabilir karın bilançoda gözükmesini sağlamak amacıyla MSUGT'ne aykırı davranılamaz..
30 yılın kar ya da zararını mizanda ve de bilançoda tek hesap altında detaylandırmadan izlemek mümkün.Bu tebliğe aykırı değil..Yani geçmiş yıl karlarının hepsini 570 e zararlarını da 580 e alarak izleyebilirsiniz..
Selam ve muhabbetle.

ahmet faruk

30 yılın kar ya da zararını mizanda ve de bilançoda tek hesap altında detaylandırmadan izlemek mümkün

demişsiniz

tek yolu dışarıdan ayrıca izlemektir.

o zaman kar ve zararı bilançoda ya da mizanda netleştirip, yıl yıl dışardan ayrıca izlerim. İlgili ilkeye ters olmaz.

570 ve 580 hesaplar alıntı yapmış olduğum MSUGT ve Muhasebenin Temel Kavramları gereği bilanço da ayrı ayrı gösterilmelidir. Bilanço da bu hesaplar kebir düzeyinde raporlanacağı için 30 yıllık bir firmanın geçmiş yıllarının bilançoda detaylı olarak gösterilmesi zaten söz konusu değil..Ben mizan da da 570 ve 580 hesapların yıl yıl dönemler itibariyle takip edilmesinden yanayım..Ama bu işlemi külfet olarak görenler yada gereksiz olduğunu düşünenler için dönemler itibariyle alt hesaplar açmak yerine fiş açıklamasında hangi yıla ait kar ya da zarar olduğunu belirtmek suretiyle izlemenin de tebliğe aykırı olmadığını düşünüyorum..

arkadaşlar,
soruya verilen yanıtlar sorunun amacının dışına çıkmış görünmektedir.
en iyisi somut bir örnek vereyim.

Bilançomuzda

Geçmiş Yıllar karları 50.000
Geçmiş yıllar zararları (-) 75.000

(veya tersi bir durum da olabilir.farketmez)

şeklinde yer alan kalemler aşağıdaki muhasebe kaydı ile sadeleştirilebilir mi?

----------/-------------------------
570 G.Yıl karları 50.000
580 G.Yıl zararları 50.000
-----------/---------------------------

Bilançoda sonuç:

G.yıl Karları 0
G.Yıl Zararları (-) 25.000.-

Sadeleştirmeden kastım bu idi.
Yoksa 580 ve 570 altında alt hesap açılabilir mi açılamaz mı değil.
Bana göre böyle bir kaydın açıklaması,dayanağı ve faydası da yoktur.
İlave olarak Bilançoda GYK ve GYZ toplu halde ve tek kalemde görünür.Zaten formatı da buna uygun değildir.Mizanda ise istenilen ölçüde alt hesap açılabilir.MSUGT.nin alt hesaplarla ilgili (Maliyet hesapları dışında) zaten bir açıklaması yok.Yani ben mizanda istediğim kadar sayıda ve türde alt hesap açabilirim. Neyi tartışıyoruz ki

Sayın Haydar TURNA,
Yanıtlar sorunun biraz amacı dışına çıktı sanırım..haklısınız..Konu GYK ve GYZ'ları dönemler itibariyle nasıl izlenir sorusundan buralara geldi..
Sonuç olarak örneğinizde yapıldığı gibi bir mahsuplaştırma yada sadeleştirmenin yapılamayacağını düşünüyorum..
Selam ve muhabbetle..

nguroy

Tanınmış Üye
Sn. Turna
Teşekkür ederim olayı netleştirerek benim görüşümü desteklemiş oldunuz.
Bilançomuzda

Geçmiş Yıllar karları 50.000
Geçmiş yıllar zararları (-) 75.000
Diyorsunuz şimdi birbirinden mahsup ettiğimi düşünün . Bir sonraki mali yılda da 100,000 ytl kar etsem. Benim indirilecek geçmiş yıl zararım 50,000 ytl yerine sadece 25,000 ytl olmaz mı? Yani 25,000, ytl matrahım fazla olur.
Olay bence bu kadar net ve basittir.