fonradar

5811 Bazı Varlıkların Milli EkonomiyeKazandırılması Hakkında Kanun

• Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi
O

Ogün Güneş

Ziyaretçi
5811 BAZI VARLIKLARIN MİLLİ EKONOMİYE KAZANDIRILMASI HAKKINDA KANUN
22 Kasım 2008 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 27062
KANUN
5811 BAZI VARLIKLARIN MİLLİ EKONOMİYE KAZANDIRILMASI HAKKINDA KANUN
....
Kanun No. 5811 Kabul Tarihi: 13/11/2008 Amaç ve kapsam
MADDE 1 ? (1) Bu Kanunun amacı; gerçek ve tüzel kişilere ait olup yurt dışında bulunan para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının ekonomiye kazandırılması ve taşınmazların kayda alınması ile yurt içinde bulunan ancak işletmelerin özkaynakları içinde yer almayan bu türde.....

.....

Birinci ve ikinci fıkralar kapsamında bildirilen veya beyan edilen varlıklar nedeniyle 1/1/2008 tarihinden önceki dönemlere ilişkin hiçbir suretle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmaz. Ancak, diğer nedenlerle bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra başlayan 1/1/2008 tarihinden önceki dönemlere ilişkin vergi incelemeleri sonucu gelir, kurumlar ve katma değer vergisi yönünden tespit edilen matrah farkından, bu Kanun kapsamında beyan edilen tutarlar mahsup edilerek tarhiyat yapılır.

.....
:)

Ynt: 5811 Bazı Varlıkların Milli EkonomiyeKazandırılması Hakkında Kanun

Hazineye para gelsinde nasıl gelirse gelsin. Bir nevi defter incelemelerini sigorta yaptırmak gibi bir şey. Zamanında kazanç beyan edip ödemek yerine bu kanunla devede kulak kalacak bir para ödenerek yırtmanın yolu.

3 nolu Kurumlar Vergisi Tebliği eklenen kısım;

11.12. Kanunen yasaklanmış fiiller nedeniyle katlanılan giderler(3nolu KV GTB)
Kanunen yasaklanmış fiiller nedeniyle katlanılan giderler ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi ile ilgili giderler niteliğinde olmadığından, bu giderlerin gelir ve kurum kazancından indirilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla, rüşvet verme fiili Türk Ceza Kanununun 252 nci maddesinde suç olarak tanımlandığından, rüşvet ve rüşvet ile ilgili her türlü gider, vergiye tabi ticari kazancın tespitinde gider olarak dikkate alınmayacaktır.(3nolu KV GTB)

İlk mesajla birlikte değerlendirdiğimizde güzel şeyler de olmuyor değil :)

Şimdiye kadar "Rüşvet verdim, buda belgesi gider yazın." diyeni ne gördüm ne duydum. :)

Hani ola ki "Ben rüşvet verdim bu da belgesi, ben bunu indirim konusu yapmak istiyorum." diye bir talep gelirse Maliye artık bunu kabul etmez. Bir boşluk daha dolduruldu.

Degerli Uzmanlar,
Ben yaklasik 10 senedir yurtdisinda oturum izniyle yerlesik olan bir turk vatandasiyim. Turkiye'deki kisisel banka hesabima yurtdisindaki bir firmadan araliklarla doviz transferi gerceklesti. Bu fonlar halihazirda Turkiyede'ki bankada bulunmaktadir.Herhangi bir vergi yukumlulugu olusmus mudur ? Yeni cikan 5811 sayili varlik barisi yasasindan yararlanabilir miyim ? Tesekkurler...

Ekonominin girdi ihtiyacını ucuz ve düzenli şekilde temin etmeyi de kapsayan Serbest Bölgeler Kanunu artık bu yukarıda ki cümleyi kapsamıyor.

Önceki hali;

Madde 1 ? Bu Kanun, Türkiye'de ihracat için yatırım ve üretimi artırmak, yabancı sermaye ve teknoloji girişini hızlandırmak, ekonominin girdi ihtiyacını ucuz ve düzenli şekilde temin etmek, dış finansman ve ticaret imkanlarından daha fazla yararlanmak üzere, serbest bölgelerin kurulması, yer ve sınırlarının tayini, yönetimi faaliyet konularının belirlenmesi, işletilmesi, bölgelerdeki yapı ve tesislerin teşkili ile ilgili hususları kapsar. ( *** )

Yeni hali
MADDE 1 ? Bu Kanun; ihracata yönelik yatırım ve üretimi teşvik etmek, doğrudan yabancı yatırımları ve teknoloji girişini hızlandırmak, işletmeleri ihracata yönlendirmek ve uluslararası ticareti geliştirmek amacıyla serbest bölgelerin kurulması, yer ve sınırlarıyla faaliyet konularının belirlenmesi, yönetimi, işletilmesi, bölgelerdeki yapı ve tesislerin teşkili ile ilgili hususları kapsar. ( *** )

Milli Varlıkları Ekonomiye Kazandırma

arkadaşlar 26,11,2008de yürürlüğe giren güzel bi fırsat var.o da gerçek,tüzel,şirket ne olursa olsun bunlara ait para,döviz,altın,menkul kıymet,taşınmazların kayda alınması ile ilgili.28.2.2009 tarihine kadar gün var.detaylar alomaliyede var.ve bu tarihe kadar olan kayıtlar için inceleme falan da başlatılmayacak.bu durumda olanlar için kaçırılmayacak fırsat.

Nerden buldun yasası yokki .. bankamda para varsa bunun hesabını vermek zorundamıyım? ? yurt dışından para transfer ettiysem eğer maliye hemen yakama mı yapışacak ? yada özel hesabımdaki parama bakarak Ortağı olduğum şirketlermi incelenecek ? bunun fırsat olduğunu açıklayarak belirtirmisiniz ... tşk